Kasulikud nõuanded

Kuidas valida kõige turvalisemat turvatooli?

Vaata kõiki pakkumisi
14.01.2020
turvatool autos

Turvatoolid on iga lapsevanema sõiduki kohustuslikuks osaks – selles pole liikluseeskirju järgides mingit kahtlust. On aga pidevalt vaieldud, milline on see kõige turvalisem mudel. Turvatoole valima asudes seisate silmitsi erinevate kriteeriumitega – kui soovite kindel olla, et teie lapsed on autoga reisides turvaliselt kaitstud, tuleks arvesse võtta teatud nüansse.

Turvalised turvatoolid: reeglid ja põhinõuded

Selleks, et leida turvalisim mudel, peaksite esmalt välja selgitama, millised on turvatoolidele kehtivad nõuded:

 • Turvatoolid on kohustuslikud kõikidele alla 1,35-meetristele lastele. Kui laps kaalub üle 23 kilogrammi, on võimalik tool asendada spetsiaalse istmega. Selja- ja külgtugedega mudeleid on siiski soovitatav kasutada nii kaua kui võimalik.
 • Auto esiistmele tohib tooli paigaldada ainult siis, kui sõidukil pole turvapatjade funktsioon sisse lülitatud.
 • Öeldakse, et kõige turvalisem koht on keskel, kuna keskmine iste on kõige ohutum just külgkokkupõrgete korral. Kui teie sõidukil pole keskmisel istmel piisavalt ruumi või seal turvavööd puuduvad, tuleb tool paigutada kaassõitja või juhi selja taha.
 • Maksimaalse turvalisuse tagamiseks tuleks reisi ajal lukustada ka lapse kõrval olev uks.
 • Alla 1,05-meetrised lapsed peaksid autos reisima selg sõidusuunas. Hiljem, kui laps hakkab istmele toetuma, võib istme ümber pöörata.


Valige õige turvatooli mudel

Teie lapse pikkus ja kaal on peamised kriteeriumid, millele tooli valima asudes keskenduda. Ehkki esmapilgul võib tunduda, et laps ei kuku kõrgest toolist välja, võib see siiski juhtuda ning ka vale asetusega ja liiga lõdvalt kinnitatud turvavööd ei paku õnnetuse korral maksimaalset kaitset. Turvatooli valimisel on palju olulisi kriteeriume, kuid konkreetse mudeli valimisel on oluline veenduda, et tool on lapsele:

 • Sobiva kõrgusega: laps ei libiseks istmel ja seljaosa on tema jaoks piisavalt kõrge;
 • Lapsel on võimalik mugavalt põlvi painutada;
 • Laps saab mugavalt ühes kindlas asendis kogu reisi ajal istuda.

Turvatoole on ka erinevatele kaalukategooriatele, mistõttu on väga lihtne leida oma lapsele sobivaim mudel. See, kui kiiresti on vaja vana tool uuega asendada, sõltub konkreetse lapse arengust, kuid on oluline mõista, et lapse turvatool peaks olema kogu kasutusaja vältel ideaalne – mitte ainult turvalisuse, vaid ka mugavuse tagamiseks.

Mida turvatoolide ohutustestid täpsemalt tähendavad?

Turvatooli valima asudes märkate, et mõnega neist on läbi viidud täiendavad testid, mille abil on neid erinevates kategooriates võimalik hinnata, näiteks lihtne paigaldamine või lapse mugavuse tagamine. Sellised mudelid paistavad veelgi usaldusväärsemad, kuid kohe tekib küsimus, kas turvatoolid, millel taolised testid puuduvad, on vähem ohutumad?

See ei vasta kindlasti tõele – iga testija valib testimiseks mudeleid oma kriteeriumite järgi ning tihtipeale jäävad mitmed kvaliteetsed ja ohutud mudelid taolistest testimistest välja. Seetõttu võiks antud aspekti käsitleda eelkõige lisaboonusena – eriti kui ADAC, OAMTC, TCS või muud tipptestid on toolile omapoolse suurepärase hinnangu andnud.

Euroopa ECE 44-04 testide osas on lugu hoopis teine: see on kohustuslik märk, mis kinnitab, et turvahäll vastab EL-i ohutusnõuetele. See on rakendatav kõikides Euroopa Liidu riikides. Seetõttu tuleb enne ostu sooritamist veenduda, et teid huvitaval mudelil oleks vastav märk olemas.

Stabiilne kinnitus – turvalisuse garantii

Võite soetada kõige stabiilsema ja ohutuma tooli, kuid kui te seda korrektselt ei kinnita, ei paku see ka soovitud kaitset. Seetõttu on ääretult oluline veenduda, et kõik turvatooli kinnitusmehhanismid oleksid kvaliteetsed ja usaldusväärsed. Stabiilsusele aitavad kaasa ka järgmised aspektid:

 • Mitteliikuv pind. Kui iste on kinnitatud, proovige seda igas suunas liigutada – kui tool liigub kasvõi mõne sentimeetri võrra, olete midagi teinud valesti. Sellisel juhul lugege hoolikalt juhiseid ja korrake kõiki samme, kuni tool lakkab liikumast.
 • Turvavöö on korralikult pingutatud. Ideaalis võiks teie sõrm mahtuda lapse naha (mitte riiete!) ja rihma vahele. Pange tähele, et turvavöö asend võib olenevalt aastaajast ja beebi riietusest märkimisväärselt erineda.
 • IsoFix ja LATCH kinnitused. Neid mehhanisme on võimalik veelgi suurema turvalisuse ja mugavuse tagamiseks sõiduki istmele kinnitada. Siiski peaksite kontrollima, et teie sõidukil oleksid vastavad kinnitused olemas – kui sõidate vanema mudeliga, ei pruugi teie autol neid olla.

Kasulik on teada, et turvatool võib olla esiistmele paigutatud ka sõidusuunas. Kuid sellisel juhul on vaja enne iga reisi veenduda, et turvapatjade mehhanism oleks välja lülitatud.