Kasulikud nõuanded

Kuidas valida külmkappi?

Vaata kõiki külmkappide pakkumisi
18.03.2021
külmik heledas köögis

Kui oled võtnud plaani endale uus külmik soetada, siis tead ilmselt nüüdseks, kui suur on külmikute valik. Mõned külmikud on äärmiselt lihtsad ja väikesed ning mõnel puudub isegi sügavkülm, teistel on võimalik aga riiulitel erinevaid temperatuure määrata ning võivad olla suisa nelja- või viie-ukselised. Millist külmikut Sina vajad ning kuidas endale sobilik seade valida? Valikut aitavad lihtsamaks muuta Kaup24 eksperdid.

Külmikute disain

Külmikut valima asudes peaksid enda jaoks selgeks tegema, millist tüüpi külmik Sulle kõige paremini sobiks. Turul on väga lai valik, kuid harilikult määratakse tüüp külmiku uste arvu ja sügavkülma paiknemise järgi. Need on väga olulised näitajad, sest köögid ning ka inimeste vajadused on äärmiselt erinevad.

 • Sügavkülm ülaosas – harilikult paiknebki sügavkülm külmiku alaosas. Kõrgel asuv sügavkülm on veidi ebamugav, eriti lühemat kasvu inimestele, kes sügavkülma ülemiselt riiulilt vajalikku toidukraami kätte ei pruugi saada ning selle tarbeks taburetti võivad vajada.


 • Sügavkülm allosas – külmikud, mille sügavkülm asub allosas, on tavaliselt madalamad, ent laiemad. Ka külmiku sisu on mõnusalt silmade kõrgusel. Sügavkülmast toitu otsides tuleb vaid veidi kummarduda või kükitada, ent sügavkülma ei kasuta me harilikult kuigi tihti, mistõttu ei tohiks see takistuseks saada.


 • Prantsuse disainiga – ka prantsuse disainiga külmikutel asub sügavkülm allosas ning taolised kapid on üsna laiad. Antud külmikul on aga ühe peaukse asemel kaks. Sedamoodi võimaldavad prantsuse disainiga külmikud suurendada toidu hoidmiseks kasutatavat ruumi ning säilitada toiduainete värskust.
 • Kahe-ukselised – kahepoolsed külmikud on harilikult on väga laiad ja madalad. Kahe-ustelistel külmikutel on kitsas sügavkülm ja jäämasin harilikult ühel pool ja tavaline külm teisel pool. See ei ole aga väga mugav, kui soovid teinekord sügavkülmas hoida suurt pitsat, suures koguses liha või muid veidi suuremate mõõtmetega toiduaineid.


 • Mini-külmkapp – kui oled just alustanud iseseisvat elu, elad üksi või ei vaja toidu hoidmiseks palju ruumi, siis tasub endale kindlasti väike külmkapp soetada. Lisaks on võimalik endale valida mini-külmik, millel sügavkülm üldse puudu. 


Külmiku suurus ja maht

Kui oled külmiku tüübi otsustanud, on aeg mõelda selle õigele suurusele, et teaksid oma võimalusi täpsemalt. Järgi neid nõuandeid:

 • Mõõda koht, kuhu külmkapp asetatakse. On kasulik mõõta pind mitu korda, et vältida võimalikke eksimusi. Kui märkad mingeid lahknevusi, vali väiksemad mõõtmed: nii oled kindel, et külmik sobib oma ettenähtud asukohta.
 • Jäta selle seadme ümber paar sentimeetrit. Teisisõnu lisa eelnevate mõõtmiste juurde paar sentimeetrit, et tagada õige ventilatsioon ja õhuringlus.

Teades, kui palju ruumi saad selle kodumasina jaoks eraldada, saad ka otsustada külmiku võimsuse üle. Võib olla oled juba märganud, et isegi samade mõõtmetega seadmed võivad pakkuda mõnevõrra erinevat võimsust - kõige lihtsam viis selle arvutamiseks on mahu järgi:

 • Ühele inimesele on piisav külmkapp, kus on veidi üle 100 liitri vaba ruumi;
 • 2 inimesele soovitatakse valida 250-280-liitrine külmik;
 • 280 - 350 liitrit külmik on kasulik 3-4 inimesele;
 • Viiele või enam inimesele soovitame külmikuid alates 350 liitrist.

