Kasulikud nõuanded

Lasteraamatud: kuidas valida teoseid vastavalt vanusele?

Vaata kõiki lasteraamatute pakkumisi
01.07.2020
ema loeb tütrele raamatut enne voodisse minekut

Pole mingi saladus, et raamatud on igas vanuses laste jaoks ääretult olulised. Süvenedes kaasakiskuvatesse lugudesse, arendavad nad mitte üksnes lugemisoskust, vaid õpivad maailma kohta palju uut ning avardavad nii oma silmaringi. Lastele kõige sobivamate teoste valimine võib olla aga üsna keeruline – tuleb arvestada nii nende lugemisoskuse kui vanusega. Vanus on ka üks kõige olulisem aspekt ning just seetõttu oleme teile koostanud väikese spikri, mis abiks erinevas vanuses lastele kõige sobivamad teosed välja valida.

Kuni 4-aastastele lastele

Selles vanuses lastele loetakse raamatuid ette ning tasapisi hakatakse esimesi tähti õppima. Sobivaimate teoste valimisel tasub arvestada järgmiste näpunäidetega:

 • Kõige väiksematele lastele meeldivad rõõmsates värvides pildid lihtsatest tegelastest. Kindlasti ei tasuks vältida pildiraamatuid, milles teksti vähe või üldse puudu – seda tüüpi raamatud panevad fantaasia tööle ning julgustavad uute lugude jutustamist.
 • Kuna lapsed muutuvad üha nutikamaks, tasub valida erinevate helidega raamatuid. Samuti tasub soetada teoseid, milles nupud või kaardikesed – selline interaktiivsus lummab praktiliselt iga väikelast.
 • Selles vanuses tuleks eelistada lihtsaid (või suisa poeetilisi) lugusid. Korduvad süžeed ja fraasid aitavad teie lapsel tunda, nagu loeksid nad koos teiega.
 • Kõige populaarsemad teemad on loomad, tunded, värvid, numbrid, kujundid ja tähed. Valige raamatud, mis kirjeldavad tundeid, mis teie lastele juba tuttavad.
 • Eelistage suuremaid, lapse jaoks mugavaid, ümarate servade ja paksude lehtedega raamatuid, mida pisikesel lihtne ise keerata.


Lasteaia- ja eelkooliealistele lastele

Selles vanuses lapsed hakkavad kogu ümbritsevat maailma üha paremini mõistma ning muutuvad iga päevaga veelgi uudishimulikumaks. Hästi valitud teosed rahuldavad nende teadmishimu – järgige järgmisi soovitusi:

 • Tekstid võivad olla juba pisut keerukamad, kuid domineerima peaksid siiski illustratsioonid, hea rütm ja sõnakordused.
 • Valida tasub ka luuleraamatuid – neid on lõbus valjusti lugeda ja lapsed saavad meelde jätta kõige enam meeldinud salme.
 • Selles vanuses lastele meeldivad lood, mis kajastavad tegelikke olusid: lood lasteaias käimise või sõpradega mängimise kohta. Tõsi, tegelased ei pea olema üldsegi inimesed – seda põnevam on lugu kuulata.
 • Süžee võiks olla piisavalt kiire, et see ühe korraga ette lugeda. Lugege juba tuttavaid ja armastatud muinasjutte – nendest võib saada suurepärane magamajäämise eelne rituaal.
 • Eelistage teoseid, mis arendavad lapse kujutlusvõimet ja õpetavad loovat probleemide lahendamist. Lastele meeldivad enamasti ka tähestikku ja õpperaamatuid tutvustavad teosed. Loomad, sõidukid, dinosaurused – teie lapsed hoolivad selles vanuses kõigest.

Algklasside lapsed

Kui teie laps ei oska veel lugeda, on väga tõenäoline, et ta õpib selle ära just esimeses klassis. Selles vanuses lapse jaoks sobivat teost valides tasub arvestada järgmiste nüanssidega:

 • Laste jaoks, kes alles õpivad lugema, toimivad kõige paremini rohkete piltidega teosed. Kuid võite julgelt valida ka lugusid, millest lapsel on õppida.
 • Lastele, kel lugemine selge, võiks valida teosed, mis sisaldavad palju igapäevaelus kasutatavaid sõnu. Umbes kolmanda klassi lastele on soovitatav valida juba veidi keerukamaid sõnu ja väljendeid sisaldavad teosed, millest kujunevad lastele omamoodi väljakutsed. Igal juhul on väga oluline hinnata lapse individuaalseid võimeid.
 • Kooliõpilastele leidub palju informatiivseid ja harivaid raamatuid. Need rahuldavad laste uudishimu ja selgitavad lihtsal moel ka kõige keerulisemaid olukordi ja nähtuseid. Andke talle lugeda erinevaid teemasid ja vaadake, millised neist teie lastele kõige enam meeldivad.

Lastele alates 9. eluaastast

Teie järglased lähenevad järk-järgult noorukieale, mis tähendab, et teda köitva raamatu valimine pole enam sugugi lihtne. Võite lähtuda järgmistest näpunäidetest:

 • Arvestage lapse isiksusega. Ta peaks piisavalt hästi teadma, millised teemad teda kõige enam paeluvad – võite seda eeldada ka tema lemmiktundide põhjal. Võib-olla huvitavad teda loodusnähtused, loomad, võib-olla lihtsalt huvitavad faktid? Mõlemal juhul õnnestub teil leida sobiv teos.
 • Küsige lapse arvamust. Mõni laps armastab entsüklopeediaid, mõni ilukirjandust. Lubage tal lugeda teoseid, mis teda kõige enam paeluvad. Ka ilukirjanduslikud teosed võimaldavad maailma tundma õppida – kõige kindlam on lasta lapsel endal valik langetada.
 • Otsige inspireerivaid lugusid. Peategelastega samastumine on hea moodus maailma tundma õppida ning ka isiksusena areneda. Pöörake tähelepanu raamatutes esitatud kirjeldustele ja mõelge, milliseid oskusi teie lapsed veel võiksid õppida. Noortele lugejatele ja küpsematele lastele tasub soovitada noortekirjandust. Uurige välja, millised on hetkel parimad ja populaarsemad teismelistele mõeldud raamatud.


Kõiki nimetatud näpunäiteid järgides on lastele sobivate raamatute leidmine tunduvalt lihtsam. Siiski ei tasu tähelepanu pöörata üksnes lapse vanusele, vaid ka arengutasemele. Te isegi ei märka, kui ruttu liiguvad nad pildiraamatute juurest kõigi aegade parimate parimate raamatuteni.

Klientidele meeldib see postitus

1/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?