Kasulikud nõuanded

Aeraator või skarifaator? Kumba eelistada muru hõlpsaks hooldamiseks

Vaata kõiki aeraatorite pakkumisi
07.07.2023
mees kasutab niidetud murul aeraatorit

Sulle meeldib oma aia või aialapi eest hoolitseda? Taimede ja muru hooldamine pakub sulle pärast pikka tööpäeva tõelist teraapiat? Välitööde mugavaks muutmiseks soovitame osta muruhooldust hõlbustavaid seadmeid.

Kevade algus on parim aeg muru õhutamiseks ja skarifeerimiseks. Pärast tehtud protseduuri saad umbes kuu aja pärast nautida uuenenud rohelist lopsakat murulappi. Jagame näpunäiteid selle kohta, milline aeraator ja muru kobestusseade sinu õuele kõige paremini sobivad.


Aereerimine ja skarifeerimine on kasulikud, kuna:

 • Pinnas omastab rohkem vett kiiremini. Muru tõhusam niisutamine - vesi jõuab kiiremini muru juurteni;
 • Maa absorbeerib paremini vajalikke materjale: hapnikku, väetisi. Uus rohi idaneb paremini. Enne muru külvamist või väetamist on aereerimine soovitatav;
 • Muru muutub kuumuse ja põua suhtes vastupidavamaks;
 • Aereeritud muld lagundab paremini kõdu ja muid bioloogilisi jääke.

Mis on aeraator?

aeraator muru õhutamas

Aeraatori ehk muruõhutaja peamine eesmärk on mulla küllastamine hapnikuga. Aeraator kobestab mulla pealmise kihi, eemaldades muruvildi ja muu kõdu. Aereeritud mulla kaudu omastavad muru juured vajalikke aineid paremini, nagu hapnik, vesi, väetised. Kui mulda õhutatakse igal aastal, kasvab lopsakas tugevam rohi. Õhutamine aitab ära hoida ka samblate, muruviltide ja umbrohu teket.

Aeraatorite tüübid:

 • Kätel või jalgadel kantavad aeraatorid (spetsiaalsed saapad või kätised);
 • Elektriajamiga või bensiiniga aeraatorid, millel on:
  1. õõnsad silindrikujulised tihvtid, mis tõmbavad mullakamakad pinnale;
  2. nõelad, mis lihtsalt torkavad maapinda augud;
  3. terasest labad, mis kammivad ja kobestavad mulda - nimetatakse skarifaatoriteks.

Mille poolest erineb aeraator skarifaatorist?

Teine aeraatori tüüp on kobestid ehk skarifaatorid. Kobestaja on mõeldud sambla, põhu või vana muru lõikamiseks ja riisumiseks pinnase sisse. Seadmel on terad, millega lõikab maa pealispinda ning kammib ja kobestab seda tugevalt. Muru kobestamine on palju tugevam protseduur kui lihtsalt õhutamine (tegemist on sisuliselt muru kündmisega). Skarifikaator tõmbab lisaks samblale ja kõdukihile ka murututte välja. Seetõttu võivad muruplatsid pärast skarifeerimist mõnda aega pisut räsitud välja näha.

Kuid ära ehmu protseduuri intensiivsusest - kord aastas sel moel murupinda kobestades muutub muru lopsakamaks ja rohelisemaks ning väheneb oluliselt samblate ja umbrohu teke. Pärast skarifeerimist tuleb muru kasta. Aladele, kus muru kasvab vähe, tuleks külvata uued muruseemned.

Muru kobestamine on soovitatav varakevadel või varasügisel kuni esimeste külmadeni, kuid mitte rohkem kui 2 korda aastas.

Kaup24.ee e-pood valikus on ka aeraator-skarifeerijad. Need on vahetatavate osadega seadmed, mis võivad muru nii õhutada kui ka kobestada. See on ülimalt mugav variant - muru hooldamiseks vajad vaid ühte seadet.

Milline aeraator valida?

milline aerootor on koduaeda kõige sobilikum

Krundi suurus, mulla tihedus, sinu füüsiline võimekus ja muru kasutamise sagedus määravad, millist seadet valida. Allpool on mõned näpunäited, mis aitavad sul endale ja sinu õuele parima aeraatori või skarifaatori hankida.

Suur või väike hoov? Või golfiväljak?

Muruõhutaja valimisel peaksid kõigepealt arvestama muru suurusega. Kui hoov on väike ja osa sellest on asfaldi või sillutisega kaetud, tuleb õhutada ainult väikest murulappi. Sellisel juhul võivad sulle sobida käeshoitav aeraator, aeraatorreha või spetsiaalsed saapad.

Mehaaniliste aeraatorite puhul on investeering väiksem ent füüsiline pingutus suurem. Mugavamaks variandiks soovitame valida elektri- või bensiiniseadme.

