Kasulikud nõuanded

Aeraator või skarifaator? Milline valida muru hõlpsaks hooldamiseks

Vaata kõiki aeraatorite pakkumisi
22.02.2021
mees kasutab niidetud murul aeraatorit

Kas teile meeldib oma aia või aialapi eest hoolitseda? Taimede ja muru hooldamine pakub teile pärast pikka tööpäeva tõelist teraapiat? Välitööde mugavaks muutmiseks soovitame teil osta muruhooldust hõlbustavaid seadmeid.

Kevade algus on parim aeg muru õhutamiseks ja skarifeerimiseks. Pärast tehtud protseduuri saate umbes kuu aja pärast nautida uuenenud rohelist lopsakat murulappi. Jagame näpunäiteid selle kohta, milline aeraator ja muru kobestusseade teie õuele kõige paremini sobivad.


Aereerimine ja skarifeerimine on kasulikud, kuna:

 • Pinnas omastab rohkem vett kiiremini. Muru tõhusam niisutamine - vesi jõuab kiiremini muru juurteni;
 • Maa absorbeerib paremini vajalikke materjale: hapnikku, väetisi. Uus rohi idaneb paremini. Enne muru külvamist või väetamist on aereerimine soovitatav;
 • Muru muutub kuumuse ja põua suhtes vastupidavamaks;
 • Aereeritud muld lagundab paremini kõdu ja muid bioloogilisi jääke.

Aeraator - mis see on?

aeraator muru õhutamas

Aeraatori ehk muruõhutaja peamine eesmärk on mulla küllastamine hapnikuga. Aeraator kobestab mulla pealmise kihi, eemaldades muruvildi ja muu kõdu. Aereeritud mulla kaudu omastavad muru juured vajalikke aineid paremini, nagu hapnik, vesi, väetised. Kui mulda õhutatakse igal aastal, kasvab lopsakas tugevam rohi. Õhutamine aitab ära hoida ka samblate, muruviltide ja umbrohu teket.

Aeraatorite tüübid:

 • Kätel või jalgadel kantavad aeraatorid (spetsiaalsed saapad või kätised);
 • Elektriajamiga või bensiiniga aeraatorid, millel on:
  1. õõnsad silindrikujulised tihvtid, mis tõmbavad mullakamakad pinnale;
  2. nõelad, mis lihtsalt torkavad maapinda augud;
  3. terasest labad, mis kammivad ja kobestavad mulda - nimetatakse SKARIFAATORITEKS.

Mille poolest erineb aeraator skarifaatorist?

Teine aeraatori tüüp on kobestid ehk skarifaatorid. Kobestaja on mõeldud sambla, põhu või vana muru lõikamiseks ja riisumiseks pinnase sisse. Seadmel on terad, millega lõikab maa pealispinda ning kammib ja kobestab seda tugevalt. Muru kobestamine on palju tugevam protseduur kui lihtsalt õhutamine(tegemist on sisuliselt muru kündmisega). Skarifikaator koos tarbetu sambla- ja kõdukihiga tõmbab ka hea rohu välja. Seetõttu võivad muruplatsid pärast skarifeerimist mõnda aega inetud välja näha.

Kuid ärge ehmuge protseduuri intensiivsusest - kord aastas, kui rohi sel viisil kobestatakse, muudab see rohu lopsakamaks ja rohelisemaks ning vähendab oluliselt samblate ja umbrohu teket. Pärast skarifeerimist tuleb muru kasta. Aladele, kus muru kasvab vähe, tuleks külvata uued muruseemned.

Muru kobestamine on soovitatav varakevadel või varasügisel kuni esimeste külmadeni, kuid mitte rohkem kui 2 korda aastas.

Kaup24.ee e-pood valikus on ka aeraator-skarifeerijad. Need on vahetatavate osadega seadmed, mis võivad muru nii õhutada kui ka kobestada. See on ülimalt mugav variant - muru hooldamiseks vajate vaid ühte seadet.

Milline aeraator sobib teile?

milline aerootor on koduaeda kõige sobilikum

Krundi suurus, mulla tihedus, teie füüsiline võimekus ja muru kasutamise sagedus määravad, millist seadet valida. Allpool on mõned näpunäited, mis aitavad teil endale ja teie õuele parima aeraatori või skarifaatori hankida.

Suur või väike hoov? Või golfiväljak?

Muruõhutaja valimisel peaksite kõigepealt arvestama muru suurusega. Kui hoov on väike ja osa sellest on asfaldi või sillutisega kaetud, tuleb õhutada ainult väikest murulappi. Sellisel juhul võivad teile sobida käeshoitav aeraator, aeraatori reha või spetsiaalsed saapad.

Mehaaniliste aeraatorite puhul on investeering väiksem ent füüsiline pingutus suurem. Mugavamaks variandiks soovitame valida elektri- või bensiiniaparaati.

