Kasulikud nõuanded

Mida arvestada voodipesu valimisel?

23.07.2020
rohelistes ja roosades toonides voodipesu magamistoas

Voodipesude valik ulatub põrandast laeni. Alustades linadega – on nii tavalisi, spetsiaalseid linasid kattemadratsile kui ka kummiga voodilinu. Parima võimaliku kvaliteediga voodipesu leida ei ole raske. Enne voodipesu valimist aga tee kindlaks, millised on sinu voodi, teki ja patjade mõõdud ning kas plaanid oma voodipesu triikida? Kui ei, siis vali pigem, kergesti hooldatavaid materjale.

Materjali valikul on oluline näitaja TC (Thread count) ehk kanga kiutihedus. See näitab kiudude arvu ühes ruuttollis kangas ehk kui tihedalt kangas kootud on. Kiutihedus algab 80st ning võib ulatuda isegi kuni 1000ni. Mida suurem kiutihedus, seda vastupidavam on kangas. Suur kiutihedus aga ei tee kangast veel paremaks, oluline on kanga koe ja kiudude kombinatsioonid, mis mõjutavad kanga pehmust ja pestavust.

Kvaliteetne voodipesu on valmistatud pika kammitud kiuga puuvillaniidist kiuloendiga 200 - 600. See on pehme puudutusele, kestab kaua ning muutub pestes ja triikides üha mõnusamaks. Kõrgema tihedusega kangas on veelgi siidisem, kuna see on valmistatud peenemast kiust. Kiutihedusega 180 ja väiksemad kangad hingavad küll hästi, kuid on valmistatud enamasti madalama kvaliteediga puuvillakiust, mis muutub peagi karedaks ja kulub kiiresti.


Voodipesu materjal

Voodipesu valides tuleks lähtuda materjalist, kuna see puutub meie nahaga igal öösel kokku. Seetõttu peaksid voodiriided olema kehasõbralikud ja mugavad. Järgmisena toome välja erinevad kangatüübid, millest valmistatakse voodipesusid:

  • Puuvill

Puuvill on pehme kiuline materjal, mis imab palju niiskust. Puuvillakiud lasevad õhku läbi, tasakaalustavad temperatuuri ja takistavad seeläbi ülekuumenemist. Need kanga on pehmed, vastupidavad ning ei rebene kergesti. Puuduseks on kortsumine.

  • Egiptuse puuvill

Egiptuse puuvill on eelistatud luksus- ja brändikaupu tootvate firmade poolt, seda tuntakse kui parima kvaliteediga kammpuuvilla garantiitunnust. Puuvilla kvaliteet sõltub kiu pikkusest – mida pikem kiud, seda kvaliteetsem puuvill.

Egiptuse puuvilla tootmisel eemaldatakse lisaks mustusele ka lühikesed puuvillakiud. Tulemuseks on pikakiuline, pehmem ja luksuslikum puuvill kui mistahes teine. See erineb tavalisest puuvillast palju – kiu pikkus ei kaota lõnga tugevust, egiptuse puuvilla korjatakse käsitsi, mis garanteerib toorme kõrge puhtusastme, see on pehmem, peenem ja pika kestvusajaga ning sellest valmistatud voodipesu muutub iga pesuga pehmemaks.

  • Mikrofiiber

Mikrofiiber koosneb väga peenelt kootud kiududest, defineeritakse läbi tiheduse või kiu paksuse mõõtühikuga denier (den) . Mida suurem on kiu paksus, seda tihedam on ka kangas ning vastupidi. Mikrofiibriks loetakse kangast, mille diameeter on väiksem kui 1 den.  Siidi kiu diameeter on 1.25 deni, mistõttu on mikrokiud loodud laboris, mitte looduse poolt vormitud. Need võivad olla tehtud puidumassist, polüestrist või nailonist. Mikrofiibrist linad on väga õhukesed kuid erakordselt tugevad, siledad ja mugavad.

  • Polüester

Inimese poolt valmistatud naturaalne kiud, mis on toodetud polümeeridest. Polüestrist voodipesu võib tihti kohata lihtsamates majutusasutustes, kus on voodipesu kõige olulisemad omadused selle vastupidavus ja lihtne puhastamine. Tavaliselt on polüestrist voodipesu suhteliselt kare ja ka hinnaklassilt on see odavam. Polüestrit kasutatakse siiski rohkem puuvillasegude koostisosana.