Valides peaksid kaaluma ka seda, kui tihti kodus süüa teed ja kui palju tooteid soovid külmkapis hoida. See seade töötab kõige tõhusamalt ainult siis, kui see ei ole liiga tühi ega liiga täis - oma vajaduste teadmine aitab teha optimaalse otsuse.

Külmiku kasulikud funktsioonid

Me kõik teame külmiku üldist funktsiooni, kuid tänapäeval pakuvad need seadmed veelgi rohkem võimalusi, mis muudavad toiduainete säilitamise lihtsamaks ja mugavamaks. Siin on mõned parimaid omadused:

 • “No frost”. On haruldane, kui külmkapp sulatab end ise, kuid tasub sellele mõelda: külmiku tehnoloogia tagab nüüd, et jää koguneb aeglasemalt ja efektiivsemalt. Võid proovida ka teisi sulatamisprogramme - mis kõige tähtsam, see süsteem töötab automaatselt.
 • 0-tsoon. Nagu nimigi ütleb, on sellistel seadmetel spetsiaalne tsoon, mis hoiab temperatuuri 0 kraadi lähedal. Selles kohas on eriti kasulik hoida värskeid tooteid, nagu liha või kala, kus nad saavad toitaineid kaotamata mitu päeva seista.
 • Puhkuserežiim. See funktsioon on eriti kasulik neile, kes reisivad palju, kuid ei pruugi alati kõiki oma sahtleid või riiuleid tühjendada: see režiim tarbib vähem energiat, hoolimata kõikidest hoiustavatest toodetest.
 • Kiire külmutamine. See funktsioon alandab oluliselt sügavkülmiku temperatuuri, et selles sisalduvaid tooteid saaks võimalikult kiiresti külmutada, säilitades seega kõik nende kasulikud omadused. See on eriti kasulik siis, kui on vaja koheselt rohkem toitu külmutada.
 • Antibakteriaalne kate. See on külmikute jaoks väga oluline omadus, mis tagab palju puhtama ja hügieenilisema toodete  säilitamiskeskkonna. See kate takistab bakterite kogunemist, mis tähendab, et toidu kahjustumise või erinevate ebameeldivate haiguste tõenäosus väheneb oluliselt.

musta värvi külmkapp

Külmiku energiaklass

Tavaliselt valime külmkapi aastateks, seega on väga oluline, et see ei oleks mitte ainult piisavalt suur või funktsionaalne, vaid ka ökonoomne. Seda indikaatorit väljendab tähtedega märgitud energiaklass: mida lähemal täht tähestiku algusele on, seda vähem elektrienergiat vajab Sinu uus ost.

Kõige efektiivsemad on A-klassi seadmed - kui otsustad sellise külmiku otsida, siis pööra tähelepanu tähe järel olevate plusside arvule. Praegu ei ole turul A +++ seadmeid saadaval, kuid A + ja A ++ külmikud on samuti tõhusad.

Kompressorite tüübid ja nende kogus

Kui oled kunagi mõelnud, kuidas külmkapp töötab, siis tead tõenäoliselt kompressori olulist funktsiooni. Lühidalt öeldes kogub see element külmutamisprotsessi lõpus toidust eralduva soojuse tõttu külmumisvedelikust moodustunud auru. Gaas on survestatud ja selle tulemusena veeldub, kuni kogu soojus "keskkonda" vabaneb.

Enamasti kasutavad külmikud üht kompressorit, kuid mõnikord on võimalik leida 2 või isegi 3 kompressoriga seadmeid. Sellised variandid on vastuolulised: ühelt poolt võimaldab suurem kompressorite arv erinevate külmutusalade temperatuuri erinevalt reguleerida ja tagab väga kiire külmutamiskiiruse, mis on kasulik, kui rohkem tooteid külmutatakse samal ajal. Kuid suurema arvu kompressorite puhul on vaja ka rohkem elektrit ja see tekitab sageli tõrkeid, mistõttu peaksid mõtlema, kas ülaltoodud kasu on Sulle isiklikult väärtuslik.

Samuti väärib märkimist, et on olemas eri tüüpi kompressoreid - mõned kõige populaarsemad on:

Kolbkompressorid

See on üks laialdasemalt kasutatavaid külmkapi kompressorite tüüpidest. Selle kolvi ja silindri paigutus meenutab mõnevõrra auto mootorit. Kolme tüüpi kolbkompressorid on hermeetiliselt suletud, poolhermeetilised ja avatud.

