Kasulikud nõuanded

Muru niitmine on õige niiduki abiga lihtsam

Vaata kõiki pakkumisi
03.07.2019
muruniidukid

Kõigi muruniidukite kiituseks tuleb öelda, et nad on üsna kompaktsed ja nõuavad vähe hoiustamisruumi - võrdle näiteks murutraktoriga. Kui proovida niidukeid jagada suurematesse gruppidesse võib seda teha omaduste, liikumisviisi ja mootori alusel.


Käsiniidukist robotniidukini

Muruniidukite hinnaklass ja sellega kaasnev omaduste hulk on väga lai. Kõige odavam ja ilma vidinateta käsiniiduk on vastupidav, aga teeb oma tööd täpselt nii hästi kui seda sina teed. 

Ülemisse hinnaklassi kuuluv robotniiduk saab hakkama ilma sinuta. Oskab vajadusel vihma korral tööd lõpetada või jätkata vastavalt sinu korraldusele, mille sellele oma nutitelefoniga teisest ilma otsast annad. Targad niidukid ei ole siiski nii kallid kui võiks eeldada.

Niidukõrguse aste on muru ühtlasel niitmisel oluline

Enamikel niidukitel on võimalik valida niidukõrguse astet, mis võib vajalik olla, kui ei ole võimalust alati korrapäraselt niita. 

Kuhu koguda niidetud muru?

Soovid jätta muru peale niitmist ilma niidetud kõrrekesteta? Siis on niidukil oluline kogumiskasti- või koti olemasolu, et pääseda riisumisest. Või leida hoopis multšimisvõimeline masin, et rohi taas pisikeste tükkidena väetiseks murule tagasi heita. 


Kuidas lükkad, nõnda liigub

Muruniidukite varieeruvad  ka liikumisviisi alusel. Jätame välja siit robotniiduki, see saab liikumisega ise hakkama. Ka käsiniidukiga on selge, seal tuleb enda jõudu kasutada, et masin liikuma saada. 

Lükatavatel niidukitel võib ju olla mootor, aga liikumisel vajavad nad siiski sinu abi. Nipp lihtsaimalt kasutatava seadmeni on see, et kõik mootori ja kogumislisadega seonduv võiks asuda niiduki tagaosas, siis on lihtsam masinat liigutada.

Iseliikuvatel muruniidukitel on olemas veomehhanism, mis kergendab nendega töötamist. Olemas on esi-, taga- ja nelirattavedu. Just selles järjekorras kasvab ka muruniiduki hind. Rattad on see-eest paremini maapinnaga kontaktis, paraneb manööverdamisvõime ja künklikul pinnasel on niiduk paremini tasakaalustatud.

Liigume aga edasi kõige lihtsama liigituse juurde, kas mootorit on või ei ole?

Käsiniiduki lihtsus

Mõned näevad seda tüüpi niidukit kui jäänukit möödunud aegadest. Teised aga oskavad nautida käsitöövõileibade kõrvale ka sellist käsitööd ehk regulaarset muruniitmist käsiniidukiga. Ideaalne ridaelamu muru hooldamiseks või aeda, kus vohavad lillepeenrad ja köögiviljaaed.  

Käsiniiduki teeb oma tööd vaikselt  ja on iga kell valmis muru niitma. Seda on kerge ühest kohast teise liigutada või tõsta. Kui tundub, et käsiniiduk on veidi nüriks muutunud, siis tasub see professionaali juurde viia, kes terad ära teritab.

Juhtmest robotini ehk elektrilised muruniidukid

Elektriline muruniiduk on tugevas sõltuvuses hooldatava murulapi pindalast. Juhtmega niiduki korral tuleb jälgida, et juhe kaugemassegi aianurka ulatuks. Juhtmevabal aga vaadata soovituslikku pindala, et aku võhma piisavalt jätkuks. Elektrilised niidukid sobivad muru niitmiseks reeglina paarisaja-kolmesaja ruutmeetriselt pinnalt.

Need muruniidukid on kergemad ja seetõttu ka paremini manööverdatavad võrreldes näiteks bensiinil töötava muruniidukiga. Samuti on neid lihtne käivitada. Viimased kaks punkti on ka põhjuseks, miks muru pügamisse saavad panustada erinevas eas ja füüsilise vormiga pereliikmed. Kiituseks saab veel öelda, et elektrilised masinad nõuavad vähe hoolt, kõigest elektrijuhtme kokku kerimist või aku laadimist. Olles seejuures keskkonnasõbralikud ja vaiksed. 

Odavamasse hinnaklassi kuulub juhtmega elektriniiduk. Töötamine sellise masinaga vajab muidugi veidi harjumist. Tähelepanelik peab olema, et see ei takerduks niitja jalgadesse ega niidukisse, et sellest kogemata üle või sisse ei niidaks. 

Akumuruniidukid varieeruvad tugevalt oma tööajalt ehk kui kaua peab aku vastu ning aku laadimise seisukohalt. Võib-olla tuleb akut laadida lausa eraldi seadmes. 

Üha laienev robotniiduki võidukäik tekitab küsimuse, kas sind on üldse niitmise juurde vaja? Kõige raskemaks tööks võib aastate pärast osutuda hoopis robotniiduki seadistamine, mitte enam füüsiline muru niitmine.

Bensiinimootoriga niidukid

„Klassikalised“ muruniidukid. Need teevad töötamisel müra ja on rasked. Ja nad tahavad hoolt. Tuleb kontrollida õli, õlifiltreid, küünlaid ja taluda bensiiniga toimetamisega kaasnevaid nähtusi.  Aga kõik selle teeb bensiinimootoriga muruniiduk tasa oma võimsusega. 

See on populaarne ja võimas tööriist suurtes aedades ja tiheda muru niitmiseks. Need niidukid liiguvad kindlalt ka ebatasasel pinnal. Ja kui juhtub, et muru niitmise graafikusse tekib nädala asemel kolmenädalane paus, saavad need niidukid pikema muruga endiselt hõlpsalt hakkama. Kui varem sai bensiinil töötavaid niidukeid käivitada vaid trossi abil, siis täna leiab ka nupust kerget starti võimaldavaid masinaid.

Hea ja õige niidukiga on niitmine alati lihtne. Kaks enamlevinud valikut on klassikalised muruniidukid ja robotmuruniidukid. Soovitamegi niidukit valides esmalt veenduda, kas neist emma-kumma valikus on sobivat niidukit.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?