  • Satiin

Satiinkoega kangas on valmistatud enamasti siidist, nailonist või polüestrist ning selle pealmine pind on omandanud läike. Puuvillasest niidist valmistatud satiinkoega kangast nimetatakse satääniks.

  • Satään

Satäänikangas on valmistatud pikast kammitud puuvillakiust ning on omandanud töötlemise käigus kerge läike. Kvaliteetne satäänist voodipesu pakub ülimat mugavust ning siidist pehmust. See on mugav ka ülimalt tundliku nahaga inimestele, külmal perioodil on soe ja palaval jahutab.

  • Siid

Luksuslik, pehme kiud, mida toodavad siidiussid. Siidist voodipesu loob jaheda vahelduse  kuumadeks suvepäevadeks ja romantilisteks öödeks. Samuti on siid loomulikult hüpoallergilise toimega, sobides seetõttu eriti hästi ka allergiate all kannatavale inimestele. Siid on õhuke, libe ja kergest hooldatav kangas, mida kasutatakse luksusliku voodipesu valmistamisel. Siidist voodipesu komplekti tasub lisada satäänist lina, mis välistaks liigse libeduse.

  • Flanell

Flanell on soe, kergesti hooldatav ja pehme pealispinnaga puuvillane kangas. Hea talveks ja väikelastele.

  • Perkale

Perkale on vähemalt 180 kiutihedusega kõrgekvaliteedilisest kammitud puuvillakiust valmistatud kangas. Kammimise käigus eemaldatakse lühemad ning nõrgemad kiud. Perkalest toodetud voodipesu on sile, vastupidav ning kergesti hooldatav.

Voodipesu värv

Lisaks erinevatele materjalidele on valikus ka erinevad värvid ning mustrid. Nagu iga teine element, mängib ka voodipesu sisustuses olulist rolli. Tuleb leida endale meelepärane värv ning muster. Sarnaselt moelavadega on ka koduses keskkonnas erinevad tendentsid. Ehkki psühholoogid soovitavad magamistuppa valida pastelseid maiseid värvusi, võib rahvusvahelistel messidel veenduda, et nüüdisaja inimesed eelistavad sooje ja lopsakaid värvusvarjundeid, mängulist stiili, ohtrat ornamentikat, erksaid kontraste ja eksootilisi detaile.

Tänavu on populaarseimad värvused sügavsinine, mandariini-, laimi- ja sinilillevärv. Tihtipeale ühitatakse need omavahel valkjate, elevandiluu värvi ja liivakarva toonidega või hoopis vastupidi kontrastidega: rohekas oranžiga, korallivärvid sügavsinisega jne. Eriti populaarne on sellel aastal niinimetatud akvarellimood, kus kangas meenutab akvarellmaali, vees lahustunud värve. Kontrastse voodipesu loomiseks kasutatakse kirjuvärvilisi detaile, kaunistusi jne. Samuti armastatakse väga loodusmotiive, nagu loomi, taimi ja taevaseid objekte. Kui kangale trükitakse korduva mustri või ornamendi asemel pilt, nimetatakse seda 3D-efektiks.

Muidugi on jätkuvalt populaarsed ka loomulikud valged, liivakarva ja kreemjad toonid, eriti kui magamistoas domineerib näiteks naturaalne puit ja eelistatakse loomulikku ümbrust.

Voodipesu mõõtmed

Voodipesu ostes tuleb alati tähelepanu pöörata ka selle mõõtmetele. Naturaalsed kangad kipuvad pesus veidi (2–3 cm) kokku tõmbuma, seega vähemalt 5 cm suuremad voodilinad ei teeks paha, sest juba pärast esimest pesu vastavad need ideaalilähedaselt teie voodiriiete mõõtmetele. Pesemisel tuleb alati vaadata tootja märgitud hooldussümboleid, kuid 40 kraadiga ja ilma valgendita pestes ei astu kunagi ämbrisse. Kui selline temperatuur tõesti kanga ära rikub, ei ole ilmselt tegu kuigi kvaliteetse tootega.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
6 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?