Kasulikud nõuanded

Bensiinimootoriga vs akuga murutraktor: millist valida?

Vaata kõiki murutraktorite pakkumisi
05.03.2020
murutraktoriga niitmine

Aias kasvama hakanud roheline muru mitte ei ole ainult kevadekuulutaja, vaid ka meeldetuletaja, et aeg on varsti hakata muru niitma. Kui Sul on suur aed, siis tasuks kindlasti seda teha murutraktoriga, mis on võrreldes niidukiga palju mugavam ja tõhusam. Küll aga ainult murutraktori valimisest ei piisa - tasub tähelepanu pöörata ka murutraktori omadustele. Näiteks suurim erinevus on bensiinimootoriga ja akuga murutraktori vahel - kumba tuleks siis eelistada?

Bensiinimootoriga murutraktor

  • Võimsus. Bensiinimootoriga murutraktori eelisteks on üldiselt suur võimsus, mida paljud akud ületada ei suuda. Võimsus on eriti oluline siis, kui Sinu aias kasvab tihe muru ning seetõttu sage niitmine on kohustuslik. Võimsust üldiselt mõõdetakse kilovattides (kW), hobujõududes (HJ) ja pööret minutis (p/min). Tavaliselt akud suudavad vaid 3/4 võimsust tagada sellest, mida bensiinimootoriga masinad suudavad. Siiski tasuks meeles pidada, et erinevad mudelid omavad erinevaid omadusi, mistõttu on oluline lähemalt traktori mootoriga tutvuda.

  • Kasutussõbralikkus. Üldiselt töötavad erinevad murutraktorid sarnaselt, kuid esinevad väiksemad erinevused. Näiteks bensiiniga traktorid kipuvad olema üsnagi valjud. Bensiinimootoriga traktoritel on ka pigem kasutusaeg kui akudel, mis tähendab omakorda seda, et Sa ei pea muretsema pidevalt selle üle, et aku oleks piisavalt täis laetud, et muru saaks ühe korraga niidetud. Tuleb vaid tähelepanu pöörata mootori hooldamisele, et tagada traktori maksimaalne eluiga.

  • Hooldamine. Bensiinimootoriga murutraktorid on kõige levinumad mudelid, kuna neid kasutatud juba pikemat aega. Sellegipoolest vajab bensiinimootor sagedast hooldust, et teha oma tööd hästi. Nimelt oleks soovitatav peale suveperioodi vahetada õli, teritada murutraktori terasi ning kindlasti peale igat kasutuskorda ka pesta. 

Seisma jäänud kütuse kvaliteet ajaga halveneb ning läbi töötanud õli muutub happeliseks, mistõttu on oluline mõlemat vahetada. Õli vahetamisel tuleb mootor hetkeks soojaks lasta ehk masin korra tööle panna, mis vedeldab õli ja aitab kaasa vahetamisele. Kütust soovitatakse vahetada enne igat hooaja algust, sest halvenenud kvaliteediga kütus võib tekitada masinas rikkeid ning tunduvalt mõjutada töö kvaliteeti. Peale vahetamist tasub kindlasti meeles pidada, et ei kütust ega õli ei tohi valada kanalisatsiooni, vaid tuleks viia vastavasse kogumispunkti. 

  • Muu. Bensiinimootor tekitab palju heitgaase ning aeda ebameeldivat lõhna, mistõttu ei ole ta just kõige keskkonnasõbralikum. Kui mootor peaks katki minema, on selle väljavahetamine üsnagi kallis ning nii ka teiste varuosade vahetamine, mistõttu võib isegi uue mudeli soetamine olla soodsam.


Akuga murutraktor

  • Võimsus. Akude võimsust mõõdetakse voltides (V), millest oleneb muruniitmise efektiivsus, aku tühjenemine ja selle vastupidavus. See tähendab, et mida suurem võimsus, seda kiiremini aku tühjeneb, kuid seda efektiivsemalt muru niidetakse. Kuigi on bensiinimootorid üldiselt akudest võimsamad, siis tegelikult suudavad ka akuga traktorid oma tööd hästi teha. Näiteks sobivad need ideaalselt väiksemasse aeda, sest siis ei pea muretsema aku kiire tühjenemise ja laadimise pärast. Seetõttu on oluline leida akuga traktorite vahel leida tasakaal. Näiteks väiksemasse aeda sobivad suure võimsusega, kuid suure maa peal võib-olla vajab muru üle niitmist, kuid ei pruugi. Seetõttu on oluline tutvuda turul olevate mudelitega.
  • Kasutajasõbralikkus. Akuga murutraktorid on üldiselt väga mugavad - nad teevad vähem müra, ei eralda heitgaase, on keskkonnasõbralikud jne. Siiski selle miinuseks on laadimine - kui traktori aku on tühjaks saamas, tuleb see akulaadijaga ja elektriallikaga ühendada ning see täis laadida enne, kui seda uuesti kasutama hakata. See võib olla tüütu siis, kui aku ei ole väga vastupidav. 

  • Hooldamine. Akuga mudelid kütuse või õli vahetamist ei vaja. Küll on aga igal akul oma elutsükkel, mis tähendab mitu korda on võimalik akut tühjaks ja uuesti täis laadida. Ajaga võib see halveneda, mis mõjutab omakorda traktori töö kvaliteeti. SIlma tasub aku kujul aeg-ajalt peal hoida - kui aku on paisunud või on tekkinud mõned muud ebatavalised omadused, tuleb kindlasti aku välja vahetada, sest vastasel juhul võib aku plahvatada ning kogu masinasse tekitada rikkeid. Õnneks juhtub seda üsna harva, mistõttu selle üle muretsema ei pea. Võrreldes mootoriga ei ole aku väljavahetus nii kallis.

  • Muu. Kui hoolid loodusest, siis tasuks kindlasti eelistada akuga murutraktorit, mis ei eralda heitegaase. Tänapäeval panustatakse aina rohkem just akuga mudelitesse, mistõttu murutraktoritesse paigutatakse aina rohkem akusi, mis on vastupidavamad. Enne ostu tasukski näiteks lähemalt tutvuda, mis on traktori keskmine tööaeg ja laadimisaeg ning seda arvestada oma aia suurusega - nii tead, kas saad oma aia niidetud ühe korraga või kas on vaja traktor vahepeal laadima panna. Lisaks on akuga murutraktorid võrreldes bensiinimootoriga traktoritest natuke kallimad.

Kui oled parasjagu otsimas endale sobivat murutraktorit, siis kindlasti tasub mõelda läbi oma isiklikud vajadused ja eelistused, ning selle põhjal ka valida. Suurenisti mõjutab traktori kvaliteeti selle energiaallikas ehk elekter või bensiin. Pidades meeles eelnevalt välja toodud eeliseid ja puudusi, leiad kindlasti endale sobiva.

Kuidas hindate seda postitust?

PHH Group: Internetinė parduotuvė Pigu.lt Interneta veikals 220.lv E-pood Kaup24.ee Verkkokauppa Hobbyhall.fi E-pood Hansapost.ee

© 2003-2021 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.