Kasulikud nõuanded

Levinumad vead, mida kardinate valikul tehakse

Vaata kõiki pakkumisi
30.09.2019
heledad kardinad suure akna ees

Et valesti valitud kardinad võivad toa üldmulje ära rikkuda, ei mõisteta enne, kui sobimatud aknaeesriided on üles riputatud.

Tundub, et akna ees rippuv kangas on teisejärguline sisustusdetail, mis ei saa ju ometi tervikule pitserit panna. Aga just seda kardinad teevadki - panevad sisekujundusele punkti, lugedes disainiprotsessi lõppenuks.

Õnneks ei ole möödapanek kardinatega midagi pöördumatut. Tuleb vaid kardinapuu alla võtta, kardinad maha ja asendada uutega.

Samas on ju parem stilistilisi apse ennetada ja teha kohe õige valik. Nii hoiab kokku aega, raha ja energiat.


Vale mõõt

Kardinat, mis on akna ette liiga kitsas, lai, lühike või pikk, ei saa kohe kindlasti õnnestunuks pidada. 

Paneelkardinatega võib juhtuda, et laia akna ees mõjuvad need kuidagi nadilt. Lahenduseks on lisada siini külge veel paar-kolm tekstiil paneeli.

Liiga kitsa või laia rulooga ei ole paraku muud teha, kui see teisaldada ja hankida asemele uus.

Inetu on seegi, kui akna ees täies ulatuses lahti tõmmatud tekstiil ei kata klaasi ära. Et seda ei juhtuks, tuleks akna laius enne kardina ostmist ära mõõta. 

Ideaalses laiuses kardinad ulatub laiali tõmmatult kenasti keskelt kokku, jätmata vahet keskele ja äärtele, olles seejuures veel õrnalt lokkis, mitte sirgelt.

Vale pikkus on üks tavalisemaid möödapanekuid. Vaadatakse küll tootekirjeldusest üldpikkust, ent jäetakse arvestamata, et kardinapuu külge riputades kardina pikkus muutub.

Liiga lühike on kardin, mis lõpeb enne aknalauda (lühike kardin võiks ulatuda 10-15 cm aknalauast allapoole) või täpselt vastu põrandat. Täispikkuses aknaeesriie peaks ulatuma täpselt põrandani, kui see nii ei ole ja kardin on lühem, on tulemus kentsakas.

Vabalt langevate pikkade kardinate puhul on boheemlaslik look ehk 5-10 sentimeetri ulatuses põrandal “vedelevat” kangast igati kena, ent kui kangasaba lohiseb maas pikemalt, muutub vaatepilt koledaks.

Möödapanekud kardinapuuga

Kuldreegel ütleb, et kardinapuu peab olema aknast vähemalt 10-15 cm laiem. Kui kardinapuu on aknast lühem, siis seda pole mõtet üldse üles pannagi - seda viga ei anna kuidagi parandada. Liiga pika puu puhul on lahenduseks laiad kardinad või siis mitu paari kardinaid.

Kõige kenam ei ole ka vaatepilt, kus puu on kinnitatud täpselt aknaava servale. See jätab mulje nagu kukuks puu kohe-kohe alla. Õige vahemaa on 10-15 cm aknaavast kõrgemal.

Päris lae alla pandud puu töötab hästi ainult madala laega toas. Tekib mulje nagu oleks lagi kõrgemal, kui see tegelikult on. Sellisel juhul peavad akna ees rippuma maani kardinad, vastasel juhul efekt ei toimi ja lae all olev puu koos lühikeste kardinatega näeb narr välja.


Kui ruloo kuidagi ei sobi

Üks tavalisemaid apse, mida ruloo puhul ikka ja jälle esineb, mitte arvestamine ribakardina kinnitamisega. Ostetakse küll õiges mõõdus toode, ent koju jõudes selgub, et konkreetne ruloo akna ette ei sobi.

Põhjus peitub selles, et kõiki ruloosid ei saa paigaldada aknaraami külge ja päris iga rulood ei saa kinnitada akna kohale seinale. On ka olemas spetsiaalselt aknatüübile (näiteks pakett- või katuseaknale) mõeldud rulood, mida teist sorti akende ette panna ei saagi.

Et oma aega säästa, tasuks enne ruloo ostu tutvuda põhjalikult toote paigaldusjuhisega.