Kasulikud nõuanded

Grillihoolduse ABC

Vaata kõiki grillide pakkumisi
20.05.2020
mees puhastab grilli

Grillimise hooaeg on algamas, mistõttu on aeg välja võtta või valida grill ning alustada maitsvate roogade valmistamisega. Küll aga peaksid eelnevalt kontrollima, kas grill on töökorras, hooldatud ja puhas - isegi enne talve puhastatud grill tuleks kevadel uuesti üle kontrollida. Selleks kasuta järgmiseid nõuandeid, mis aitavad Sul iseseisvalt seda hooajaks ette valmistada.


Hoolda grilli regulaarselt

Kui kasutad grilli tihti, tasuks see üle vaadata vähemalt kord nädalas, vastasel juhul kord kahe kuu jooksul. Sügavpuhastust tuleks teha vähemalt 2 korda hooaja jooksul - nii tagad, et grill töötaks efektiivselt iga hetk ning aitad pikendada ka selle eluiga tunduvalt rohkem. Kui oled alles uue grilli soetanud, tasuks seda teha ka uute grillide puhul - nii eemaldad tööstuses grillile tekkinud ühendid ja mustuse.

Kasuta õigeid puhastusvahendeid

Grilli puhastamiseks läheb vaja spetsiaalset harja ning ökoloogilisi puhastusvahendeid. Näiteks peaksid peale igat grillimist kasutama pika käepidemega traatharja, mis aitab efektiivselt eemaldada külge jäänud rasva ja mustuse. Enne uuesti grilli süttimist veendu, et terasharjast ei oleks traadist osakesi grilli sisse kukkunud - need tuleks enne grilli süütamist kindlasti eemaldada. Puhastusvahendite puhul väldi keemilisi ühendeid, mis võivad grillimise käigus sattuda toidu sisse, mis omakorda muudavad toidu maitset ning võivad olla isegi ohtlikud. Selle asemel läheb Sul vaja vaid sooja vett, rasva eemaldavat nõudepesuvahendit ja valge äädika ja söögisooda segu. Pindade kraapimiseks võib vaja minna ka kitinuga.

Kui Sinu grillil on roostevaba terasest pindu, siis selle materjali jaoks mõeldud spetsiaalsed puhastusvahendid aitavad tagada grillile sära ja puhtuse. Lisaks läheb Sul vaja kõrgete käistega kummikindaid, paar puhastuskäsna ja puuvilljast lappe. Roostevaba terasest pindade puhastamiseks eelista eelkõige külmemat ilma - kuum päike teeb plekkide eemaldamise mõnevõrra keerulisemaks.

Enne grilli puhastamist süüta grill

Enne grilli puhastamist peaksid süütama grilli, sulgema kaane ning laskma grillil kuumaks minna oma maksimaalse temperatuurini. Oota vähemalt 30 minutit, et kuumus laseks külge jäänud toidul pindadelt lahti tulla või sulada. Seejärel aseta terashari sooja seebisesse vette ning kraabi gaasigrilli sisemiselt pindadelt maha kõik võimalik mustus ja läbi põlenud süsi. Peale grilli puhastamist lülita grill välja ning eemalda propaan balloon. Lase grillil täielikult jahtuda. Süsigrillide puhul on puhastamine kergem - eemalda grillilt süsi briketid ning viska need metallist konteinerisse. Seejärel kraabi grilli pindadelt külgejäänud süsi kitinoaga.

Leota eemaldatavaid varuosasi

Kui grill on jahtunud, eemalda sellelt kõik restid ning leota neid soojas ja seebises vees. Lase neil liguneda vähemalt 30 minutit. Seejärel eemalda kõik muud tarvikud, mida saad grillilt eemaldada - see aitab Sul paremini grillile ligi pääseda, muutes kogu puhastusprotsessi tunduvalt kergemaks.

Kasuta sisemuse puhastamiseks tolmuimejat

Kui kõik eemaldatavad osad on grillilt eemaldatud, saad asuda grilli sisemuse puhastamise juurde. Selleks aseta tühi ämber grilli küttekeha alla, et kogu seebine vesi ja mustus koguneks sinna. Seejärel kasuta kitinuga, et eemaldada kogu kinni jäänud mustus. Järgmisena kasuta tolmuimejat, et kokku koguda ülejäänud tolm ja mustus. Kui grilli sisemus on puhastatud, loputa see üle aiavoolikuga.

Eemalda mustus ka varuosadelt

Kui kõik restid ja paneelid on ligunenud, võta need veest välja ning kraabi nendelt mustus maha terasharja abiga. Väga kinni jäänud mustuse puhul kasuta valge äädika ja söögisooda segu just mustusega kogunenud kohtadel. Seejärel loputa kõik pinnad ning eriti pööra tähelepanu rauast ja portselanist võredele, kus on oht roosteks. Seejärel kontrolli üle kõik grilli osad, et leida kulunud kohti või korrosiooni ohuga kohti või muudki. Näiteks grilli põleti torudesse võivad sageli oma pesa ehitada ämblikud, kui grilli pole ammu kasutatud. Selle jaoks võta appi taas terashari ning puhasta ka need kohad.

Pese grilli väline pind

Vala välja ambrist must vesi ning aseta see uue puhta veega, kuhu oled lisanud nõudepesuvahendid. Seejärel käi suure käsnaga üle kõik grilli välised osad. Väldi karedaid ja metallseid käsnasi, mis võivad grilli pinnale jätta kriimustusi. Pärast pesemist kasuta mikrofiiber rätikud, et  eemaldada kogunenud mustus ning kuivatada grilli pind.

Viimasena kuumuta grill uuesti

Spetsiaalne vahend, mis on mõeldud roostevabast terasele, sobib ideaalselt andmaks grillile sära, kuid seda ei tohiks kasutada grilli puhastamiseks. Pritsi vahend grillile, oota paar minutit ning käi pind üle puhta ja kuiva lapiga. Kui Sul antud vahendit pole, kasuta lahjendamata valget äädikat. Seejärel aseta grillile tagasi kõik vahendid, mis eelnevalt eemaldasid - propaan balloon ja teised eemladatavad osad. Seejärel lülita grill sisse, sulge kaas ning süüta - lase sellel kuumeneda vähemalt 15 minutit ning seejärel lülita see välja. See viimane süütamine aitab põletada kõik pesemisest tulenevad jäägid, kuivatada võresi ja andesi ühtlasi ka märku, et oled kogu puhastusprotsessiga õigesti hakkama saanud. Nüüd on järele jäänud vaid kokkamine - puhas grill teeb grillimise kindlasti tunduvalt mugavamaks ning toidu ka maitsvamaks.

Kuidas hindate seda postitust?