Kasulikud nõuanded

Ideed terrassi valgustamiseks: hubasus garanteeritud

Vaata kõiki õuevalgustite pakkumisi
15.09.2020
ilusti valgustatud terrass ja hoov

Selleks, et terrass ei oleks üksnes turvaline, vaid parim paik sumedate suveõhtute veetmiseks, vajate head valgustust. Kuid terrassi puhul ei kehti kindlasti reegel, mida rohkem, seda parem. Vastupidi, mida vähem valgusteid, seda hubasem keskkond. See aga tähendab, et valgustid peavalt olema ideaalsed ning valitud suure hoolega. Kui olete parasjagu terrassile valgusteid valimas ning murrate pead, millised valgustid sobivad kõige paremini aeda ja millised õue sissepääsu valgustama, tasub lugeda käesolevat artiklit.

hubane valgustus kaunis aias

Milliseid objekte valgustada?

Kui murrate pead, milliseid kohti õues valgustada, peaksite arvestama 3 järgnevaga:

  1. Vaadake oma hoovis ringi ja otsustage, millega te kõige rohkem rahul olete. Võib-olla kasvab hoovis pilkupüüdev puu, või olete rajanud tee, mis viib sepistatud pingini või võib-olla asub teie hoovis bassein liiliate või dekoratiivkaladega.
  2. Seejärel pöörake tähelepanu objektidele, mis on päeva jooksul peaaegu nähtamatud. Selleks võib olla okaspuude vaheline suur kivi või viinapuudest võsastunud kaar. Objektid, mis ei pruugi päevavalguses kuigi atraktiivsed näida, võivad korraliku valgustuse abil öisel ajal justkui õide puhkeda.
  3. Ja ärge unustage funktsionaalsust. Valgustage aeda viivad rajad ja trepid, et õues oleks pimedal ajal turvaline ringi liikuda. Ärge unustage valgustada ka õue esikülge. Saabumisel võiksid külalised saada sisse lülitada ukse juurde viiva valgustuse.

süvistatud valgustid kõnniteekivides

Näpunäide valgustite valimiseks: hoovivalgustuse eesmärk on näha valgustatud esemeid, mitte valgusallikat ennast. Erandiks on rajavalgustus, mis on sageli dekoratiivne ja eksponeeritud.

sisseehitatud lambid terrassi trepile

Terrassi valgustuse paigaldamine

Kui olete täpselt otsustanud, milliseid objekte soovite valgustada, tuleb valida valgustite tüübid. On kolme peamist tüüpi välisvalgustit: prožektorid, põrandavalgustid ja süvistatavad lambid. Käsitleme igat tüüpi valgusteid üksikasjalikumalt.


Kohtvalgustid ja suunatavad välisvalgustid. Kohtvalgusti kiirgab kontsentreeritud kitsast valguskiirt, tavaliselt umbes 45-kraadise nurga all. Seda tüüpi valgusti saate suunata konkreetsetele objektidele. Kohtvalgusteid kasutatakse eelkõige dekoratiivseks valgustuseks. Öösel paljastavad nad imeliselt valitud objektide ilu ja päeval on nad peaaegu nähtamatud. Suunake prožektor aias asuva kivi, suure harulise puu, hoovis asuvate väikeste skulptuuride või taimede suunas, mis on muljetavaldavad isegi öösel.

õuevalgustid kauni eksterjööri loomiseks

Suunatavad valgustid sarnanevad prožektoritega, kuid neil on suurem valgusvihk – kuni umbes 120 kraadi. Selline valgusti sobib suurema ruumi või sõidutee valgustamiseks. Selle valgusti abil on teil võimalik valgustada ka purskkaevu või kalade või liiliatega basseini.

Et kindel olla, kuhu tuleks kohtvalgusti paigutada selleks, et valgus jõuaks soovitud objektile, võib kasutada järgmist valemit: valgusti kiirgatav valgusaste x 0,018 x kaugus objektist valgustini = valgustatav ala.

välivalgustid hoovisvälisvalgustus - taimedele suunatud prožektorid aias

õuevalgustid maja seinal

Põrandavalgustid. Seda tüüpi valgustid süvistatakse otse kõnniteesse ja neid kasutatakse kõige sagedamini radade või sõiduteede valgustamiseks. Kui paigaldate kõnniteevalgusti raja keskele, veenduge, et valgusti taluks auto raskust. Samuti veenduge, et põrandavalgusti sobiks välistingimustes kasutamiseks, kuna seda tüüpi valgusteid kasutatakse ka siseruumides. Antud tüüpi valgustuse paigaldamisel mõelge ka tõsiasjale, et talvisel ajal tuleb valgustid oma funktsiooni säilitamiseks välja lülitada.

valgustatud teeradapäikesepatareidega õuevalgustid teeraja kõrval

Süvistatavad valgustid. Sobivad nii radade kui lillepeenarde valgustamiseks. Kui asetate valgustid taimede vahele, siis ärge valige liiga suuri mudeleid, vastasel juhul hakkavad need taimi varjama. Lisaks tasub otsida kohti, kus kasvaks palju taimi, sest seda tüüpi valgusti ei sobi üksnes ühe taime valgustamiseks, vastasel juhul näete ka selle ümber olevat halli maad. Kiviaedade valgustamiseks sobivad suurepäraselt väikesed, keskkonnasõbralikud või huvitavama kujuga valgustid – mitte üksnes lilled ei sära kaunilt, vaid ka nende ümber paiknevad kivihunnikud.


Süvistatud valgustit valides pöörake tähelepanu 2 peamisele aspektile:

  1. Suurus. Radade valgustamiseks valige suuremad valgustid, aia valgustamiseks piisab ka väiksematest valgustitest.
  2. Kaugus. Kui asetate laternad üksteisele liiga lähedale, on tulesid liiga palju ja õu ei tundu hubane. Ärge püüdke luua päevavalguse efekti, öisel ajal ongi hubasem, kui mõni nurk on valgustatud ja teine mitte. Vältige ka valgustite asetamist liiga seinte lähedusse, vastasel juhul moodustavad seintele inetud ringid ning objektid ei saa piisavalt valgustatud.

taimede vahel olevad õuevalgustid loovad hubasustvalgustatud teerada puude vahel​​​​​​​

Terrassi valgustamise ideed

Hetkel on saadaval mitmesuguseid eri tüüpi, kuju ja suurusega valgusteid. Taolise mitmekesisuse tõttu võib otsuse langetamine ääretult keeruliseks kujuneda – millised valgustid on kõige kaunimad ning millised loovad hubaseima keskkonna. Parim viis otsusele jõudmiseks ja mingi aimu saamiseks on minna hämaras õue. Võtke võimas taskulamp ühes, eelistatavalt reguleeritava valgusega. Katsetage erinevaid valguskiiri, valgustage taimi, radasid ja seinu.