Elektriline aeraator sobib kuni 1000 m² alale

Elektriline seade töötab vaikselt ja on bensiiniseadmega võrreldes küllalt kerge, kuid juhtmega variandi puhul pead olema ettevaatlik, et masina töötamise ajal juhet ei kahjustataks. Lisaks on keeruline navigeerida puude ja põõsaste ümber. Just juhtme olemasolu nimetavad eksperdid elektriaeraatorite üheks suurimaks puuduseks, ent siiski - elektriaeraator ei saasta keskkonda ja see on loodusele ja tervisele sõbralikum.

Bensiiniga seadmed alates 1000 m² maaaladele

Bensiiniaeraatorid kipuvad kauem vastu pidama ja on võimsamad kui elektrilised aeraatorid. Seetõttu sobivad need ebaühtlasele ja suuremale murulapile. Ent bensiiniseade töötab üsna valjult ja on ka hulga raskem. Bensiiniaeraatoriga ei pea sa juhtme pärast muretsema, küll aga on tarvis seadet bensiiniga täita.

Nii elektri- kui ka bensiiniseadmed vajavad inimese füüsilist jõudu, umbes nagu muru niitmisel. Seega, kui kavatsed õhutada eriti suurt aeda või isegi golfiväljakut, otsi aeraatorit, mis on kinnitatav traktori või muu iseliikuva masina külge, et saaksid hõlpsasti harida ülisuuri murualasid.

Muru seisund

Hinda oma muru seisukorda. Kui murukattel on palju sammalt, kõdu ja muruplats on üldiselt halvas seisus, siis vali võimsam kobestaja. Samuti on vaja võimsamat seadet, kui muld on äärmiselt tihe ja savine. Pärast harimist jõuavad toitained paremini rohujuurteni ja isegi väheviljakas mullas idaneb kaunis muru.

Kui sul on aga ilus murulapp, mille eest soovid ka edaspidi kergesti hoolt kanda, siis piisab ka lihtsamast aeraatorist. Õhuta muru nõelte abil kaks või kolm korda aastas, et vältida sambla, umbrohu või muu mittevajaliku kihi tekkimist. 

Samuti on soovitatav muru mitu korda aastas õhutada, kui seda kasutatakse väga sageli ja intensiivselt - näiteks mängid sageli hoovis jalgpalli, hoovis on bassein vms.

Aeraatori võimsus

Aeraatori ostmisel on selle mootori võimsus väga oluline. Mida võimsam mootor, seda kauem ja sujuvamalt seade töötab. Kaup24.ee veebipoest leiatd erineva võimsusega aeraatoreid ja kobestajaid. Väiksemad ja odavamad seadmed küündivad umbes 1000 W võimsuseni. Võimsamad ning sageli kulukamad seadmed on 2200 W või isegi 4200 W võimsusega.


Kui plaanid muru sageli õhutada ja hooldatav roheala on väga suur, siis vali võimsam seade. Isegi täisvõimsusel peab selline aeraator kauem vastu. Kui aga hooldatav muruala on väike ja vajab õhutamist ainult üks kord aastas, otsi vähem võimsam ent soodsam mudel.

Kaal ja kere tüüp

Valides märkad, et mõne aeraatori kaal on väga erinev. Näiteks on seadmed, mis kaaluvad vaid 7 kg või mudelid, mille kaal on 40 kg. Seadmete kaal määratakse peamiselt mootori tüübi järgi. Bensiiniseadmed on raskemad kui elektrilised. Samuti on teraskerega aeraatorid raskemad ja plastist kergemad. Kui seadme kaal on sinu jaoks asjakohane, aeraatorit on vaja sageli liigutada, siis vali kergem mudel. Kui aeraator seisab enamasti samas kohas - soeta roostevabast terasest korpusega seade, mis on vastupidavam ja purunemiskindlam.

Nõelad ja terad

Vali terasest naastude või teradega aeraator. Selline seade harib maad tõhusamalt, on tugevam ning ei roosteta.

Kogumiskoti maht

Eriti mugav, kui seadmel on kogumismahuti. Vana heinakõdu, sammalt ja põhku pole vaja riisuda ja käsitsi kokku korjata. Jäätmed saad lihtsalt ja mugavalt kompostikasti visata. Pane tähele, et mida suurem on kogumismahuti maht, seda suurem on peatusteta töötamisaeg. Kogumismahutite maht varieerub umbes 30 liitrist kuni 110 liitrini.

Muru hooldamine peab olema lihtne!

Kokkupandav käepide, laagritega rattad, lihtne lahti võtmine ja puhastamine - need pole kõige olulisemad, kuid siiski märkimisväärsed mugavuse aspektid, mida tuleks ka valimisel arvesse võtta.

мужчина использует аэратор для ухода за двором

Hea aeraatori või skarifaatori olemasolu muudab muru hooldamise lihtsaks ja lihtsaks. Soovitame valida seadme, mis sobib sinu vajadustele kõige paremini ja nautida rohelist ja kaunilt lopsakat muru.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
7 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?