Kasulikud nõuanded

Kuidas kohvimasinat katlakivist puhastada?

Vaata kõiki kohvimasinate pakkumisi
14.03.2018
kohvimasin

Kohvimasina katlakivi eemaldamine on üks ülesanne, mis igal masinaomanikul täita tuleks selleks, et tagada seadmele pikem ja kvaliteetsem eluiga ning nautida maitsvat kohvi. Nagu iga teinegi töö, võib kohvimasina puhastamine esimesel paaril korral siiski üsna palju küsimusi tekitada – järgnevalt proovime kõigile võimalikele küsimustele vastuse leida.


Miks on katlakivi eemaldamine vajalik?

Vee soojendamise käigus hakkavad veega kokkupuutuvatel osadel paljunema mineraalid, mida nimetatakse lubjaks. Suuremad kogused lupja võivad kahjustada nii veesoojendit kui teisi tähtsaid osi – nii suureneb märkimisväärselt kohvimasina rikete arv ja seadme töövõime ning kui masina puhtusele üldse tähelepanu ei pöörata, on suure tõenäosusega masina eluiga väga lühike. Kui masinast enam õiges koguses vett ei jookse või joogile hapukas maitse tekib, võib olla põhjuseks kuhjunud lubjakiht.

Millal ja kui sageli on kohvimasina puhastamine vajalik?

Mõnel kohvimasinal on spetsiaalne märgutuli, mis annab märku vajadusest katlakivi eemaldada, kuid juhul kui kasutate vanemat mudelit, märkate kohvi maitse halvenemist ning kerget setet. Need on märgid sellest, et tuleks oma kohvimasinale tähelepanu pöörata, et taas hõrku kohvijooki nautida. Puhastama asudes tuleks arvesse võtta järgmisi asjaolusid:

 • Vee kvaliteet. Mida karedam vesi, seda tihedamini on tarvis oma seadet puhastada. Kui valate seadmesse vett otse kraanist, tuleb seadet puhastada iga kuu, kuid kasutades filtreeritud vett võib puhastamise vahe olla koguni aasta. Need, kes kasutavad veekeetjat, saavad hea ülevaate ka kohvimasina sisemuse kohta: kui veekeetjasse koguneb pidevalt palju katlakivi, on väga tõenäoline, et sama juhtub ka Teie kohvimasinaga.
 • Jookide liik. Öeldakse, et seadet tuleks puhastada umbes iga kahe- kuni kolmesaja tassi tagant puudub vajadus iga kohvijoogi valmistamisel märkmeid teha, vaid lihtsalt ligikaudu arvutada, kui pikk aeg selleks kuluda võib. Kuid veenduge, et võtaksite arvesse ka seda, milliseid jooke tavaliselt valmistate: lõppude lõpuks vajab espresso kohv palju vähem vett kui näiteks maitsev cappuccino.

Kõige efektiivsemad moodused katlakivi eemaldamiseks: sidrunhape, äädikas või spetsiaalsed vahendid?

Nii nagu paljusid teisi seadmeid, puhastatakse ka kohvimasinaid sageli käepäraste vahendite nagu äädika või sidrunhappega. Siiski tuleks mõista, et siinkohal võivad sellised meetmed kahjustada nii seadme mehhanisme kui jookide maitset või lõhna. Sellepärast on soovitatav mitte riskida ja kasutada spetsiaalselt kohvimasinate jaoks mõeldud katlakivi eemaldajaid – sobivaid vedelikke ja kapsleid. On tõsi, et mõned puhastusvahendid on sidrunhappepõhised, kuid võite sellegipoolest neid julgelt kasutada need on valmistatud viisil, mis Teie seadet kuidagi ei kahjusta.

Kuidas kohvimasinat puhastada?

Enne protsessi läbiviimist lugege hoolikalt tootja poolset juhendit. Dolce Gusto seadmest katlakivi eemaldamine võib olla erinev Delonghi kohvimasina puhastamisest, seega tasub alati läbi lugeda seadmega kaasas olevad juhised. Peaksite toimima järgmiselt:

 1. Ettevalmistus lülitage kohvimasin välja, tühjendage ja veenduge, et see ei sisaldaks kohvipuru jääke.
 2. Lisage vette puhastusaine. Kui see koheselt ei lahustu, peaksite veidi ootama.
 3. Automaatse katlakivieemaldusprogrammiga kohvimasinad teevad ülejäänu Teie eest, nii et Teil ei jää üle muud, kui seade sisse lülitada. Kui Teie seade aga neid võimalusi ei paku, toimige järgmiselt.
 4. Valmistage esimene “jook” tassi veega, kuid ilma kohvita. Oodake 10–15 minutit ja korrake toimingut.
 5. Valmistage “jooke”, kuni vesi otsa saab valmistamise vahelised intervallid võivad seejärel olla lühemad, näiteks 5 minutit.
 6. Kui vesi on otsas, eemaldage paak uuesti, loputage see puhtaks ja täitke puhta veega.
 7. Korrake "jookide" valmistamist, kuid seekord ärge kasutage katlakivieemaldusvahendeid – nii saate seadme puhastusvahendijääkidest puhtaks.

Nipid, mis aitavad kohvimasinat võimalikult kaua heas töös hoida

Neil, kes soovivad kohvimasinat võimalikult harva puhastada ja tahavad, et seade ise töötaks ideaalselt võimalikult kaua, soovitame järgida järgnevaid näpunäiteid:

 • Kasutage kvaliteetset vett. Lubja tekke aeglustamiseks sobib kõige paremini filtreeritud vesi.
 • Soetage täiendavaid kohvimasinate filtreid. Ideaalis tasub valida konkreetsele mudelile sobiv toode.
 • Puhastage regulaarselt seadme väliskülge. Väliskülg ja kõik välimised osad, sealhulgas piimavalmistaja peavad olema samuti täiesti puhtad teete õigesti, kui kasutate nende puhastamiseks samuti spetsiaalseid vahendeid.

Pidage meeles, et isegi regulaarse puhastamise ja ennetavate meetmete kasutamise puhul on katlakivi eemaldamine siiski vajalik, kuid võite proovida seda teha nii harva kui võimalik. Kõike ülalmainitut silmas pidades on Teie kohvimasinaga võimalik hõrke kohvijooke tunduvalt kauem nautida!

Klientidele meeldib see postitus

5/5
3 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?