Kasulikud nõuanded

Millest tehakse kvaliteetseid parfüüme?

Vaata kõiki pakkumisi
30.09.2019
parfüümvesi

Kosmeetika ja hügieenitoodete kasutamisel on äärmiselt oluline jälgida, mida täpselt oma nahale peale kanname.

Kehakreemi puhul tundub enesestmõistetav lugeda tootekirjeldusest koostisainete loetelu üksipulgi läbi. Parfümeeria puhul me seda millegipärast ei tee. 

Lõhnavee juures on määrav selle aroom, me ei küsi, millest parfüüm on valmistatud. Ei tunne huvi mida lõhnavedelik, mida iga päev nahale ja riietele piserdame, sisaldab ja kas me saame olla kindlad selle ohutuses?

Parfüümimaailm on põnev ja suur, kuid tarbija keskendub selle puhul neljale aspektile: kas odöör meeldib või mitte, toote välimus (pakend ja pudel) elustiil (sportlikud lõhnad, neutraalsed unisex-parfüümid, noortele mõeldud lõhnad jms) ning sugu - on meeste lõhnad ja on naiste parfüümid.  

Siia tuleks lisada viienda kategooria: millest parfüüme valmistatakse ja milline on kvaliteetne lõhnatoode?


Looduslikud koostisosad

Naha- ja keskkonnasõbralikuks võib lugeda neid tooteid, mille valmistamisel on kasutatud naturaalseid komponente. 

Looduslike lõhnade valmistamisel kasutatakse näiteks puhtaid eeterlikke õlisid. Nende trumbiks on see, et neil on lisaks meeldivale aroomile ka hea mõju tervisele.

Orgaanilised sertifitseeritud lõhnad kannavad vastavat märgistust (et klient saaks neid eristada) ja kaubanduses müüakse neid looduskosmeetika sektsioonis.

Organismisõbralike lõhnatoodete hulka võib arvata ka need lõhnakomplektidesse kuuluvad kosmeetikumid nagu deodorant, habemeajamistooted, dušigeel, losjoonid jms, mille koostises on peamiselt looduslikku päritolu ained.

Kas kemikaalivabad lõhnad on kvaliteetsemad - nii ja naa. Nahal ja riietel ei pruugi nad kuigi kaua püsida ning nende taimedest ja puuviljadest valmistatud aroom on juba puhtalt maitse asi, kuid inimese tervisele ja keskkonnale on nad kindlasti ohutumad. 

Sünteetilised ained

Nende lõhnade puhul, mida puhtal kujul looduses ei esine või mis ei tooda eeterlikke õlisid, kasutatakse lõhna emulgeerimiseks sünteetilisi kemikaale. Kuna paljud populaarsed naiste ja meeste lõhnad kuuluvad sünteetilisi kemikaale sisaldavate parfüümide kategooriasse, on üpris tõenäoline, et teie lemmiklõhn sisaldab samuti mõnda keemilist komponenti. 

See ei tähenda, et kunstlike aineühendite kasutamine oleks ilmtingimata ohtlik - vastasel juhul ei saaks ju suurt osa parfüümidest inimesed üldse tarvitadagi.

Parfümeeria on aga ainus kosmeetikavaldkond, kus sünteetilise ainete kasutamine sedavõrd võimsalt domineerib. Lõviosa kõigist lõhnadest on valminud kas täielikult või enamjaolt laboris sündinud ainetest. 

Sünteetilised parfüümid sisaldavad näiteks parabeene, fatalaate, allergeene ja närvitoksiine.

Seega on parfüümide kvaliteet suhteline mõiste - keemilisi ühendeid täis tualettvesi on kindlasti püsivam ja intensiivsema, sageli ka looduslikest aroomidest parema lõhnaga, aga miinuseks on organismi kokkupuude kunstlike ainetega.

Alkohol parfüümis 

Ühe tavalise lõhnapudeli sisu on põhimõtteliselt alkohol. Et odekolonn organismilise uimastavalt ja tuimestavalt mõjub, ei ole ju mingi uudis.

Paratamatult imendub lõhnavesi ka läbi organismi ja jõuab ainevahetusse. Tõsi, õnneks on seda niivõrd väikeses koguses, et ei kujuta organismile ohtu, kuid lapseootel või imetavad naised peaksid lõhnade kasutamisega olema ettevaatlikud. Samuti ei ole soovitav pihustada parfüümi lastele. 

Lisaks võib mõni intensiivne lõhn tekitada sisse hingamisel ebamugavustunnet: peapööritust, iiveldust ja väsimust. 

Paljud kosmeetikaettevõtted, seal hulgas paljud tuntud brändid, toovad oma toodetel eraldi märkena välja, et see konkreetne parfüüm on alkoholivaba.