Kasulikud nõuanded

Parim veekeetja – kuidas valida?

Vaata kõiki pakkumisi
20.02.2023
heleroheline veekeetja valges köögis

On kindlasti veel inimesi, kes on jäänud vanaaegse veekeeduviisi juurde, keetes vett pliidil. Kuid aina rohkem on neid, kes eelistavad kiiret ja mugavat kuuma joogi valmistamise võimalust ning otsustavad osta elektrilise veekeetja. Kuid enne, kui uue veekeetja soetad, on kindlasti hea teada, millistele parameetritele ja elementidele kindlasti tähelepanu pöörata.

Millele tuleks pöörata tähelepanu?

Enne uue seadme valima asumist mõtle mõnele aspektile, mis on seotud veekeetja kasutamisega:

 • Kui sageli plaanid seda kasutada?
 • Kui suur on sinu pere?
 • Millist kodutehnikat kasutad?

naine keedab veekeetjaga teed

Maht

Tegemist on peamise parameetriga, mis määrab seadme igapäevase kasutamise. Kannu suurust valides on vaja arvestada pereliikmete arvuga. Ühte kohvi- või teetassi mahub umbes 250 ml jooki.

See tähendab, et üheliitrisest veekeetjast saab vett 4 tassi kuuma joogi (tee, kohvi) valmistamiseks. Kui perekond koosneb rohkem kui neljast inimestest, tasub valida ka suurem kann. Kui elad üksi või kahekesi, pole vaja osta seadet, mille maht on üle 0,5 liitri. Igal veekeetjal on tootja määratud minimaalne kogus vett, mis tuleb lisada veekeetjasse enne, kui see sisse lülitada. See on tavaliselt pool seadme mahust. Väiksema mahuga veekeetja on madalama hinnaga (kuigi mitte alati), vee keemaminek võtab vähem aega ja energiat. See on ka põhjus, miks on oluline valida oma vajadustele vastav keetja.

Küttekeha tüüp

Küttekeha vastutab vee soojendamise ja keetmise eest. Tootjad kasutavad kahte tüüpi küttekehasid, kuid igal juhul on igas instruktsioonis näidatud minimaalne soovitatav kasutatava vee kogus, mis kaitseb kuumutuselementi ülekuumenemise eest. Tüübid on:

 • Spiraalikujuline küttekeha – minimaalne veekogus on suurem (enamasti alates 0,4 l). Selle küttekeha peamine puudus on kiiremini tekkiv katlakivi, mis lühendab küttekeha tööiga. Samas on seda tüüpi veekeetja odavam ja see töötab vaiksemalt.
 • Plaadikujuline küttekeha – tegemist on populaarsust koguva lahendusega, mis vahetab välja spiraalikujulise variandi. Minimaalne veekogus on tunduvalt väiksem, enamasti piisab 0,1 l veest. Tänu sellele, et küttekeha on osaliselt või täielikult kaetud, ei teki selle pinnale katlakivi (või tekib väga vähe). Sellise keetja puhastamine ja katlakivi eemaldamine on tunduvalt lihtsam.


Küttekeha/veekeetja võimsus

Võttes arvesse kasutatava küttekeha tüüpi, võib võimsus olla:

 • alates 200 kuni 2200 W – kui küttekeha on spiraalikujuline
 • alates 600 kuni 3100 W – kui küttekeha on plaadikujuline

Seoses suurema soojusjaotusega lamedal pinnal on plaadikujulise küttekehaga veekeetja võimsus suurem kui analoogse mahuga spiraalikujulise küttekehaga veekeetjal. Veekeetja suurem võimsus tähendab vee kiiremat keemaminekut, aga ka suuremat energiatarbimist. Mõnikord ei ole vee keemaminemise aeg oluliselt lühem, kuid elektrikulu võib ikkagi märkimisväärselt tõusta.

Korpus

Kaupluste ja tootjate pakkumistes leiab erinevaid veekeetjaid, mis on toodetud:

 • plastikust – on tunduvalt kergemad kui metallkorpused, enamasti ka odavamad. Lisaks ei lähe plastik nii kuumaks kui metall. Kuid tarbijatele ei meeldi plastikust keetjate liialt tavaline välimus, mis ei sobi moodsa köögisisustusega, samuti eritab plastik nende meelest spetsiifilist lõhna ja maitset.


 • roostevabast terasest – on raskemad, kuid neil on moodne välimus. Enamikul on termoisolatsioon, mis kaitseb kannu korpust ülekuumenemise eest ja aitab kaua hoida vee soojust.


 • klaasist – kõige kergemad veekeetjad. Tarbijad hindavad nende veekeetjate disaini, need näevad kenad välja igas köögis. Lisaks peetakse neid tervislikuks ja kergesti puhastatavaks. Kuid keetja seinad lähevad väga kuumaks ja suurendavad põletusriski, seetõttu pole need väga populaarsed.

elektriline veekeetja klaasist korpusega


 • keraamilised – parim, kuid praegu ka kõige kallim elektriliste veekeetjate tootjate pakutav variant. Neid on lihtne puhastada ja keraamika on ka kõige naturaalsem materjal. Lisaks ei lähe korpuse seinad nii kuumaks kui klaasi puhul. Nende põhipuuduseks on nende raske kaal.