Kasulikud nõuanded

Kuidas valida veekeetjat?

Vaata kõiki pakkumisi
26.07.2018
Veekeetja

Osa inimesi on jäänud traditsioonilise veekeeduviisi juurde, keetes vett pliidil. Kuid aina rohkem on neid, kes eelistavad kiiret ja mugavat kuuma joogi valmistamise võimalust ning otsustavad osta elektrilise veekeetja.

Kuid enne, kui veekeetja ostate, tuleks tunda huvi, millistele parameetritele ja elementidele tähelepanu pöörata, et uue seadme ostmine oleks kasulik.

Millele tuleks pöörata tähelepanu?

Enne, kui hakkate otsima ja analüüsima tootjate pakkumisi, mõelge mõnele aspektile, mis on seotud veekeetja kasutamisega:

 • kui sageli kasutatakse veekeetjat?
 • mitmest inimesest koosneb teie pere?
 • millist kodutehnikat kasutate?

Maht

Tegemist on peamise parameetriga, mis määrab seadme igapäevase kasutamise. Valides mahtu, on vaja arvestada pereliikmete arvuga selleks, et soov juua kuuma kohvi või teed hubaselt koos ei põhjustaks mingeid probleeme. Ühte kohvi- või teetassi mahub umbes 250 ml jooki.

See tähendab, et üheliitrisest veekeetjast saate vett 4 tassi kuuma joogi (tee, kohv) jaoks. Kui perekond koosneb rohkem kui neljast inimestest, tuleb valida suurem mahuühik (maksimaalne lubatud mahutavus on 2,3 l). Kui elate üksi või kahekesi, pole vaja osta seadet, mille maht on üle 0,5 liitri. Igal veekeetjal on tootja määratud minimaalne kogus vett, mis tuleb lisada veekeetjasse enne, kui see sisse lülitada. See on tavaliselt pool seadme mahust. Väiksema mahuga veekeetja on madalama hinnaga (kuigi mitte alati), vee keemaminek võtab vähem aega ja energiat. Seetõttu on oluline valida oma vajadustele vastav keetja.

Küttekeha tüüp

Küttekeha vastutab vee soojendamise ja keetmise eest. Tootjad kasutavad kahte tüüpi küttekehasid, kuid igal juhul on igas instruktsioonis näidatud minimaalne soovitatav kasutatava vee kogus, mis kaitseb kuumutuselementi ülekuumenemise eest. Tüübid on:

 • Spiraalikujuline küttekeha – minimaalne veekogus on suurem (enamasti alates 0,4 l). Selle küttekeha peamine puudus on kiiremini tekkiv katlakivi, mis lühendab küttekeha tööiga. Samas on seda tüüpi veekeetja odavam ja see töötab vaiksemalt.
 • Plaadikujuline küttekeha – tegemist on populaarsust koguva lahendusega, mis vahetab välja spiraalikujulise variandi. Minimaalne veekogus on tunduvalt väiksem, enamasti piisab 0,1 l veest. Tänu sellele, et küttekeha on osaliselt või täielikult kaetud, ei teki selle pinnale katlakivi (või tekib väga vähe). Sellise keetja puhastamine ja katlakivi eemaldamine on tunduvalt lihtsam.


Küttekeha/ veekeetja võimsus

Võttes arvesse kasutatava küttekeha tüüpi, võib võimsus olla:

 • alates 200 kuni 2200 W – kui küttekeha on spiraalikujuline
 • alates 600 kuni 3100 W – kui küttekeha on plaadikujuline

Seoses suurema soojusjaotusega lamedal pinnal on plaadikujulise küttekehaga veekeetja võimsus suurem kui analoogse mahuga spiraalikujulise küttekehaga veekeetjal. Veekeetja suurem võimsus tähendab vee kiiremat keemaminekut, aga ka suuremat energiatarbimist. Mõnikord ei ole vee keemaminemise aeg oluliselt lühem, kuid elektrikulu võib ikkagi märkimisväärselt tõusta.

Korpus

Kaupluste ja tootjate pakkumistes leiab erinevaid veekeetjaid, mis on toodetud:

 • plastikust – on tunduvalt kergemad kui metallkorpused, enamasti ka odavamad. Lisaks ei lähe plastik nii kuumaks kui metall. Kuid tarbijatele ei meeldi plastikust keetjate liialt tavaline välimus, mis ei sobi moodsa köögisisustusega, samuti eritab plastik nende meelest spetsiifilist lõhna ja maitset.
 • roostevabast terasest – on raskemad, kuid neil on moodne välimus. Enamikul on termoisolatsioon, mis kaitseb kannu korpust ülekuumenemise eest ja aitab kaua hoida vee soojust.
 • klaasist – kõige kergemad veekeetjad. Tarbijad hindavad nende veekeetjate disaini, need näevad kenad välja igas köögis. Lisaks peetakse neid tervislikuks ja kergesti puhastatavaks. Kuid keetja seinad lähevad väga kuumaks ja suurendavad põletusriski, seetõttu pole need väga populaarsed.
 • keraamika – parim, kuid praegu ka kõige kallim elektriliste veekeetjate tootjate pakutav variant. Neid on lihtne puhastada ja keraamika on ka kõige naturaalsem materjal. Lisaks ei lähe korpuse seinad nii kuumaks kui klaasi puhul. Nende põhipuudus on üsna suur kaal.

