Kasulikud nõuanded

Kuidas valida kõrvaklappe?

Vaata kõiki kõrvaklappide pakkumisi
17.02.2016
kõrvaklapid muusika kuulamiseks

Suur osa meie paljude päevast möödub kõrvaklappidega muusikat kuulates. Kõrvaklappide valik on väga lai ning igaühele sobivate klappide leidmine võib näida keeruline. Järgnevalt toome välja peamised kõrvaklappide tüübid ning olulisemad omadused, mida kõrvaklappe valides silmas pidada. 

Kõrvaklappide tüübid:

 • Nööp- ja kõrvasisesed klapid

Nööpkõrvaklapid on kõige lihtsam ja soodsam kõrvaklapi tüüp. Nende puhul jääb kuulmekanali ja kõlarielemendi vahele õhukiht, mistõttu bassiheli edastamine muutub keeruliseks. Sõltuvalt kõrva ehitusest ei pruugi nööpkõrvaklapid hästi kõrvas püsida.
Kõrvasisesed klapid on parim lahendus nii heli kvaliteedi kui kõrvas püsimise poolest. Kõrvasisesed klapid paigutuvad otse kuulmekanalisse edastades heli täpsemalt ja kadudeta. Enamasti on kõrvasisestel klappidel kaasas vähemalt kolm erineva suurusega silikoonist või vahtplastist otsikut, mille hulgast saab leida kõige mugavama suuruse, tagamaks võimalikult mugava helikuulamise ja parima helikvaliteedi. 

 • Kõrvapealsed klapid

Kõrvapealsed klapid on suhteliselt kompaktsed ja kaalult kergelt, kvaliteet on aga parem kui nööpkõrvaklappidel. Kõrvapealsed klapid toetuvad kõrvalestale, suunates heli kõrvakanalisse. Neid on liigendmehhanismiga, mis võimaldab klapid väga kompaktseks kokku panna ning mahuvad käekotti või suuremasse taskusse

 • Suured kõrvaklapid

Suured, ümber kõrva paigutatavad kõrvaklapid edastavad väga kvaliteetset heli. Need on mõeldud kasutamiseks võimendi või muusikakeskusega. Meediapleierites, tahvelarvutites ja nutitelefonides olevad väikese võimsusega võimendid võivad jääda suurte klappide toitmiseks liiga nõrgaks, mistõttu võivad klapid mängida vaikselt ning helist kaob detailsus. Siiski toodetakse järjest rohkem ka selliseid suuri kõrvaklappe, mis on disainitud spetsiaalselt sobima ka väiksema võimsusega seadmega. Suured kõrvaklapid on suunatud kuulajale, kes naudib maksimaalset helikvaliteeti.

 • Müra summutavad kõrvaklapid

Aktiivse mürasummutusega kõrvaklappides mõõdetakse ümbritsevat müra ning genereeritakse heliväli, mis nullib välise müra. Aktiivse mürasummutusega klappides kasutatakse toiteks patareisid või akut, mis muudavad klapid raskeks. Samuti võivad need klapid põhjustada helis minimaalseid moonutusi. Need klapid on sobilikud neile, kes peavad tihti viibima mürarikkas keskkonnas, lendama või sõitma rongiga.
Müra vähendavad hästi ka kvaliteetsed ja suuruse poolest sobivad kõrvasisesed klapid, samuti suured kõrvaklapid, mis tänu materjalile on tihedalt kontaktis kõrvapadja ja keha vahel.  Müra summutavaid klappe ei tohiks kasutada liikluses, ümbritseva tänavamüra liigne vähenemine võib luua ohtliku olukorra.

 • Spordiklapid

Sportimiseks mõeldud kõrvaklapid on väikesed ja kerged, üldiselt kõrvasisesed. Et aktiivselt liikudes klapid kõrvast ei kukuks, on spordiklapid enamasti kõrvalesta taha kinnituvate aasadega. Need on niiskuskindlad, vältimaks higi ja vihma poolt tekitatavaid kahjustusi. Mitmed mudelid on ka pestavad.

Koduseks kasutamiseks mõeldud suured juhtmeta kõrvaklapid kasutavad heli edastamiseks FM modulatsiooni. See võimaldab edastada kadudeta pakkimata heli, säilitades helikvaliteedi.
Kantavates juhtmeta kõrvaklappides on kasutusel Bluetooth-ühendus. Bluetoothi kaudu edastatakse heli pakituna, mis muudab heli kvaliteedi juhtmega kõrvaklappidega võrreldes kehvemaks. Kõrgema hinnaklassi Bluetooth ühendusega klappides on kasutusel uusimad heli pakkimise meetodid AAC ja AptX, mis võimaldavad edastada heli märgatavalt parema kvaliteediga.

