Kasulikud nõuanded

Kuidas valida riiulit?

25.07.2018
Riiul

Looge keskkond kollektsioonidele, raamatutele või suurtele esemetele. Kasutage neid nõuandeid, et valida endale ideaalne riiul ja panna see rippuma meistrimehe abita!

Kui soovite kenasti paigutada teile armsad esemed või teha korda segamini tuba, on seinale riputatavad riiulid odav alternatiiv põrandale paigutatavatele või seina sisse süvistatud raamaturiiulitele. Suurim eelis on see, et eraldi seinale riputatavad riiulid saate sättida täpselt nii, nagu tahate: võite oma äranägemise järgi riputada need kasvõi diivani või kirjutuslaua kohale; võite valida, kui lähedal või kaugel üksteisest need paiknevad.


ALUSED

Riiuleid on erineva disaini ja mahutavusega, aga riputatavate riiulite peamisi tüüpe on kolm.

Reguleeritava kõrgusega: enamasti metallraamiga riiul (60–200 cm pikk), mis kinnitatakse vertikaalselt otse seinale. Raami sees olevatesse rennidesse paigaldatakse hoidikud ja nende peale pannakse riiulid.

Mittereguleeritava kõrgusega: tegemist on kõige lihtsama riiulite tüübiga. Kinnitused (enamasti L-kujulised) kinnitatakse otse seinale ja nende peale asetatakse riiulid.

Peidetud kinnitustega: riiul kinnitatakse otse seinale, kuid selle kinnituselemendid on peidetud ja tundub, justkui hõljuks riiul õhus. Tegemist on minimalistliku riiulistiiliga, mis toob esile riiulile paigutatavad esemed.

KORRASTAGE KAPP VÕI TÖÖTUBA REGULEERITAVA KÕRGUSEGA RIIULITE ABIL

 • Erineva suurusega esemed, näiteks dokumentide mapid või märkmikud, pange reguleeritava kõrgusega riiulitesse, sest neid saab sättida vastavalt riiulis hoitavate asjade kõrgusele.
 • Reguleeritava kõrgusega riiulid saab paigutada kappidesse, töötuppa või laoruumi. Nende praktiline disain sobib suurepäraselt kasutamiseks varjatud kohtades.
 • Kui mõne aja möödudes tahate riiulites hoida teistsuguseid asju, tõstate riiulite hoidikud ringi ja ongi riiulite kõrgus muudetud.

Kuidas riiulit kokku panna? Pange profiil seinale soovitud kohta. Puurige auk läbi ühe profiilis oleva augu ja kruvige profiil kruviga seina külge. Kasutage loodi ja veenduge, et hoiate profiili püstises asendis (saate märkida pliiatsi abil seinale, kuidas see peaks rippuma) ja puurige rohkem auke ning kruvige profiil seina külge. Sisestage riiulihoidik profiili. Teise profiili, mida te pole veel seinale kinnitanud, paigaldage vastavas kõrguses riiulihoidik. Asetage lood risti hoidikuga; teine profiil kinnitage seina külge nii, et hoidikud oleksid ühel kõrgusel. Kinnitage teine profiil seinale nii, nagu kinnitasite esimest. Kinnitage ülejäänud profiilid ja vastavalt oma vajadustele asetage paika riiulite hoidikud ja lõpuks ka riiulid.

Top 10 Riiulid

MITTEREGULEERITAVA KÕRGUSEGA RIIULID, MILLEL SOBIB HOIDA RASKEID ASJU

 • Mittereguleeritavatel riiulitel hoidke raamatuid ja muid raskeid asju. Tugevad hoidikud kannavad rohkem kui dekoratiivsed „õhus rippuvad“ riiulid.
 • On erinevat stiili hoidikuid alates roostevabast terasest, antiiksetest sepistatud hoidikutest kuni hubaste puidust nikerdustega hoidikuteni, seetõttu leiate kindlasti just teie interjööriga sobiva variandi.
 • Ostke riiul ja kinnituselemendid või vintage-hoidikud (need leiate kirbuturult või internetist) ja  lauad saekaatrist.

