Kasulikud nõuanded

Parimad raamatud teismelistele: 10 põnevat noorteraamatut

Vaata kõiki noortekirjanduse pakkumisi
01.07.2020
poiss loeb kodus istudes noortele mõeldud raamatut

Võib ilma igasuguse kahtluseta öelda, et teismelised on kõige valivamad raamatute lugejad. Mitte sugugi kõik ei naudi raamatute lugemist ning isegi kui see neile meeldib, võib huvitavate teoste leidmine olla üsna keeruline. Sellisel juhul tasub lugeda parimaks hinnatud teoseid ning tutvuda spetsiaalselt noortele mõeldud raamatute valikuga. Uurige, millised populaarsed teismelistele kirjutatud raamatud on köitnud kõige enam tähelepanu – võibolla armastavad neid ka teie lapsed.

Tuuli Sepp ,,Allikahaldjas” (2019)

Fantaasiaraamatu ,,Allikahaldjas" autor Tuuli Sepp kutsub lugejaid seiklema eesti mütoloogia maailma, kus 12-aastane Hõbe ning tema väikevend Kaaren avastavad oma range vanaema ja leebe vanaisa juures maal olles Unistuste Maailma. See on tiigi all olev võlumaa, kus valitsevad meie esivanemate värvikad kangelased ja nõiad. Mis aga saab siis, kui Unustuste Maailma ja pärismaailma vahel olevad piirid lagunevad? Kas Kaarel ja Hõbe suudavad taas värava sulgeda enne, kui maagika muutub ohtlikuks? See raamat on suurepärane lugemine igale lapsele, kes armastab mõelda kastist välja ning kes soovib põgeneda maailma, mis erineb reaalsusest täiesti.

Anna Woltz ,,Sada tundi ööd” (2018)

Hollandist pärit 14-aastane Emilia tüdruk avastab oma isa kohta midagi ettearvamatut ja kohutavat. Kui tekkinud draama hakkab mõjutama ka ülejäänud pereliikmeid, võtab Emilia vastu otsuse põgeneda tekkinud skandaali eest oma lemmiklinna New Yorki. Paraku hakkab salaja ja hoolikalt planeeritud reis pidama vett - Emilia avastab, et internetist leitud üürituba polegi olemas ning New Yorgi poole on liikumas suur orkaan. Kuidas see üle elada ning saada hakkama ilma vanemate ja igapäevaste mugavusteta, kui seltsiks on vaid kaks Ameerika noormeest? Kas tekkinud murede eest saab põgeneda ning jääda uues linnaks tundmatuks?

Maarja Ventsel ,,Taevas värvitud Indigo ja Violetiga” (2018)

Teismeliste vahelised probleemid, suhtedraamad ja armukolmnurgad - see raamat räägib 14-aastase tüdruku ja tema sõprade elust. Lizzie armub poissi, kes on vajunud depressiooni ning üritab sooritada enesetappu. Tema elust ei jää puudu ka sõbrad, kes soovivad Lizziele tutvustada linna põnevat ööelu. Penny tume minevik tuleb päevavalgele, mis ähvardab tema ja Steveni suhte lõplikult puruneda. Indigo, kelle elu kirjeldavad sõnad nagu kiusamine, karmid õpetajad ja veelgi karmimad kasuvanemad, võtab vastu otsuse tutvuda oma päris bioloogilise emaga. Violet saab teada, et ta on kuulsa nõia Lily Fairfaxi ainuke veresugulane ning tal on võimalus Lily tööelu muuta olematuks. See ja paljud teised kütkestavad draamad pakuvad kindlasti huvi kõikidele noortele.

Carolin Kuuskmäe ,,Ekraani taga” (2019)

Sara on mõistnud, et ta ei sarnane ühegi teise endavanuse lapsega - ta on kinnine, salapärane ja tark ning teda ümbritsevad alati müstilised surmajuhtumid. Sara on võtnud endale ülesandeks neid lahendada, mille läbi õpib ta nii mõndagi nii enda kui ka vanemate mineviku kohta. See noortepõnevik sai alguse fännikirjanduse veebilehel Wattpad, kus kogus antud raamat rohkem kui 40 000 lugemise. Soeta raamat ka enda raamaturiiulile ja lubame, et Sa või Su laps ei kahetse.

