Kasulikud nõuanded

Kuidas kaitsta aeda kahjurite eest?

Vaata kõiki taimekaitse- ja putukatõrjevahendite pakkumisi
28.04.2021
aednik pihustab kahjuritevastast vedelikku taimedele

Igaüks, kes aia või peenramaa hooldamisega tegeleb, teab, et parimate tulemuste saavutamine nõuab üksjagu vaeva ja hoolt. Lisaks tuleb aias ikka ja jälle silmitsi seista kahjuritega. Kahjurite aeda ilmumisel on kogu tehtud töö raisus ning tuleb oma taimi uuele elule turgutada ning lisaks ka kahjuritest vabaneda.

Kahjuritõrjetooteid on väga erinevat liiki ja tüüpe, kahjurite tõrjumiseks kasutatakse erinevaid tehnoloogiaid, valiku langetamisel tuleb kõigele lisaks arvestada ka oma maalapi suuruse, kahjurite arvu ja muidugi tüübiga.

Muttide tõrje

On suur hulk aiaomanikke, kel tuleb vähemalt mitu korda hooaja jooksul muttidega rinda pista. Mutimullahunnikuid saab loomulikult parandada, kahjustused pole suured ja mutid ise on kasulikud - nad toituvad aiakultuuridele kahjulikest elukatest, kellest muidu on väga keeruline lahti saada. Mõnikord on aga mutid mõnda hoovi nii kiindunud, et nende tekitatud kahju muutub ülimalt suureks ja selle parandamine väga kulukaks, nii rahaliselt kui ka ajaliselt. Sellisel juhul on ainsaks lahenduseks muttide populatsiooni vähendamine. Selleks võib kasutusele võtta erinevaid vahendeid.

Ultraheliseade

Muttide tõrjumiseks on erinevaid meetmeid, mis perioodiliselt mutte häirivaid vibratsioone ja võnkeid tekitavad. Seadmega on tavaliselt kaasas päikesepaneelid, mis on sisestatud maasse. Seade väljastab perioodiliselt muutuva sagedusega ultrahelisignaali, nii et kahjuritel poleks võimalus sellega harjuda ning mille tõttu nad viimaks sellest piirkonnast üldse eemale kolivad. Ultraheliseadet tuleb aga kasutada pidevalt või perioodiliselt, kuna mutid võivad mõne aja möödudes naasta.

ultraheli mutupeletaja


Mutivõrk

Kui soovite kaitsta oma muru, siis tasub mõelda spetsiaalsele võrgule, mis kaitseb teie muru muttide eest. Seda tüüpi võrk paigaldatakse juba enne muru külvamist maapinnale ning mutid ei suuda läbi võrgu mutimullaauke tekitada.

võrk muttide vastu

Püünised

Kui teie piirkonnas olevad mutid on eriti häirivad ning näib, et tõesti mitte midagi muud ei aita, võite aeda paigutada spetsiaalsed lõksud.

mutipüünis

Keemilised ained

Veel üks meetoditest, mida saab kasutada muttide vastu võitlemisel. Üheks selliseks on kaltsiumkarbiid. Graanulid eraldavad mürgiseid gaase, mis levivad mööda kaevatud urgusid.

Viljapuude ja -põõsaste kaitsmine lindude eest

Kui kasvatate kirsse, mureleid, sõstraid, karusmarju või muid maitsvaid marju, siis tasub puid ja põõsaid kaitsta juba enne, kui linnud need avastavad. Selleks sobib kõige paremini spetsiaalne linnuvõrk. Võrk kaitseb teie saaki tõhusalt marju söövate lindude eest, on vastupidav ning hõlpsasti kasutatav. Lisaks kaitseb võrk teie viljapuid ka rahe eest, mis võib marjadele suvisel ajal palju kahju tekitada. Võrku on lihtne kasutada ja kärpida, mistõttu on see ideaalne igale puule või põõsale.

viljapuude ja põõsaste katmine võrguga

Marjade kaitsmiseks võib kasutada ka plastlinde, spetsiaalseid palle, sädelevaid lindikesi, ultraheliseadmeid ja palju muud.

Tüütud putukad

Kõik putukad pole kahjurid. On putukaid, kes toituvad teistest putukatest, olles seega hoopis aias abilised. Ometi teevad paljud putukad rohkem kahju kui kasu.

Üheks selliseks on sipelgad. Sipelgad ise pole kahjurid, kui nende kolooniad ei asu just aias või peenral. Sipelgad kannavad lehetäisid, kes on aia- ja viljapuutaimedele äärmiselt kahjulikud. Seetõttu tuleks sipelgate populatsiooni ja arvu reguleerida, kuna lehetäid on väga elujõulised.

Sipelgate hävitamiseks kasutatakse erinevaid pulbreid ja geele, mis hävitavad tõhusalt nende kolooniad.

Üheks tõhusamaks meetodiks putukate arvu vähendamiseks on püünised. Putukapüünised kaetakse spetsiaalsete ainetega ja kinnitatakse puude või põõsaste külge, riputatakse aiakultuuride kõrvale.

rippuv putukalõks

Püüniste tüüp sõltub sellest, millist puud soovite kaitsta ja milliseid kahjureid soovite tõrjuda. Näiteks õunte ja pirnide kaitsmiseks sobib ühte tüüpi lõks, samas kui ploomipuu kaitsmiseks peab valima teistsuguse mudeli.

Lehetäide, valgekärbeste ja muude kahjurite hävitamiseks võib valida putukamürke või püüniseid. Püünis määritakse spetsiaalse liimiga, mis kaitseb aiataimi kahjurite eest. Seda putukamürki on võimalik kasutada nii väli- kui ka siseruumides.

kleepuv putukalõks

Nii et kui märkate oma aias kutsumata külalist, siis uurige kõigepealt, millist kahju nad tekitavad, kuidas nendega kõige paremini toime tulla ning alles seejärel valige kõige sobivamad meetmed. Mõnikord ei piisa ühest abinõust, tuleb rakendada mitut, ka tulemus ei pruugi olla nii kiire kui loodetud, nii et peate ennast relvastama mitte üksnes erinevate meetmete, aga ka kannatlikkusega.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?

Internetinė parduotuvė Interneta veikals Kaledos.lt

© 2008-2021 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.