Kuidas kokku panna? Asetage hoidik seinale. Puurige auk läbi ühe profiilis oleva augu. Selle kaudu keerake kruvi sisse; korrake tegevust. Loodiga pange paika teise hoidiku koht ja kinnitage see. Asetage riiul hoidikutele ja kinnitage see altpoolt läbi hoidikutes oleva augu, kinnitage kruvid.

„ÕHUS RIPPUVATEL“ RIIULITEL HOIDKE DEKOORIELEMENTE

 • Minimalistlik stiil valige siis, kui tahate tähelepanu suunata riiulil olevatele esemetele (vaasidele, ilupudelitele, karbikestele), mitte riiulile endale.
 • Kuigi mõned moodulid kannavad kuni 32 kg, kasutage neid riiuleid kergemate esemete eksponeerimiseks, enamik selliseid riiuleid on vaid dekoratiivsed. Enne riiuli ostmist pidage nõu konsultandiga – andke talle kindlasti teada, mida kavatsete riiulil hoidma hakata.
 • Otsige „õhus rippuvaid“ riiuleid, mille tagaseina sisse on puuritud sügavad augud ja mille komplektis on metalltala koos väljaulatuvate varrastega. Selleks, et saaksite riputada seda tüüpi riiulit, tuleb seina külge kinnitada vaid see metalltala koos väljaulatuvate varrastega ja riiul neile lihtsalt peale panna.

Kuidas kokku panna? Asetage metalltala seinale. Ühe augu kaudu puurige auk ja keerake sisse kruvi. Kasutades loodi, asetage paika tala ja kinnitage see ülejäänud kruvidega seina külge. Pange riiul varraste otsa.

MÕÕTKE JA PLANEERIGE

Kui olete võtnud vastu otsuse riiulite tüübi suhtes, tuleb välja arvutada, mitu riiulit teil vaja läheb.

Esiteks mõõtke esemete, mida hakkate hoidma riiulitel, kõrgus ja laius, ja otsustage selle järgi, mitu riiulit teil vaja läheb. Kui kavatsete riiulitel hoida raamatuid, jätke varuks vaba ruumi.

Järgnevalt kujutage ette, kuidas tahate riiuleid paigutada. Reguleeritavate riiulite profiilide ja hoidikute kaugus ei tohiks olla suurem kui 60 cm. Selleks, et saaks ilma toolita ulatuda esemeteni, mis on ülemisel riiulil, riputage ülemine riiul mitte kõrgemale kui 200 cm maast.

Paigutades alumisi riiuleid, pange need suuremate vahedega, et vältida ülekoormatud ülemist osa.

KINNITAGE RIIULID NAGU TÕELINE MEISTRIMEES

Riiulid paigutate õigesti siis, kui olete võtnud arvesse seina tüüpi.

Kipsplaadist sein

Olge ettevaatlik – kinnitage taladele.

 1. Leidke talad, kasutades spetsiaalset detektorit või lihtsalt koputades seina – koputage nii  kaua, kuni heli ei ole enam tuhm.
 2. Leidnud esimese tala, märkige selle koht pliiatsiga. Otsige teist tala. Enamasti paiknevad need 40–60 cm vahemaa tagant.
 3. Riiulite hoidikud saate talade külge kinnitada, kui puurite augu ja keerate sisse puidukruvid või universaalsed kruvid.
 4. Kui hoidikuid on ikkagi vaja kinnitada sinna, kus tala ei ole, ärge kasutage tavalisi kruve. Selles olukorras kasutage kipsplaadiankruid, mille külgedel on laiali minevad tiivakesed, mis kinnituvad plaadi külge ja tagavad tugeva kinnituse.

Krohvitud sein

Kaitske kergesti kahjustatavat seinapinda.

Seina sisse puurige augud, nende sisse paigaldage plastiktüüblid–ankrud. Kruvid keerake riiulihoidikute kaudu ankrute sisse.

Telliskivisein sein

Pange valmis sobiv puur

Telliskiviseina sisse puurige sobiva puuriga augud. Riiulite kinnitamiseks kasutage vaid metallist lahtiminevaid ankruid.

Kuidas hindate seda postitust?