Kruvikompressorid

Sellist tüüpi kompressorid koosnevad kahest ühendatud kruvist, mille vahel toimub külmutusagensi kokkusurumine - need võivad tekitada suure rõhu isegi väikese koguse gaasiga. Sellised seadmed tarbivad vähem energiat kui kolbkompressoriga ja neid kasutatakse laialdaselt.

Pöördkompressorid

Sellistel kompressoritel on 2 hammasratta tüüpi elementi, mis pöörlevad külmaaine kokkusurumiseks. Need võivad seda pumbata madalamatele või keskmistele kondensatsioonirõhkudele. Kuna need tegelevad ainult väiksema koguse gaasiga ja tekitavad vähem rõhku, on sellised mudelid vähem levinud.

Tsentrifugaal kompressorid

Need kompressorid koosnevad tiivikust või ventilaatorist, mis suudab käsitseda suuri gaasimahtusid, kuid suhteliselt madalat kondensatsioonirõhku. Sellised mudelid sobivad töötamiseks teatud külmutusagensitega nagu R-11, R-113 ja teised.

Spiraal kompressorid

Need kompressorid koosnevad kahest põimitud rullist, üks statsionaarne, samas kui teine liigub fikseeritud käiguga. Selle protsessi ajal ilmuvad rullide vahele väikesed lüngad (kus jahutusaine surutakse). Rullid võivad olla erineva kujuga.

naine võtab külmikust süüa

Muud külmiku spetsifikatsioonid

Lisaks kõigile ülaltoodud omadustele on ka mõned teised olulised nüansid, mida tuleks eelnevalt kaaluda.

Külmiku kontroll

Põhiliselt on kaks kõige populaarsemat viisi nende seadmete juhtimiseks - elektrooniline ja elektromehaaniline. Esimesel võimalusel on juhtnupp, vahel isegi puutetundlik juhtpaneel, mis muudab soovitud temperatuuri seadistamise lihtsaks. Lisaks on täiustatud mudelitel ekraan, mis kuvab niiskustaseme, tootekogused ja täpsed temperatuurid - ning sellel on lastekindel funktsioon.

Samal ajal on elektromehaanilised külmikud palju lihtsamad: termostaadi nupud tuleb käsitsi seadistada. Kui seade on vanem, siis on ainult üks termostaat (mis kontrollib sügavkülmikut) ja kui otsid uut mudelit, leiad tõenäoliselt kaks või kolm termostaati, mis võimaldavad individuaalselt temperatuuri reguleerida vastavates tsoonides.

Müra

Mida vähem müra külmik teeb, seda sagedamini selle unustad - turul domineerivad nüüd 35-45dB mudelid, mis sarnanevad vaikse sosinaga ning ei valmista mingeid ebamugavusi. Loomulikult märkad kaubanduses palju mürarikkamaid mudeleid, seega on alati soovitav sellele parameetrile tähelepanu pöörata.

Paigaldustüüp

Ilmselt ei tule üllatusena, et on olemas vabaltseisvad mudelid ja integreeritavad külmikud. Teine variant sobib hästi kokku teiste seadmete või mööbliga, pakkudes stiilset kujundust. Selliseid mudeleid on siiski palju keerulisem ümber paigutada ja neil on sageli väiksem võimsus võrreldes samalaadsete mõõtmetega vabaltseisvate külmikutega. Niisiis, kui otsid oma koju suuremat silmapaistvat külmkappi, on sobivam vabaltseisev mudel.

Disain

Kuigi oleme harjunud nägema köögis roostevabast terasest või valgeid külmikuid, on nende seadmete värvivalik palju suurem. Üha enam ei kardeta proovida pilkupüüdvaid mudeleid ja valida heledamates toonides või lõbusamaid külmikuid - soovitame nendega katsetada. Kõige tähtsam on see, et uus külmik oleks kooskõlas köögi kujundusega, samuti selle sisustuse ja varustusega ning kõik stiililised otsused sõltuvad vaid Sinu julgusest ja kujutlusvõimest!


Kuhu on soovitav külmkapp paigaldada?

Uue külmiku jaoks sobiva koha valimine on äärmiselt oluline ning soovitame järgida neid nõuandeid:

 • Selle tõhususe tagamiseks ei ole seadet soovitatav paigutada otsese päikesevalguse kätte. Tasub vältida ka “soojasid” seadmeid: pliidid, ahjud, radiaatorid jne.
 • Kui selliseid seadmeid ei ole võimalik vältida, proovi külmik jätta vähemalt kolme sentimeetri kaugusele ahjust ja kui lähedal on söe- või petrooleumahi, tuleb luua 30 cm pikkune vahe.
 • Kõige parem on jätta vähemalt üks või paar sentimeetrit kõikidest seadmetest või mööblist - sama kehtib ka seinte kohta.
 • Ära paigalda külmkappi ruumidesse, mis on liiga jahedad või alla 13 kraadi Celsiuse järgi. Kuiv ja hästi ventileeritud ruum on ideaalne valik!