Sarah Crossan ,,Üks” (2017)

Grace ja Tippi on sündinud haruldase eripäraga - nad on Siiami kaksikud, mis tähendab seda, et nad on vöökohast kokku kasvanud ning võidelnud eluspüsimise eest juba 16 aastat. Nendest on saanud parimad sõbrad, kelle lahusolekut ei suudaks ettegi kujutada. Mugav koduõpe muutub aga Grace ja Tippi vanemate jaoks kalliks, mispärast tuleb tüdrukutel astuda päris kooli - kooli, kus inimesed on kahepalgelised, sosistavad ja piiluvad nurga tagant. See ei tähenda, et tüdrukud ei leiaks endale uusi sõpru ja isegi armastust. See poeetiline raamat räägib kurva kuid armsa loo, mida tähendab hingesugulasega kokkukuulumine. 

Roald Dahl ,,Matilda” (1988)

Matilda Koirohu on kaval ja terav, olgugi et tema vanemad on hoolimatud, ranged ja mõistmatud. Seepärast on Matilda hakanud viskama erinevaid vempe, et oma vanematele vastu hakata. Küll aga muutub vempude viskamine ohtlikuks, kui on aeg astuda kooli, keda juhib hiiglase kasvu direktriss preili Sõnniste. Tüdruk on nüüd võtnud uue eesmärgi anda ka talle nüüd üks korralik õppetund läbi vempe täis plaani - loe lähemalt raamatust, mis on üks populaarsemaid ja armastatumaid lasteraamatuid üle maailma.

Maria Turtschaninoff ,,Naondel” (2018)

Ohaddini paleesse tuuakse noored tüdrukud, kes orjastatakse, tehakse teenjannadeks või abikaasadeks. Naised peavad tegema kõike, mida salajase ja surmava võimuga isand käsib. Võimed ei puutu ka naistel - leidub nii ravitsejaid, unenägude kontrollijaid, sõdalasi, selgeltnägijad ja teisigi. Küll aga ei saa nad palees teha muud, kui oodata, teha plaane, kirjutada üles lugusi ning unistada. Üks õhtu kumab taevas punetav kuu, mil lõpuks nad otsustavad, et on aeg kätte maksta.

Sarah Crossan ,,Kuutõus” (2020)

Raamatu peategelane Joe pole oma venda näinud juba 10 aastat - Ed ootab surmanuhtluse täideviimist. Kui hukkumise kuupäev on määratud, otsustab Joe veeta viimased nädalad oma venna kõrval ka siis, kui inimestel on selle kohta nii mõndagi öelda. Raamatu autor Sarah Crossan paneb sügavalt mõtlema elu, surma ja andestamise peale - see raamat on kõigile noortele, kellele pakub huvi filosoofiline süžee ning kes soovivad mõtiskleda elu mõtte üle.

Gabriela Turkin ,,Surematuse saladus” (2018)

 Kreeka kultuuriga riigil saabub inimeste kõrkuse eest suur torm, mis lahutas Rimandia saare, mis kadus. James Wishington otsustab kodust põgeneda, kuid leiab end koos rikka hispaanlannaga just sel samalt saarelt. Aastaks on 1645 ning algab võitlus elu ja surematuse peale. Wishingtoni suguvõsa saladused ühinevad vihkamise, armastuse ja keeruliste valikutega. On selleks juhus, valede tegude tagajärg või kas keegi on pannud suguvõsale loitsu? Loe lähemalt raamatust!

J. K. Rowling ,,Harry Potter ja tulekeeper”

Kätte on jõudnud neljas õppeaasta ning see ei ole sugugi vähem seiklusrohkem kui eelmised. Taas on ellu ärganud mustad jõud, mis teevad külastuse lendluudpalli karikavõistlustele. Sigatüüka koolis on hakanud toimuma aga muud põnevad sündmused, mispärast peavad võlurite kooli õpilased panema proovile oma oskused ja mõtlemise, et võita ahvatlev auhind. Tegu on ülemaailmsalt armastatud Harry Potter seeria IV osaga, kust leiad ka kõik eelmistest raamatutest tuttavad tegelased kui ka uued põnevad kujud.

Tegemist on hetke kõige armastumate ja enam loetud noorteraamatutega, kuid nimekirja võiks kindlasti täiendada mitmete sama tähelepanuväärsete teostega. Kõige olulisem on välja selgitada, milline teema on noorele kõige hingelähedasem – sellest lähtuvalt saate tema raamatukogu sihikindlalt laiendada. Noorte lugemisharjumuse kinnistamine avarab nende maailmapilti ning mingil hetkel hakkavad nad lugema ka juba aegade parimaid kirjandusteoseid.

Klientidele meeldib see postitus

2/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?

GARANTEERIME: Toimetame Sinu tellimuse jõuludeks kohale!*