Kasulikud nõuanded

5 viga, mida kodu valgustamisel tehakse

Vaata kõiki valgustite pakkumisi
19.12.2019
moodsad laelambid

Kodu valguslahenduste planeerimine on asi, mis tuleks läbi mõelda varases ehitus- või remondistaadiumis, sest paljusid valgustuse ja elektriga seotud küsimusi ei saa enam hiljem muuta. Või kui saabki, ei pruugi tulemus jääda kõige parem.

Valgustus on otseselt seotud ruumikasutuse, mööbli paigutuse ja ka siseviimistlusega, mis tähendab seda, et muutes valguslahendust, tuleb võibolla teha ümberkorraldusi ka ülejäänud ruumis või koguni terves elamises. Soovimatu doominoefekti tekitamist aitab ära hoida tüüpilisemate valgustamisega seotud vigade vältimine. Mis need vead on?

Valgustus on koondunud ühte kohta

Esimene valgusti ruumis on tavaliselt laelamp. Kuna valgusti paigaldamine lakke eeldab elektrijuhtmestiku vedamist, planeeritakse laelambi asukoht juba ehituse käigus. Ainult ühest lokaalsest lambist ruumi ühtlaseks valgustamiseks ei piisa, vajalik on kasutada ka erinevaid kohtvalgusteid nagu lae-, põranda- ja seinalambid.

Valgustite hajutamise põhjus on lihtne: keset ruumi laest alla rippuv armatuur või lühter suunab valgusvihu ainult kindlatesse punktidesse, valgus ei peegeldu seintelt ega laest tagasi ning ruumis tekivad pimedad nurgad. Sellepärast on soovitav nii avarates kui ka väikestes ruumides kombineerida mitut valguslahendust.


Lambid asuvad valedes kohtades

Paremakäelise inimese jaoks peab töölaua taga istudes tulema valgus vasakult ja vasakukäelise jaoks paremalt. Siis ei tekita inimene kirjutades käega varju. Ent kui tihti me loeme raamatut või ajalehte laua taga? Kodus ilmselt mitte kuigi sageli, sest palju mugavam on seda teha diivanil, tugitoolis või voodil lesides. Paraku unustatakse nende kohtade valgustamisel ära, et valgus peab langema õige nurga alt ja olema silmade kõrgusel, ent samas nii, et ei pimestaks silmi. 

Köögis on tavaline viga tööpinna mitte valgustamine. Kui selle kohal eraldi kohtvalgustit ei ole ja ruumi peamine valgusallikas on laelamp või süvislambid seina ääres, siis varjab inimene osa valgust ära ja töötasapinna valgustamise asemel tekivad sinna varjud.

Läbi mõtlemata jäetakse vahel ka vannitoa või esiku valgustus, eriti just peegli ümbrus, kus valgus peaks langema inimesele eest- mitte tagantpoolt.

Lambid ei ole ruumi või mööbliga proportsioonis

Kui 8-10-kohalise söögilaua kohal ripub üks väike lambike või tillukese kohvilaua kõrval kõrgub massiivne suure kupliga põrandalamp, siis on proportsioonid ilmselgelt paigast ära. Söögilaua suurus peab olema korrelatsioonis valgusti mõõtudega - nii tekib ruumis loomulik tasakaal. Üldisest dimensioonist väljas oleva valgustiga võib tekkida ka see mure, et valgusallikas ei ole paigaldatud päris õigesse kohta. Näiteks võib söögilauda valgustada lamp, mis on liialt suure kupliga ja liiga madal nõnda, et varjab vastas istuja nägu.


Liiga soe või liiga külm valgus

Füüsika tundidest teame, et hele toon võimendavad ja peegeldavad valgust ning tume neelab ja muudab ruumi visuaalselt väiksemaks. Paraku unustatakse see lihtne tõsiasi kodus sisustamisel sageli ära: tulemuseks on see, et hele ruum on üle- ja tumeda siseviimistlusega ruum alavalgustatud.

Mööda pannakse ka keskkonda sobiva valguse tooni valimisega. Valguse värvustemperatuuri tähiseks on K (kelvin) ning mida suurem see number on, seda külmema tooniga on valgus. Näiteks: 2700-300K on soe, kollaka varjundiga hubane valgus, mis on eriti sobilik just kodusesse interjööri. Aga 8000K on külma sinkja tooniga valgus, mis eluruumidesse kindlasti ei kõlba. 

Valgustust ei anna oludele vastavaks kohandada

Võimalus toas kunstvalgust vastavalt olukorrale reguleerida on boonus, millega inimesed ei oska tihti arvestada ega ka tahta. Dimmerdamine ehk valguse tugevuse reguleerimine aitab valgust kontrollida ja reguleerida nii nagu hetkel tarvis. Näiteks ei ole ju mõnus, kui valgustada magamistuba kogu aeg ühtviisi - ere kunstvalgus on hea siis, kui vaja peegli ees riideid proovida, aga magama minnes eelistaks mahedamat valgust. Valgusallika reguleerimisele tuleb mõelda juba enne remonti või ehitustöid, sest dimmerdatavatel LED-lampidel on tavapärasest erinev kaabel ja seinalüliti.