Kasulikud nõuanded

Niiskus kodus: kuidas sellega toime tulla?

Vaata kõiki õhukuivatite pakkumisi
03.12.2019
õhuniiskuse eemaldaja

Pole mingiks üllatuseks, et meid ümbritsev keskkond mõjutab oluliselt meie üldist heaolu ja tervist. Eelkõige võib meie tervisele negatiivselt mõjuda liigne õhuniiskus, mille korral kaotab meie keha kontrolli kehatemperatuuri üle ja suureneb oluliselt tõenäosus haigestuda hingamisteede haigustesse. Kui aga tuvastate liigse õhuniiskuse õigeaegselt ja võtate viivitamatult kasutusele vajalikud meetmed, on võimalik seda kõike vältida!

Milline õhuniiskus peaks toas valitsema?

Väidetavalt peaks ruumi optimaalne õhuniiskus olema vahemikus 40–60 protsenti – kui see näitaja on kõrgem, on põhjust muretsemiseks. Õhuniiskust on võimalik mõõta õhuniiskuse mõõturiga. Kui Teil taoline seade puudub, võiksite kaaluda selle soetamist juhul kui:

- kuigi toatemperatuur on piisavalt kõrge, on tunda ebameeldivat jahedust;

- toas on tunda imelikku lõhna;

- toas on raske hingata;

- märkate akendel või teistel pindadel kondenseerumist;

- pesu kuivab toas halvasti;

- märkate seeni või hallitust.

Kuidas õhuniiskust vähendada?

Kui märkate mõnda ülaltoodud märki või tuvastate selleks ettenähtud seadme abil liigniiskuse, on aeg mõelda niiskuse eemaldamisele. Seda on võimalik läbi viia ühel järgmistest viisidest:

  • Ruumide regulaarne ventilatsioon. Tuba aeg-ajalt tuulutades hoiate ära kondensaadi tekkimise ja ühtlustate ruumi temperatuuri. Vannitoas tuleks kasutada täiendavat ventilaatorit.
  • Vähem taimi. Kuigi taimed on suureks abiks õhu värskemaks ja puhtamaks muutmisel, siis võivad rohkete taimedega sisustatud ruumid muutuda liigniiskeks. Seetõttu on soovitatav valida igasse tuppa vaid kuni kolm potilille.
  • Uued harjumused. Liigse niiskuse tekkele võib kaasa aidata ka liiga kuum dušivesi või keetmisel tekkiv aur. Kui käite duši all veidi jahedama veega ning hoiate toiduvalmistamisel pottidel kaaned peal, võite peagi näha suuri muutusi.
  • Rahvapärased kavalused. Liigse niiskuse vähendamiseks võite niisketesse kohtadesse asetada kausi kivisoola, sooda, riisi või mõne muu sõmera ainega. Näete ise, et rahvatarkus toimib tõhusalt ka tänasel päeval!
  • Professionaalne niiskusekoguja, tuntud ka kui õhuniisutaja. Antud seadme eesmärk on viia õhuniiskus õigele tasemele. Sel juhul ei pea Te ise liigselt vaeva nägema – piisab, kui valida endale kvaliteetne ja tõhus seade.

Kuidas niiskusekoguja töötab ja kuidas endale sobiv seade valida?

Kõik niiskusekogujad töötavad samal tööpõhimõttel: see imab endasse ruumis olevat õhku, jahutab seda (kondenseerib õhuniiskuse) ja puhub “kuivatatud" õhu ruumi tagasi. Peaaegu alati kogutakse liigne vesi spetsiaalsesse kuivatipaaki, kuid on ka mudeleid, mis lihtsalt liigse niiskuse auruks muudavad.

Kodustesse tingimustesse sobivaima õhukuivati valimisel tuleks arvesse võtta järgmisi kriteeriume:

  • Toa suurus. Kõige olulisem on, et õhukuivati oleks paigutatud õigesse kohta. Sellisel juhul ei pea Te ise keerulisi arvutusi tegema – iga seade teeb need Teie eest ise.
  • Õhuniiskuse tase ruumis. Õhukuivatid on erineva suurusega, seetõttu on neil ka erinev võimsustase – valiku langetamine peaks sõltuma sellest, kas kodu õhuniiskuse tase on normaalsest tunduvalt kõrgem. Kui õhuniiskus on kõrge, on soovitatav valida kiirem ja võimsam seade: selline seade saab oma ülesandega hõlpsamini ja säästlikumalt hakkama.
  • Paagi maht. Reegel on lihtne: mida suurem on paagi mahutavus, seda vähem on tarvis seda tühjendada. Siiski tuleb arvestada ka asjaoluga, et suurema mahutavusega seadmed on tavaliselt ka mõõtmetelt suuremad. Seega on kasulik selgeks teha, milline seade on just Teie majapidamisse sobilik.
  • Müra. Kuigi enamik koduseid õhukuivateid ei tekita palju müra, tasub seadmeid võrrelda ja valida kõige vaiksem seade. See on eriti oluline juhul kui seade asub ruumis, kus veedate palju aega või kui soovite seda paigutada magamistuppa.
  • Lisafunktsioonid. Õhukuivatitel võib olla veel kasulikke funktsioone, näiteks on äärmiselt mugav kaugjuhtimispult, õhuniiskuse mõõtur, pesu kuivamise võimalus jms. Erinevate lisafunktsioonidega seadmed on küll hinnalt kallimad, mistõttu võiks enne ostu sooritamist enda jaoks läbi mõelda, palju soovite seadmesse investeerida ning milliseid funktsioone Te seadmele soovite.


​​​​​​​

Antud näpunäiteid järgides ja kvaliteetse õhuniisutaja valides on Teil võimalik lühikese aja jooksul oma kodus optimaalne niiskustase taastada. Soovitame mitte riskida ja liigselt viivitada – lõppude lõpuks sõltub meie tervis ja üldine heaolu suuresti õhuniiskuse tasemest!

Kuidas hindate seda postitust?