Kasulikud nõuanded

Kuidas valida endale külmikut?

Vaata kõiki pakkumisi
01.08.2017
Külmikud

Kui oled võtnud plaani endale uus külmik soetada, siis tead ilmselt nüüdseks, kui suur on külmikute valik. Mõned külmikud on äärmiselt lihtsad ja väikesed ning mõnel puudub isegi sügavkülm, teistel on võimalik aga riiulitel erinevaid temperatuure määrata ning võivad olla suisa nelja- või viie-ukselised. Millist külmikut Sina vajad ning kuidas endale sobilik seade valida? Valikut aitavad lihtsamaks muuta Kaup24 eksperdid.

Külmikute disain

Külmikut valima asudes peaksid enda jaoks selgeks tegema, millist tüüpi külmik Sulle kõige paremini sobiks. Turul on väga lai valik, kuid harilikult määratakse tüüp külmiku uste arvu ja sügavkülma paiknemise järgi. Need on väga olulised näitajad, sest köögid ning ka inimeste vajadused on äärmiselt erinevad.

 • Sügavkülm ülaosas – harilikult paiknebki sügavkülm külmiku alaosas. Kõrgel asuv sügavkülm on veidi ebamugav, eriti lühemat kasvu inimestele, kes sügavkülma ülemiselt riiulilt vajalikku toidukraami kätte ei pruugi saada ning selle tarbeks taburetti võivad vajada.
 • Sügavkülm allosas – külmikud, mille sügavkülm asub allosas, on tavaliselt madalamad, ent laiemad. Ka külmiku sisu on mõnusalt silmade kõrgusel. Sügavkülmast toitu otsides tuleb vaid veidi kummarduda või kükitada, ent sügavkülma ei kasuta me harilikult kuigi tihti, mistõttu ei tohiks see takistuseks saada.
 • Prantsuse disainiga – ka prantsuse disainiga külmikutel asub sügavkülm allosas ning taolised kapid on üsna laiad. Antud külmikul on aga ühe peaukse asemel kaks. Sedamoodi võimaldavad prantsuse disainiga külmikud suurendada toidu hoidmiseks kasutatavat ruumi ning säilitada toiduainete värskust.
 • Kahe-ukselised – mõned külmikud on kaheukselised ning harilikult on need ka väga laiad ja madalad. Kahe-ustelistel külmikutel on kitsas sügavkülm ja jäämasin harilikult ühel pool ja tavaline külm teisel pool. See ei ole aga väga mugav, kui soovid teinekord sügavkülmas hoida suurt pitsat, suures koguses liha või muid veidi suuremate mõõtmetega toiduaineid.
 • Mini-külmik – kui oled just alustanud iseseisvat elu, elad üksi või ei vaja toidu hoidmiseks palju ruumi, siis tasub endale kindlasti väike mini-külmik soetada. Lisaks on võimalik endale valida mini-külmik, millel sügavkülm üldse puudu. 


Külmiku suurus ja maht

Kui oled külmiku tüübi otsustanud, on aeg mõelda selle õigele suurusele, et teaksid oma võimalusi täpsemalt. Järgi neid nõuandeid:

 • Mõõda koht, kuhu külmkapp asetatakse. On kasulik mõõta pind mitu korda, et vältida võimalikke eksimusi. Kui märkad mingeid lahknevusi, vali väiksemad mõõtmed: nii oled kindel, et külmik sobib oma ettenähtud asukohta.
 • Jäta selle seadme ümber paar sentimeetrit. Teisisõnu lisa eelnevate mõõtmiste juurde paar sentimeetrit, et tagada õige ventilatsioon ja õhuringlus.

Teades, kui palju ruumi saad selle kodumasina jaoks eraldada, saad ka otsustada külmiku võimsuse üle. Võib olla oled juba märganud, et isegi samade mõõtmetega seadmed võivad pakkuda mõnevõrra erinevat võimsust - kõige lihtsam viis selle arvutamiseks on mahu järgi:

 • Ühele inimesele on piisav külmkapp, kus on veidi üle 100 liitri vaba ruumi;
 • 2 inimesele soovitatakse valida 250-280-liitrine külmik;
 • 280 - 350 liitrit külmik on kasulik 3-4 inimesele;
 • Viiele või enam inimesele soovitame külmikuid alates 350 liitrist.

Valides peaksid kaaluma ka seda, kui tihti kodus süüa teed ja kui palju tooteid soovid külmkapis hoida. See seade töötab kõige tõhusamalt ainult siis, kui see ei ole liiga tühi ega liiga täis - oma vajaduste teadmine aitab teha optimaalse otsuse.


Külmiku kasulikud funktsioonid

Me kõik teame külmiku üldist funktsiooni, kuid tänapäeval pakuvad need seadmed veelgi rohkem võimalusi, mis muudavad toiduainete säilitamise lihtsamaks ja mugavamaks. Siin on mõned parimaid omadused:

 • “No frost”. On haruldane, kui külmkapp sulatab end ise, kuid tasub sellele mõelda: külmiku tehnoloogia tagab nüüd, et jää koguneb aeglasemalt ja efektiivsemalt. Võid proovida ka teisi sulatamisprogramme - mis kõige tähtsam, see süsteem töötab automaatselt.
 • 0-tsoon. Nagu nimigi ütleb, on sellistel seadmetel spetsiaalne tsoon, mis hoiab temperatuuri 0 kraadi lähedal. Selles kohas on eriti kasulik hoida värskeid tooteid, nagu liha või kala, kus nad saavad toitaineid kaotamata mitu päeva seista.
 • Puhkuserežiim. See funktsioon on eriti kasulik neile, kes reisivad palju, kuid ei pruugi alati kõiki oma sahtleid või riiuleid tühjendada: see režiim tarbib vähem energiat, hoolimata kõikidest hoiustavatest toodetest.
 • Kiire külmutamine. See funktsioon alandab oluliselt sügavkülmiku temperatuuri, et selles sisalduvaid tooteid saaks võimalikult kiiresti külmutada, säilitades seega kõik nende kasulikud omadused. See on eriti kasulik siis, kui on vaja koheselt rohkem toitu külmutada.
 • Antibakteriaalne kate. See on külmikute jaoks väga oluline omadus, mis tagab palju puhtama ja hügieenilisema toodete  säilitamiskeskkonna. See kate takistab bakterite kogunemist, mis tähendab, et toidu kahjustumise või erinevate ebameeldivate haiguste tõenäosus väheneb oluliselt.

Külmiku energiaklass

Tavaliselt valime külmkapi aastateks, seega on väga oluline, et see ei oleks mitte ainult piisavalt suur või funktsionaalne, vaid ka ökonoomne. Seda indikaatorit väljendab tähtedega märgitud energiaklass: mida lähemal täht tähestiku algusele on, seda vähem elektrienergiat vajab Sinu uus ost.

Kõige efektiivsemad on A-klassi seadmed - kui otsustad sellise külmiku otsida, siis pööra tähelepanu tähe järel olevate plusside arvule. Praegu ei ole turul A +++ seadmeid saadaval, kuid A + ja A ++ külmikud on samuti tõhusad.