Kasulikud nõuanded

Milliseid puhastusseadmeid valida?

Vaata kõiki aurupuhastite pakkumisi
11.05.2015
tolmuimejaga koristamine

Analoogselt teiste kodumasinatega tasuks ka uute puhastusseadmete puhul lähtuda eelkõige konkreetsetest vajadustest – kus, millistes tingimustes ja kui tihti neid kasutama hakatakse ning milline on eelarve. Just nendest asjaoludest sõltubki seadme vajalik suurus, võimsus ja funktsionaalsus.

Tolmuimeja

Tolmuimeja võib soetada ca 35–350 euro eest ning kindlasti mängib valikul suurt rolli puhastatava majapidamise suurus, seadme enda kaal ja muidugi kasutusmugavus. Võimsus näitab selle puhastusseadme puhul elektrienergia kogust, mida see töös kasutab, aga see ei tähenda ilmtingimata, et võimsa mootoriga tolmuimeja teeks oma vähemvõimsamate analoogidega võrreldes kindlasti ka paremat tööd. Tolmuimeja kasutusmugavust kahjuks enne ostmist kaupluses tavaliselt proovida ei saa, aga valida tasuks pigem selline mudel, millel on all 4 väikest ratast. Kui majapidamises on mitu korrust, siis võiks kaaluda õlalkantava ja kerge kaaluga tolmuimeja soetamist.

Müügilolevad tolmuimejad võib laias laastus jagada nelja kategooriasse:

  • Kuivpuhastusega tolmuimejad – tavaliselt kerged ja mõnusad kasutada, mõistliku hinnaga. 
  • Märg- ja kuivpuhastusega tolmuimejad – sobivad hästi allergikutele ja väikelastega peredele, sest seovad tolmu veega ning jätavad õhu puhtamaks ning värskemaks. 
  • Robot-tolmuimejad – loomulikult kõige mugavamad, sest toimetavad vaikselt ja omaette.


Tolmuimejaid võib jagada veel ka selle järgi, et mõnes kasutatakse tolmukotti ja teisel mitte, osad tolmukotid on tühjendatavad ja teised vahetatavad.

Survepesur

Survepesurite hinnavahemik võib ulatuda alla-saja-eurosest kuni mõnetuhandeliseni. Nädalas alla 5-tunnise kasutuse korral sobivad soodsama hinnaklassi mudelid, kuni 20-tunnise puhul võiks vaadata keskmisesse hinnaklassi kuuluvaid mudeleid. Veel suurema töömahu korral on tegu juba igapäevaseks tööks mõeldud profimasinatega.

Enamus survepesureid töötavad ainult külma veega ja enamustel juhtudel on see ka täiesti piisav. Sooja veega töötava survepesuri soetamist peaksid kaaluma siis, kui vajad seda pidevalt rasvaste ja õliste pindade puhastamiseks. Siseruumides töötamiseks peaksid valima elektriga töötava masina, välistingimustes võib see olla ka bensiinitoitega, mis omakorda on tänu elektrijuhtme puudumisele ka liikuvam.

Pööra tähelepanu mootori võimsusele – kodukasutajal peaks see olema bensiinimootoriga seadme puhul vähemalt 5 hobujõudu ja elektrimootori puhul 2 hobujõudu. Samuti on oluline osa survepesuri pumbapeal – odavamad ja vähemkestvamad variandid on plastikust või alumiiniumist, kallimad ja töökindlamad messingist. Samuti on kvaliteetsetel survepesuritel mõistlik väljapritsitava veehulga (L/h) ja surve suhe (bar) – kui üks näitaja on siin liiga madal, ei ole seadmel suurt puhastusjõudu. Kvaliteetne voolik on valmistatud kummist ja toestatud terastraadiga. 


Aurupuhasti

Aurupesureid valmistatakse nii 1f ~230V kui ka 3f ~480V-seid. Olenevalt seadme funktsionaalsusest ja võimsusest saab selle töökorda 2-40 minuti jooksul – see aeg läheb vee temperatuuri tõstmisele (max kuni 1600 kraadi) ning sellest sõltuvalt erineb ka auru surve. Kuna aurupesuks ei tohi kasutada kemikaale, siis aurupuhasti kuumenemisele ja jahtumisele kuluv aeg on kindlasti selle seadme suurim miinus, aga asja kaalub üles auruphasti tõhusus just raskesti ligipääsetavate ning vett mittetaluvate pinnakatete puhastamisel. Koos spetsiaalsete harjadega saab sellega puhastada ka näiteks graffitit ning eemaldada närimiskummi.