AAC ja AptX töötavad siiski vaid juhul, kui lisaks kõrvaklappidele toetab seda standardit ka heli edastav seade. Bluetooth kõrvaklappidel on harilikult ka juhtnupud loo vahetamiseks ja helitugevuse reguleerimiseks ning mikrofon ja kõnele vastamise nupp  telefoniga kasutamiseks. Mõned Bluetooth kõrvaklapid omad ka juhtme kasutamise võimalust juhuks kui klappide aku on tühjaks saanud.


Omadused

 • Avatud ja suletud disain

Suuri kõrvaklappe toodetakse avatud ja suletud disainiga. Suletud tüüpi kõrvaklappidel on kõlarielemendi tagumise külg kaetud ja isoleeritud. Suletud kõrvaklappidest ei kostu heli ümbritsevasse ruumi, suletud disain summutab üsna efektiivselt ümbritsevat müra. Suletud kõrvaklapid edastavad tihti ka võimsamat bassi, kui avatud klapid. Avatud disainiga klappidel on kõlarielemendi tagumine pool osaliselt või täielikult isoleerimata. Avatud klappide eeliseks on laiem, naturaalsem helipilt, ning enamasti ka kergem kaal. Samuti tuleks liikluses kasutamisel  ohtlike olukordade vältimiseks eelistada avatud disainiga kõrvaklappe.

 • Mugavus ja kaal

Nahast kõrvapadjad tagavad väga hea heliisolatsiooni, seega kasutatakse neid väga tihti suletud disainiga kõrvaklappide puhul. Samas takistavad nahast kõrvapadjad õhu liikumist, mis võib põhjustada pikemal kuulamisel kõrvade higistamist ja ebamugavat kuumust. Tekstiilist kõrvapadjad summutavad vähem ümbritsevat müra, neid on nahaga võrreldes keerulisem puhastada, kuid eeliseks on õhu parem liikumine ja mugavus pikemal kuulamisel. Suurte kõrvaklappide peatoel võiks olla pehmendus, mis vähendab survet peale ning muudab pikema kasutamise palju mugavamaks. Kõigil suurtel klappidel on reguleeritav peatugi, mille abil saate seada kõrvaklapid just teile sobivaks.

 • Vastupidavus

Kõrvaklappide valimisel on soovitatav eelistada vastupidavaid materjale. Peatugi võiks olla valmistatud metallist või tugevdatud plastikust. Välitingimustes kasutatavad kõrvasisesed ja kõrvapealsed klapid peavad tihti taluma karmi kohtlemist, seega tasuks erilist tähelepanu pöörata selliste klappide materjalide kvaliteedile.

 • Juhtmete disain ja pikkus

Kõrvaklappide juhe võib olla kas ühepoolne, ning kinnituda ühe kõlarielemendi külge, või kahepoolne, kinnitudes mõlema kõlarielemendi külge. Tegemist on erinevate disainilahendustega, mis ei oma mingit mõju helikvaliteedile.
Suurtel ja kõrvapealsetel klappidel on kaasas üleminek kantavatel seadmetel kasutatavalt peenikeselt 3.5mm pistikult võimenditel kasutatavale 6.3mm pistikule, seega saab neid klappe kasutada mõlemat tüüpi seadmetega.
Suurtel kõrvaklappidel on otsene I-kujuline pistik. kõrvasiseseid ja kõrvapealseid klappe toodetakse ka nurgaga L-kujulise pistikuga, mis sobib ideaalselt juhul, kui teie nutitelefonil on küljele paigutatud kõrvaklapipesa.

Välitingimustes kasutamiseks mõeldud kõrvaklappidel on reeglina suhteliselt lühike 1-1.2m pikkusega kaabel, mille puhul on arvestatud ulatamaks püksitaskus või seljakotis asuva seadmeni. Suurtel kõrvaklappidel on reeglina 3-3.5m pikkused juhtmed, mis on tehtud arvestades levinud  kuulamiskaugust võimendist või muusikakeskusest. Mitmetel kõrvapealsetel klappidel on lühike juhe ning komplektis ka pikendusjuhe. Paljudel kõrvasisestel ja kõrvapealsetel klappidel on juhtmel juhtnupud ja mikrofon nutitelefoniga kasutamiseks.

Tehnilised andmed

 • Sagedusala

Praktiliselt kõik kõrvaklapid katavad inimese maksimaalse kuuldeulatuse 20-20000Hz. Suurem sagedusvahemik aga võimaldab edastada kvaliteetsemat heli, kuna aitab vähendada moonutusi kuuldavas sagedusalas.

 • Takistus oomides

Mida väiksem takistusega klapid, seda paremini sobivad need väikese võimusega kantavate seadmetega. Suurema takistusega klapid võimaldavad tihti edastada kvaliteetsemat heli. 

 • Tundlikkus

Kõrvaklappide efektiivsust väljendab tundlikus detsibellides. Sama takistuse ja väljundvõimsuse juures mängivad suurema tundlikkusega klapid valjemini.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?