Toiduainete nõuetekohane paigutamine külmkappi

Võib olla oled kuulnud, et külmkapis on erinevatel riiulitel erinevad temperatuurid - mida kõrgem seade, seda rohkem neid on. Toiduained nõuavad ka erinevaid ladustamistingimusi: kui soovid nautida värskust pikema aja vältel ja hoida oma seade tõrgeteta töötamas, on mõned trikid, mida peaksid teadma.

 • Ülemised riiulid on eriti sobivad jookide ja valmistoodete ladustamiseks, mida tuleb hiljem vaid soojendada. Kuid pea meeles, et sellised toidud võivad külmikus olla kuni 3 päeva.
 • Keskmised riiulid sobivad ideaalselt toore liha, munade, erinevate piimatoodete ja muude sarnaste toiduainete jaoks, mis ei ole väga pika säilivusajaga.
 • Alumine riiul sobib värsketele toodetele: selleks võib olla kas liha või kala (neid tuleks tarbida paari päeva jooksul) või puuviljad ja köögiviljad.
 • Tänu pidevatele temperatuuri kõikumistele uksel on soovitatav sinna paigutada õlid, kastmed ja mahlad.

avatud ustega külmik

Lühikokkuvõte külmiku valimisest

Külmiku valimisel on oluline:

 1. Otsustada selle konstruktsiooni tüüp. Kahekordne prantsuse disain koos ülemise sügavkülmikuga, alumine või mini-külmik? Kõik need on kohandatud erinevatele vajadustele!
 2. Valida maht ja suurus. Isegi sama suurusega külmikud võivad pakkuda erinevaid võimalusi - selgita välja, mis on Sinu pere jaoks oluline.
 3. Mõelda, milliseid lisafunktsioone vajad. Külmiku automaatne sulatamine, puhkuserežiim, 0-tsoon, bakterivastane kate, kiire külmutamine - enamik neist on ostjate poolt hinnatud võimalused, aga kas ikka vajad neid kõiki?
 4. Pöörata tähelepanu energiatõhususe klassile. D, C, B, A, A +, A ++, A +++ ja muud energiaklassid näitavad, kui palju külmiku “pidamine” maksab - ära seda unusta!
 5. Mõelda kompressorite tüübile ja arvule. Erinevad kompressorid täidavad väga vastutustundlikke protsesse - kui otsid parimat mudelit, siis pööra tähelepanu nende tüübile ja kogusele.
 6. Hinnata täiendavaid funktsioone. Külmiku juhtimine, müra, paigaldustüüp ja stiil on sama olulised mugavuse spetsifikatsioonid, mida ei tohiks tähelepanuta jätta.
 7. Otsustada täpselt, kus külmkapp asetseb. Külmiku jaoks sobiva ruumi valimine tagab õige õhuringluse ja väldib seega täiendavaid probleeme.  
 8. Valida hoolikalt toodete paigutus riiulitel. Isegi kõrgeima kvaliteediga külmik ei tööta nii nagu peaks, kui toodete paigutuse tähelepanuta jätad - järgi mõningaid lihtsaid reegleid ja toit püsib värskemana!

Külmkappi valides mängib hind väga suurt rolli. Seetõttu soovitame külmik valida Kaup24 e-poest, kus on palju sooduspakkumisi, allahindlusi ja püsivalt soodsad hinnad. Nii on võimalik soetada kallis külmik hoopis soodsama hinnaga. Kuna külmikud teenivad meid kaua, siis on külmiku soetamine suur ja oluline investeering. Mõtle, kui suur on Sinu pere, kui palju Te kodus süüa valmistate ning külmkapis ruumi vajate. Tee selgeks, mis summa oled nõus seadmele kulutama ja kaalu läbi võimalused, kas Sinu toitumisharjumused võivad tulevikus muutuda ning perekond suureneda.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
2 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?

PHH Group: Internetinė parduotuvė Pigu.lt Interneta veikals 220.lv E-pood Kaup24.ee Verkkokauppa Hobbyhall.fi E-pood Hansapost.ee

© 2003-2021 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.