Kasulikud nõuanded

Ideid ühetoalise korteri sisustamiseks

Vaata kõiki mööbli pakkumisi
20.12.2019
ühetoaline korter

Pisikese ühetoalise korteri sisustamine võib esimese hooga tunduda paras peavalu, sest põrandaruumi justkui ei olegi, ent mahutamist ootab oi kui palju kraami.

Ja kõige tipuks pakitseb hinges soov kujundada kodu nii, et see ei mõjuks kui asju täistuubitud kitsuke ladu, vaid oleks praktiline, ent samas ka kena ja stiilne.

Kuidas seda saavutada?

Alljärgnevalt toome ära mõned ideed, mis on ühetoalise korteri sisustamisel kindlasti abiks.

Nutikad panipaigad

Ühetoalises korteris tuleb asjade ära paigutamisega olla eriti nutikas, et ruumi otstarbekalt ära kasutada.

Voodipesu, tekkide-patjade ja muu taolise peidukohaks on ideaalne lahtikäiva diivanvoodi pesukast. Voodi ja diivan korraga ei pruugi ühte tuppa ära ei mahtuda, mistõttu on lahtikäiv diivan pisikeses elamises sageli ainumõeldav lahendus. 

Seinad maast laeni kasutusse 

Kui põrandal ruutmeetreid napib, siis seinad ja laealused nurgad on hea koht, kus tarvilikku tavaari hoida. 

Raamaturiiuli saab näiteks edukalt ehitada ukse avause ümber võttes nii kasutusse selle osa seinast, mis muidu jääks tarbetult tühjaks.

Rakendada annab ka lage, kinnitades näiteks lae külge rippuvaid hoiukorve, kiikesid meenutavaid rippriiuleid või amplitaimed, millele horisontaaltasandil ruumi ei jagu.

Mäng erinevate tasanditega

“Õhku - õhku, papa, õhk ei maksa midagi” on öelnud üks Eesti tuntud kirjandustegelane.

Ühetoalises elamises tasub kasutada erinevaid tasandeid. Näiteks võib voodi asuda kõrgemal poodiumil, mille sees on omakorda kapid või sahtlid. Sahtlid võivad olla ka astmete sees, mis voodisse viivad.

Teine variant on ehitada diivani kohale nii öelda teine korrus magamiseks. Voodi laealusele kõrgendusele ei mahu, küll aga mahub madrats.


Kui ruumi vajab liigendamist

Ka ühe toaga korteris saab ruumi liigendada, et tekiks privaatsem nurgake või võimalus eraldumiseks.

Hea ja praktiline viis tuba kaheks jagada on kasutada maast laeni riiulit, mis on mõlemalt poolt avatud. Väikeses keskkonnas toimib selline riiul efektse ruumi poolitajana: riiuli avades olevad esemed on mõlemalt poolt kättesaadavad ja valgus, mis pisikeses korteris on eriti oluline, pääseb riiuliavadest läbi. Teine nutikas viis ühetoalist tsoneerida, on jagada ruum kaheks kardina abil.

Kinni- ja lahtikäivad mööbliesemed

Kui tegemist on tõeliselt kitsukese korteriga, kus põrandapinda saab loovutada vaid hädavajalikele esemetele nagu näiteks köögimööbel, siis on otstarbekas kasutada kappvoodit ja klapplauda. 

Vastu seina kappi sisse tõstetav voodi ei võta päevasel ajal ruumi. Niisama ruumisäästlik on ka klapplaud, mida saab vajadusel vastu seina üles tõsta või siis kasutada lauda osaliselt.

Väärtuslikku põrandapinda aitab kokku hoida seegi, kui paigaldada arvuti-või kirjutuslaua plaat osaliselt aknalaua peale või aknalauaga samale kõrgusele nõnda et, aknalaud on osa arvutilauast.

Klaas ja peegel avardavad ruumi

Mööblit valides tasub eelistada kergemaid ja õhulisemaid vorme, et mööbliesemed ei mõjuks ruumis ahistavalt, raskepäraselt ega domineerivalt.

Valgemat ja visuaalselt avaramat muljet aitavad interjööris luua klaas ja peegel.Näiteks kappide ees on mõistlik kasutada klaasist uksi, eriti mõjusa tulemuse saab siis, kui klaasi taga kapis sees on valgustus. 

Garderoobi või seinakappide ette sobivad väikeses elamises hästi peegelpinnaga uksed. Peegleid tasub julgelt kasutada ka seintel, iseäranis efektne on paigaldada peeglid täpselt teineteise vastu seintele.


Kaks ühes lahendused

Aardekasti meenutav diivanilaud, mis on samal ajal ka panipaik, toolid (taburetid), mida saab üksteise peale virna tõsta või täies ulatuses laua alla lükata, lahtikäivad tugitoolid ja diivanid, ülestõstetava kaanega tumbad ning teised mitme funktsiooniga mööbliesemed on ühetoalises korteris asendamatud sisustuselemendid. Need võimaldavad hoida märkimisväärselt ruumi kokku.