Kasulikud nõuanded

Õuevalgustus: loo eksklusiivne välisilme oma kodule

Vaata kõiki õuevalgustite pakkumisi
07.05.2021
eksklusiivne ja kaasaegne maja välisilme

Eestimaa soe hooaeg on üsna lühike ning need, kes elavad oma aiaga kodus või kellel on suvilad, kiirustavad kohe esimeste soojadega suurepärast ilma nautima. Ilusate ilmadega veedetakse rohkem aega väljas ning üha soojenevad ja valgemad õhtud sobivad terrassil kas üksi või seltskonnaga aja veetmiseks. Õhtu sujuvaks ja hubaseks muutmiseks on vaja tagada piisav välisvalgustus. Terrassivalgustus on ohutuse seisukohalt kriitilise tähtsusega ning loob ka üldise esteetilise ilme.

hubane terrassi kujundus

Välisvalgustuse valimisel tuleb meeles pidada mõningaid aspekte, mis aitavad teil valgustust korralikult planeerida ja paigaldada. Samuti on oluline valida õiged valgustid vastavalt nende tüübile ja omadustele, mida loetleme allpool.

Turvalisus

Ohutuse tagamiseks esmalt oluline välisvalgustus. Kodu ja aiapiirkonna korralik valgustus vähendab oluliselt sissemurdmise ohtu. Kui juba elate hästi valgustatud piirkonnas(näiteks linnas, asulas jms.), saate keskenduda eelkõige dekoratiivsele valgustusele. Kui aga elate piirkonnas, kus optimaalne valgustus puudub (maakohad, suvilad jms.), peate kõigepealt hoolitsema funktsionaalse valgustuse eest.

Vähem on rohkem

Õuevalgustuse kavandamisel valige erinevaid valgustite variante. Kindlasti pöörake eelkõige tähelepanu kõige pimedamatele aladele - tee, värav, uks. Seejärel planeerige dekoratiivvalgustus - paigaldage terrassile lambid, valgustage taimi ja peenraid, kive ja muid aia aktsente. Kui teil on aias bassein, valgustage mitte ainult selle ümbrust, vaid ka vett. Lõpuks pöörake tähelepanu valgustitele, mis täiendavad üldist välimust ja muudavad teie kodukeskkonna veelgi hubasemaks. Järgides reeglit - vähem on rohkem - valgustate hädavajalikke kohti, loote öise maagia tunde ja tunnete end koduaias mõnusalt ka õhtuti.

Vaade teisele poole hoovi

Õhtuhämaruses vaadake kogu oma hoovi seestpoolt. Hinnake, milliseid kohti soovite valgustada või kohti, mida soovite hämaras paremini rõhutada. Nii saate nautida romantilist vaadet ja peent valgustust mitte ainult terrassil vaid ka kogu hoovis.

Kulu arvutamine

Optimaalse tulemuse saavutamiseks peate teadma, kuhu ja kui palju valgusteid vaja läheb. Kui ostate kõigepealt palju ja erinevaid ja mõtlete siis, kuhu neid asetada, ei tasu head tulemust oodata. Erinevad valgustid valgustavad erinevat ala, neil on erinevad valgusnurgad jms. Otsige ideid veebist, sirvige aia ja sisekujunduse ajakirju ning vajadusel pöörduge kasvõi spetsialistide poole, kes koostavad teie hoovi valgustusplaani. Tänapäeval on kõige populaarsemad LED-välistuled, mis säästavad elektrit ja on vastupidavad erinevatele oludele ja ilmastikutingimustele.

Süvistatavad välivalgustid

Need valgustid on pinnaga samal tasapinnal, mistõttu on need ideaalsed terrasside ja treppide valgustamiseks. Samuti saate kasutada süvistatavaid välivalgusteid ka oma hoovi teede ja radade valgustamiseks. Neid valgusteid saab paigaldada nii maapinnale kui ka seinale.

süvistatavad välisvalgustid

Välised rippvalgustid

Nende valgustite kategooria on väga lai. Rippvalgustid sobivad ideaalselt sissepääsu ustele, garaažiustele või kuhu iganes, kus peate valgustama suuremat ala. Üks populaarsemaid rippvalgustite tüüpi on liikumisanduriga valgusti. Need valgustid säästavad energiat, valgustavad ainult teatud aja ja saab rakendada kohtades, kus pidevat valgust pole vaja. Rippvalgustite hulka kuuluvad ka valgusketid ja laternad. Sellised lambid pakuvad palju hubasust ja romantikat. Kui plaanite siseõue ise kujundada, võivad rippvalgustid olla suurepärane lahendus.

valguskett aias


Maapealsed õuevalgustid

Selliseid valgusteid on väga erineva suuruse ja kujundusega. Saate neid hõlpsalt kohandada aias, maja ümber või kõnni- ja sissesõidutee ääres. Valdav enamus maapealseid valgusteid töötab päikesepatareidega, mis säästab energiat ja on loodussõbralik. Nende valgustite paigaldamisel kaaluge, kas muru on mugav niita ning ega need ei varja taimi. Selleks tuleb valida õige suurus ja kõrgus. Maapealsed valgustid on väga erineva disainiga, seetõttu on oluline säilitada terviklikkus ja aeda valgustitega mitte üle koormata.

maapealsed õuevalgustid


Veel mõned praktilised näpunäited

  • Välisvalgustuse valimisel pidage silmas ka maja üldist stiili. Näiteks klassikalised välisvalgustid sobivad ideaalselt klassikalise majaga. Samas on tänapäevases kaasaegses stiilis maja jaoks kõige parem valida minimalistlikud, abstraktse kujuga lambid.
  • Mõelge ka muude õuedetailide valgustamisele - näiteks maja number, tänavanimi, lipuvarras.
  • Majale lisab väärtust korralikult haljastatud ja valgustatud krunt. Seega pole valgustusse investeerimine mitte ainult vajalik, vaid ka tasuv.
  • Enne paigaldamist hinnake, kus ja millised valgustid peavad olema, et neile jõuallikas korralikult paigaldada, kuna kõik valgustid ei tööta päikesepaneelidega - mõned neist on ühendatud elektrivõrguga. Päikesepaneelidega valgustite paigaldamisel võtke arvesse ka päikesevalguse ligipääs.
  • Mõelge näiteks hoovi täiendavale aastaringsele elektripaigaldisele, kui soovite ka talvel oma aeda valgustitega kaunistada.
  • Kvaliteetne välisvalgustus on üsna kallis investeering, kuid see on kindlasti oluline ja vajalik. Seetõttu on parem mitte kiirustada, kui teil pole kohe võimalik kogu välisvalgustus korraga paigaldada - tehke seda järk-järgult. Eelkõige valgustage kõige olulisemad kohad ja seejärel paigaldage dekoratiivne valgustus.

Kuidas hindate seda postitust?