Kasulikud nõuanded

5 fakti tolmuimejast, mida sa ilmselt ei teadnud

Vaata kõiki tolmuimejate pakkumisi
10.03.2021
tolmuimeja ja maha kukkunud lillepott

Tolmuimejatele pööratakse järjest vähem tähelepanu, kuna järk-järgult võetakse kasutusele targad robottolmuimejad. Siiski on tolmuimeja endiselt üks enimmüüdud tooteid. Kas arvad, et tead tolmuimejatest kõike? Toome välja mõned huvitavad faktid, mida ilmselt kuuled esimest korda.

Esimene tolmuimeja

1866. aastal  tutvustas Ives W. McGaffney maailma esimest tolmuimejat. See tolmuimeja oli käsitsi töötav lõõtsaga mudel – ühe käega liigutasid käepidet, et luua torus vaakum, teise käega suunasid toru sinna, kus oli parasjagu tolmune. Kuigi vaakum eemaldas põrandalt kiiresti mustuse, polnud tolmuimejal veel filtrit, mis tolmu kinni oleks püüdnud. Seetõttu paiskus masinasse imetud tolm kohe ventilatsioonist välja. Selline „puhastamise“ meetod jäi standardiks kuni aastani 1901, mil Hubert Cecil Booth võttis kasutusele filtri.

vanaaegne tolmuimeja naine koristamas 19 sajandi alguses

Hobustega veetav tolmuimeja

Esimene professionaalne tolmuimeja loodi 1901. aastal Suurbritannias Hubert Cecil Booth poolt. Nimeks oli sellel masinal „Puhuv Bill“ (Puffing Billy). Tänapäeva tolmuimejad on nii kompaktsed ja kerged, et veider on mõelda, et kunagi veeti tolmuimejat hobustega. Ruumide puhastamiseks tõmmati voolikud läbi akna, et elanik saaks oma vaibad puhtaks teha. Teinekord oli tolmu imemiseks vaja vähemalt kaht inimest. Mehhanism töötas bensiinimootoriga. Juba järgneval aastal omandas seadme ka Inglismaa kuningas ning kasutas seda Buckinghami palee korrashoidmiseks. Mõned inimesed ostsid selle seadme ja panid keldrisse, lohistades voolikuid koristamiseks igasse tuppa. Selline tolmuimeja oli väga lärmakas ja kohmakas ning tekitas nii omanikele kui naabritele meelehärmi.

Esimene tolmuimejate tootja 

Ameerika ettevõte Hoover ostis vajaliku patendi ning alustas 1908. aastal esimeste elektriliste tolmuimejate tootmist. Need ei näinud küll väga esteetilised välja, kuid disainer Henry Dreyfussas arendas seda masinat ning muutis väljanägemise paremaks. Seda tolmuimejat hakkas levima USA keskklassi seas.

Kõige pikemalt töötav tolmuimeja 

Üks naine ostis 1930. aastal Electrolux tolmuimeja. Katki läks see alles 2008. aastal. Tänapäeval toodetavaid tolmuimejaid ja muud kodutehnikat kritiseeritakse pidevalt liiga lühikese eluea tõttu.


Esimene tark tolmuimeja

1996 esitleti BBC telesaates esimest robottolmuimejat Electrolux Trilobite. See oli ühendatud vooluvõrku ning liikus ruumis iseseisvalt ringi. Et asjadele mitte otsa põrgata, oli tal sisseehitatud ultrahelisenor. Hiljem võeti kasutusele infrapuna andurid.  Aastal 2001 hakati neid masinaid tootma sarjana. Muideks, Trilobite nimi pärineb väljasurnud trilobiitide lülijalgsetest.

Ehkki robottolmuimejad on teinud kiire arengu, on klassikaline tolmuimeja siiski vajalik – robottolmuimejaga on keeruline imeda tolmu nii laest, treppidelt kui nurkadest. Seetõttu arendatakse usinalt ka klassikalisi tolmuimejaid. 


Kuidas hindate seda postitust?