ELEKTRIAERAATOR SOBIB PINNALE kuni 1000 m²

Elektriseade töötab vaikselt ja on bensiiniseadmega võrreldes küllalt kerge, kuid juhtmega variandi puhul peate olema ettevaatlik, et masina töötamise ajal juhet ei kahjustataks.Lisaks on keeruline navigeerida puude ja põõsaste ümber. Just juhtme olemasolu nimetavad eksperdid elektriaeraatorite üheks suurimaks puuduseks, ent siiski - elektriaeraator ei saasta keskkonda ja see on loodusele ja teie tervisele sõbralikum.

SOOVITAME BENSIINISEADME OSTMIST SUUREMATELE KUI 1000 m² SUURUSTELE ALADELE

Bensiini aeraatorid kipuvad kauem vastu pidama ja on võimsamad kui elektrilised aeraatorid. Seetõttu on ebaühtlane ja suurem murulapp sobivam. Ent bensiiniseade töötab üsna valjult ja on raskem.Peaksite seda silmas pidama kui naaberhoov on kohe teie kõrval ja seadet tuleb kasutada. Bensiiniaeraatoriga ei pea te juhtme pärast muretsema, küll aga on tarvis seadet bensiiniga täita.

Mõlemad tüübid - nii elektri- kui ka bensiiniseade - vajavad inimese füüsilist jõudu, umbes nagu muru niitmisel. Seega, kui kavatsete õhutada eriti suurt aeda või isegi golfiväljakut, otsige aeraatorit, mis on kinnitatav traktori või muu iseliikuva masina külge, et saaksite hõlpsasti harida ülisuuri murualasid.

Muru seisund

Hinnake oma muru seisukorda. Kui murukattel on palju sammalt, kõdu ja muruplats on üldiselt halvas seisus - valige võimsam kobestaja. Samuti on vaja võimsamat seadet, kui muld on äärmiselt tihe ja savine. Pärast harimist jõuab materjal paremini rohujuurteni ja isegi väheviljakas mullas idaneb kaunis muru.

Kui teil on aga ilus murulapp, mille eest soovite ka edaspidi kergesti hoolt kanda, siis piisab ka lihtsamast aeraatorist. Õhutage muru nõelte abil kaks või kolm korda aastas, et vältida sambla, umbrohu või muu mittevajaliku kihi tekkimist. 

Samuti on soovitatav muru mitu korda aastas õhutada, kui seda kasutatakse väga sageli ja intensiivselt - näiteks mängite sageli hoovis jalgpalli, ehitate basseini jne.

Aeraatori võimsus

Aeraatori ostmisel on selle mootori võimsus väga oluline. Mida võimsam mootor, seda kauem ja sujuvamalt seade töötab. Kaup24.ee veebipoest leiate erineva võimsusega aeraatoreid ja kobestajaid. Väiksemad ja odavamad seadmed küündivad umbes 1000 W võimsuseni. Võimsamad ning sageli kulukamad seadmed on 2200 W või isegi 4200 W võimsusega.

Kui plaanite muru sageli õhutada ja teie hooldatav roheala on väga suur, siis valige võimsam seade. Isegi täisvõimsusel peab selline aeraator kauem vastu. Kui aga hooldatav muruala on väike ja vajab õhutamist ainult üks kord aastas, otsige vähem võimsamat ent soodsamat.

Kaal ja kere tüüp

Valides märkate, et mõne aeraatori kaal on väga erinev. Näiteks saab osta toodet, mis kaalub vaid 7 kg või toodet, mille kaal on 40 kg. Seadmete kaal määratakse peamiselt mootori tüübi järgi. Bensiiniseadmed on raskemad kui elektrilised. Samuti on teraskerega aeraatorid raskemad ja plastist kergemad. Kui seadme kaal on teie jaoks asjakohane, aeraatorit on vaja sageli liigutada, valige kergem. Kui aeraator enamasti ühes kohas seisab - ostke roostevabast terasest korpusega seade, mis on vastupidavam ja purunemiskindlam.

Nõelad ja terad

Valige terasest naastude või teradega aeraator. Selline seade harib maad tõhusamalt, on tugevam ning ei roosteta.

Kogumiskoti maht

Eriti mugav, kui seadmel on kogumismahuti. Vana heinakõdu, samblat ja põhku pole vaja riisuda ja käsitsi kokku korjata. Jäätmed saate lihtsalt ja mugavalt kompostikasti visata. Pange tähele, et mida suurem on kogumismahuti maht, seda suurem on peatusteta töötamisaeg. Kogumismahutite maht varieerub umbes 30 liitrist kuni 110 liitrini.

Muru hooldamine peab olema lihtne!

Kokkupandav käepide, laagritega rattad, lihtne lahti võtmine ja puhastamine - need pole kõige olulisemad, kuid siiski märkimisväärsed mugavuse aspektid, mida tuleks ka valimisel arvesse võtta.

мужчина использует аэратор для ухода за двором

Hea aeraatori või skarifaatori olemasolu muudab muru hooldamise lihtsaks ja lihtsaks. Soovitame valida seadme, mis sobib teile kõige paremini, ja nautida rohelist lopsakat muru.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
4 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?