Käepide

Kui soovite, et teil oleks veekeetjat mugav kasutada, katsetage, millist käepidet on teil kõige mugavam käes hoida. Mõne veekeetja käepide on kaetud libisemisvastase kattega, mis vähendab veekeetja käest libisemise ohtu.

Esteetika

Tootjad pingutavad, et nende pakkumised oleksid võimalikult mitmekülgsed, kliendid aga valivad hea meelega veekeetja, mis stiililt ja värvi poolest sobib nende köögisisustuse või muu köögitehnikaga. Ajad, mil võidutses plastmass ja mitte väga efektiivne disain, on unustuste hõlma vajunud, vormi-, materjali- ja värvivalik on väga suur.

Filtrid

Selleks, et vähendada katlakivi ja mustust, mis satub koos veega klaasi, on igal veekeetjal spetsiaalne filter, mis on paigaldatud seadme tila sisse. Filtreid on selliseid:

 • nailonvõrk – hoiab kinni suurema mustuse. Tegemist on kõige lihtsama ja odavama lahendusega.
 • roostevabast terasest võrk – hoiab kinni enamiku mustusest. Tegemist on filtriga, mis on efektiivsem kui nailonvõrk.
 • söefilter – võtab kinni mustuse ja lõhnad.

Temperatuuri reguleerimine

Mõned veekeetjad omavad temperatuuri reguleerimise funktsiooni, see tähendab, et saab valida temperatuuri, milleni tuleb soojendada vett. Temperatuuri valimise skaala on 40-100 °C. See aga võimaldab valida täpse temperatuuri, mis on eriti mugav, kui valmistada erinevaid jooke. Temperatuur seadistatakse enamasti elektroonilise ekraani ja nuppude abil.

Soojuse säilitamine

Veekeetjal võib lisaks traditsioonilisele otstarbele, st keeta vett, olla ka termose funktsioon. Selleks, et saaks hoida temperatuuri, peab seadmel olema soojusisolatsioon või kahekordne korpuse sein.

Veetaseme mõõt

Pea igas elektrilises veekeetjas on mõõtmisriba, mis näitab kannus oleva vee kogust. Tänu sellele saab täpselt reguleerida vedeliku kogust, kui soovitakse kiiremat keemaminemist. See võimaldab teil valada kannu täpselt nii palju vett, kui palju hetkel vajate. Huvitav lahendus, mis on kasulik pimedates, halvasti valgustatud ruumides, on märgutuli.

Mõõtmisjoon võib olla:

 • korpuse ühel poolel
 • korpuse mõlemal poolel
 • veekeetja käepidemel

Juhe

Tasub kontrollida juhtme pikkust, aga ka seda, kas tootja on näinud ette võimaluse peita juhtme ülejääk veekeetja aluse sisse. See lahendus aitab hoida köögis korda, samuti vältida rippuva juhtme juhuslikku tõmbamist.

Valjus

Veekeetjad, millel on spiraalikujuline küttekeha, on vaiksemad ja keskkonnasõbralikumad. Kuid ei tasu unustada, et mürataset mõjutab ka katlakivi, mis tekib küttekehale, seetõttu tuleb katlakivi regulaarselt eemaldada.

Turvalisus

Kuna veekeetja on elektriseade, mis kasutamise ajal on kõrge temperatuuriga, tasub tunda huvi, kas seadmel on lisakaitsemeetmed:

 • ilma veeta sisselülitamise kaitse – andurid tuvastavad vee taseme ja kui veekann on tühi, siis ei lase kannu sisse lülitada. See aga kaitseb veekeetjat ülekuumenemise eest.
 • ülekuumenemise kaitse – veekeetjat ei saa sisse lülitada, kui vett soojendatakse mitu korda järjest lühikese aja jooksul või kui veekeetja saavutab liiga kõrge temperatuuri (see kaitseb vee ülekeemise ja veekeetja ülekuumenemise eest).
 • keema minemise automaatne märguanne – kui vesi läheb keema, teavitatakse sellest lisaheliga.
 • automaatne väljalülitus, kui veekeetja tõstetakse aluselt maha – lülitab seadme välja, isegi kui see võeti ära keemise ajal.
 • LED tuli põleb siis, kui veekeetja on sisse lülitatud, ja kustub, kui vesi läheb keema. Tootjad kasutavad mõnikord ka lisalahendusi, nt veekeetja aluse valgustust, mis läheb tööle, kui veekeetja on sisse lülitatud.

Lisafunktsioonid

Huvitav funktsioon, mis on kasulik neile, kes armastavad viimase hetkeni voodis lesida – võimalus programmeerida veekeetja sisselülitumise aega, nii et veekeetja hakkab automaatselt vett keetma ette nähtud ajal.

Milline veekeetjate tootja on parim? 

Populaarseimad veekeetjate tootjad on Zelmer, MPM, Adler, Bosch, Sencor, Kalorik, Philips, Russell Hobbs, Unold, Romix, Tefal, Hyundai, Siemens, Bomann. Iga nimetatud tootja pakub paremaid ja kehvemaid veekeetjate variante. Vaadake meie kaupluse veekeetjate reitinguid. See on teile abiks parima veekeetmisseadme valimisel.

Klientidele meeldib see postitus

3.9/5
7 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?