Kasulikud nõuanded

Kuidas valida lauaarvutit?

Vaata kõiki lauaarvutite pakkumisi
19.02.2018
Lauaarvuti

Kuigi sülearvutid muutuvad järjest populaarsemaks nende suureneva nõudluse ja hinnalanguse tõttu, on lauaarvutid endiselt nõutud nende suurema võimsuse, madalama hinna, pikema tööea ja palju lihtsamate, odavamate ja sagedasemate värskenduste tõttu. Siiski on kaasaskantavad ja lauaarvutid üsna sarnased ning nende vahel on raske valida. Kuidas valida lauaarvutit, seda selgitame ostujuhises.

Mõtle, milleks oma arvutit kasutad

Kas oled kogenud arvutikasutaja? Võibolla kasutad seda lihtsalt interneti sirvimiseks, uudiste lugemiseks, videote ja filmide vaatamiseks ning muusika kuulamiseks? Sellisel juhul ei pea Sa suuremat summat investeerima, sest isegi soodne arvuti töötab suurepäraselt ja täidab kõiki neid põhifunktsioone.

Kui Sa tavakasutajana sageli avad palju vahelehti oma brauseris, vaatad kõrglahutusega filme, mängid lihtsamaid mänge nagu "Team Fortress 2" või "CS: GO", siis piisab keskklassi arvutist koos lihtsa ja isegi integreeritud videokaartiga. Tõsi, sel juhul pead juba kaaluma mälumahukamat arvutit, eriti kui plaanid salvestada arvukalt pilte, muusikat ja filme.

Nõudlikumatele kasutajatele, kes plaanivad mängida graafiliselt keerukaid mänge, töötavad graafikaga, video- või fotograafiaga, soovitame osta ainult kõrgkvaliteedilisi lauaarvutiteid parima videokaarti, võimsa protsessori ning suure RAM-i ja mäluga (vähemalt üks SSD). Kui oled kindel, et vajad võimsat arvutit, võid sellesse lisada täiendavaid osasid: rohkem mälu, asendada kõvaketta, lisada teise videokaardi jne. Iga lauaarvuti muutmise võimalused on erinevad, kuid peaaegu kõiki lauaarvuteid saab vähemalt mõnevõrra parandada või uuendada ning see on ka nende kõige suuremaks eeliseks.

 

Määra oma eelarve

Järgmine samm on oma eelarve paika panemine. Pea meeles, et isegi kui Sul hetkel ei ole kuigi palju raha, saad esialgu osta kehvema arvuti ja tulevikus seda paremaks teha – tuleb lihtsalt uurida võimalusi muudatusteks! Kui soovid mänge mängida, kuid Sinu eelarve on vaid mõnisada eurot, on Sinu eesmärgi saavutamine üsna raske. Tõelise mänguarvuti soetamisel peaksid olema valmis investeerima vähemalt 600 eurot ning ka arvutimängude hinnad on sageli kõrged. Kui Sa aga mängid mänge vaid aeg-ajalt, siis on üsna lihtne ning väikse eelarve pärast ei tasuks muret tunda.

Graafikaga töötavad spetsialistid on eraldi kategooria ja neile sobivad ainult kõige kallimad Windowsi arvutid ning Apple Maci arvutid on paljudel juhtudel veelgi parem valik. Igal juhul peavad selle kategooria esindajad investeerima vähemalt tuhat eurot.

TOP lauaarvutid 
Ära ülehinda protsessorit ja RAM-i ega alahinda videokaarti 

Kogemusteta arvutikasutajate seas on levinud müüt, et arvuti peamine komponent on RAM või protsessor. Põhimõtteliselt jah, nii protsessor kui ka RAM on väga olulised. Kui kumbki nendest komponentidest on nõrk, võib see Sinu arvutikogemust täielikult häirida. Siiski ära ülehinda neid komponente. Enamike inimeste jaoks on keskklassi Intel või AMD protsessor ja 8 või isegi 4 GB RAM täiesti piisav.

Sageli jäävad videokaardid tähelepanuta. Üsna tavaline viga, mida tehakse, on lauaarvuti ostmine ilma spetsiaalse videokaartita ning seetõttu ei tööta paljud mängud hästi ja mõned võivad isegi mitte üldse töötada. Kui mängid arvutit või töötad graafikaga, on see peaaegu hädavajalik muretseda spetsiaalne videokaart. Parem on investeerida mõnevõrra rohkem arvutisse, millel on võimsam videokaart, mitte võimsam protsessor. 

Praegu on turul kõige võimsam Nvidia 1080 GTX Ti ja AMD RX 580 videokaart, kuid need on üsna kallid. Kõige populaarsemad on Nvidia GTX 1060 ja AMD RX 470 videokaardid. Nendest piisab, et kõik mängud töötaksid täiuslikult. Võimsamad või nõrgemad videokaardid sisaldavad vastavalt suuremaid või väiksemaid seerianumbreid ja selle järgi tuleks ka valida. 

Internetipõhised arvustused aitavad Sul paremini otsustada arvuti või selle komponentide valimise üle. Neid on palju, nii et saad üksikasjalikult lugeda endale huvipakkuva arvuti kohta täpselt kõiki detaile.

Siiski, kui Sa ei mängi mänge, ei pruugi olla vajalik videokaartidele keskenduda. Otsi arvutit, millel on rohkem mälu, võimsam ja uuem protsessor. Kui Sa ei kavatse arvutisse arvukalt faile (filme, pilte jne) laadida, soovitame valida arvuti, millel on SSD asemel kõvaketas. Erinevust SSD ja kõvaketta vahel mõistab kindlasti iga kasutaja. SSD-ga töötab arvuti ja programmid oluliselt kiiremini ja paremini.

Ära maksa liiga kõrget hinda

Ära unusta, et saad lauaarvuti või muud arvutiseadmed internetist tellida ja teha seda soodsamalt Kaup24 veebipoes tänu pidevalt toimuvatele sooduspakkumistele. Ei ole vaja koheselt investeerida suurt summat lauaarvutisse - hiljem saad seda uuendada ja lihtsalt asendada erinevaid osasid. Üks lauaarvuti võib suurepäraselt töötada 5 või 6 aastat, isegi kui selle esialgne hind on üsna väike.

Klientidele meeldib see postitus

4.5/5
4 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?