Kasulikud nõuanded

Millist tüüpi välisuks on kõige soojapidavam?

Vaata kõiki välisuste pakkumisi
05.03.2020
klassikaline välisuks

Oma majas või korteris elades on kindlasti üks olulisemaid muresi soojusisolatsioon - seda veel eriti talvel, kui käes on jahedad ilmad ning kommunaalide arved kipuvad suureks minema. Seetõttu peaksid tähelepanu pöörama nii akende kui ka välisuste omadustele, et nad ei laseks tuppa külma. See tähendab omakorda seda, et ust valides peaksid tähelepanu pöörama nii ukse materjalile kui ma muudele omadustele. Kuid kuidas valida välisuks, mis oleks kõige soojapidavam ja ilmastikukindel?

Soojapidavad uste materjalid

  • Klaaskiud. Klaaskiududest uksed on valmistatud komposiidist tulenevates materjalidest. Nagu metall, on klaaskiud turvaline ja energiasäästlik nagu puit. Uksed on tugevad, vastupidavad ning vajavad vähe hooldust. Lisaks on nad üsnagi stiilne valik. Klaasist uksed on üsnagi halvad soojusjuhtijad ning nad on väga ilmastikukindlad, mistõttu on soojusisolatsioon garanteeritud. Nende ainuke halb külg on kulumine ning nende kõrge hind. 
  • Puit. Üldiselt on kõige soojapidavama välisukse materjaliks puit. Puit on traditsiooniline valik ning seda on ka teada miks - see on välimuselt ilus ning sobib igasse interjööri. Valida on võimalik erinevate puude vahel - tamm, kuus, vaher ja paljud teised. Lisaks on neid võimalik lakkida ning muuta neid just nii nagu Sina soovid. Siiski ei ole puit alati kõige ilmastikukindlam, mistõttu võivad uksele tekkida ajaga mõrad, kulumisjäljed ja teised kahjustused. Seetõttu vajavad nad sageli perioodilisi hooldustöid nagu üle värvimine või lakkimine. Paljud puidust uksed sisaldavad endas polüetüleeni, mis tagab parema ilmastikukindluse.

  • Metall. Metallist uksed on väga vastupidavad ning ka turvalised - neid on raske katki teha ning peavad vastu võrreldes puust uksega lausa 5 korda kauem. Nad vajavad vähe hooldust ning neid on võimalik soetada erinevates disainides. Kuigi metall on tugev, võivad nad siiski minna rooste või tekkida mõlke.  Lisaks on nad väga energiasäästlikud ja ilmastikukindlad. Ainukene puudus on metallist uste puhul see, et nad on head soojusjuhtijad, mistõttu ust katsudes on kuumust või külma koheselt tunda.
  • Alumiinium. Rääkides vastupidavusest, tugevusest ja energiasäästlikusest, on alumiiniumist uksed sarnased metallist ja klaaskiududest ustega. Nad vajavad vähe hooldust ning omavad ilusat välimust, mis ei mõrane ega ei lähe rooste. Enamasti kasutatakse alumiiniumi uste raamide puhul, seda näiteks klaaskiuga rõduuste puhul. 

  • Vinüül. Vinüül tagab väga hea soojusisolatsiooni, mis blokeerib üleliigse kuumuse või külma õhu liikuvuse tuppa. Sageli kasutatakse seda materjali rõdude uste puhul. Materjal ise vajab vähe hooldust ning on suhteliselt soodne valik, kuid vinüüli uste valik on üldiselt disainide valiku suhtes limiteeritud.

Muud soojusisolatsiooni tagajad

  • Soojustatud uks. Kui eelnevalt välja toodud materjalidest jääb soojuskindlus siiski väheseks, tasuks kohe osta soojustatud uks. Näiteks kasutatakse selleks erinevaid katteid - spooni või värvitud kõrgtihedusega puitkiudplaadiga (HDF). Täitematerjalina kasutatakse vahtpolüstürooli või kivivilla. Selle stabiilsuse ja sirge oleku tagavad metallist lehed ka siis, kui temperatuuri ja õhuniiskuse erinevus on ukse mõlema poole vahel liiga suur. Paljude uste puhul on toodete kirjeldustes mainitud ka soojusülekande tegur, mis aitab määrata selle soojusisolatsiooni.
  • Tihendite muretsemine. Kui välja valitud uks laseb ikkagi tuult ja külma läbi, siis suurenisti hoiavad soojust erinevad tihendid. Õnneks on tihendid üsnagi soodsad ning neid on kerge paigaldada. See tasub igati ära, sest küttearvetelt on võimalik säästa suurelt. Ukse ja lävepaku vahele sobib näiteks hästi silindri kujuline tihend, mida saab praktiliselt märkamatuks muuta, kui valida sarnastes toonides tihend nagu ülejäänud esik. Samuti sobib ka hästi harjastega tihend. Ukse külgedele ja ülal raamil soovitatakse kasutada iseliimuvat tihendit, mis sobivad hästi ka akendele.

  • Lisauks. Paljud kasutavad välisuksena meelepärase disainiga ust, kuid kasutavad vahepeal veel lisaks ühte ust, mis tagab soojusisolatsiooni. See oleks ka mõistlik, kui silma on jäänud mõni väga meeldiv mudel, kuid selle materjal ei ole nii soojuskindel. 

Soojapidavat ust valides on kõige olulisem see, et uks ei laseks tuult läbi ehk ei kõmiseks ning hoiaks toasoojust sees. Kuigi hästi hoiab soojust ka puit, siis puidust uks ei pruugi alati olukorrast päästa. Soojustatud uks on stabiilsem ja ilmastikukindlam, sest puidust uks võib karmimate ilmatingimuste näol kannatada - puit paisub suure niiskuse käes ning tekkida võivad isegi mõrad. 

Klientidele meeldib see postitus

4/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?