Kasulikud nõuanded

Kuidas valida televiisorit?

Vaata kõiki telerite pakkumisi
16.03.2015
Teler

Moodsaid telereid ei ole üksnes erinevate mõõtmetega, vaid ka suure hulga funktsioonide ja tehnoloogiatega, mis uue seadme valimise üsna keeruliseks muudavad. Seda, mida enne teleri ostmist teada võiks, räägivad Teile järgnevalt. Kaup24.ee eksperdid.


Teleri diagonaal

Teleri diagonaal ehk lihtsalt öeldes teleri suurus on see, millele telerit valides kõige suuremat tähelepanu pöörame. See arv tähistab teleri ekraani diagonaali, mitte kogu seadme mõõtu, kuid tänapäeva telerite raam on äärmiselt minimaalne, mistõttu on enamik telereid pea servast servani. Tavaliselt toovad tootjad teleri diagonaali tollides, kuid klientide mugavuse huvides toome Kaup24.ee lehel suuruse ka sentimeetrites (1 toll = 2,54 cm).


Kuigi enamus sooviks endale lemmikfilmide ja -seriaalide nautimiseks võimalikult suurt seadet, ei tähenda suur ekraan alati suurimat mugavust. Siinkohal tuleks hinnata konkreetset ruumi: istumiskaugus kohast, kuhu teleri paigutada plaanite. Soovitus on järgmine – peaksite istuma telerist vähemalt 1,5 diagonaali kaugusel ja maksimaalselt 3 diagonaali kaugusel.

Teleri valimisel on abiks alljärgnev tabel:

Diagonaal

Minimaalne vaatamiskaugus

Maksimaalne vaatamiskaugus

 

19“ (48 cm)

26“ (66 cm)

32“ (81 cm)

37“ (94 cm)

42“ (107 cm)

46“ (117 cm)

50” (127 cm)

55” (140 cm)

60” (152 cm)

65” (165 cm)

 

 

72 cm

101 cm

122 cm

141 cm 

162 cm

176 cm

191 cm

210 cm

228 cm

248 cm

 

 

144 cm

198 cm

240 cm

282 cm

320 cm

351 cm

381 cm

420 cm

456 cm

495 cm

 

Ekraani tüüp

Üks suurimaid telerite tehnoloogilisi erinevusi on nende tüüp. Hetkel on kõige tavalisemad LCD- ja LED-ekraanidega seadmed, kuid üha enam tähelepanu püüavad ka hilisemad OLED- ja QLED-tehnoloogiad. Kõigil neil tehnoloogiatel on sama palju sarnasusi kui ka erinevusi. Järgnevalt püüame lühidalt selgitada, millised on ühe või teise tehnoloogia eelised.

  •     LCD. Vedelkristallid LCD-telerites ei eralda ise valgust ja nad vajavad CCFL-lampidena (CCFL) töötamiseks vajalikku valgusallikat. Selle tehnoloogia peamiseks puuduseks on lampide piiratud hämardusvõime, mis takistab kvaliteetsel mustal pildil suure kontrastsuse saavutamist. LCD-ekraanid annavad aeglaselt teed uuematele seadmetele, kuid on siiski üsna populaarsed eelkõige oma soodsa hinna tõttu.


  •     LED. Põhimõtteliselt kasutavad LED-telerid sama LCD-tehnoloogiat, kus valgusallikas on asendatud valgusdioodidega. Nende tegelikku nime LED LCD on aga lühendatud lihtsalt LED-iks. Valgusdioodide abil on telerite tootjad suutnud parandada LCD-de välimust: musta intensiivsust, kontrasti ja vaatenurka. LED-telerid moodustavad praegu seadmete turu suurima osa. Nende populaarsuse tagab odav tehnoloogia, konkurentsivõimelised hinnad, palju parem vaatenurk ja lai valik erinevas mõõdus mudeleid.


  •     OLED. OLED-ekraanidega telerid on astunud uue sammu telerite arengus. Tavaliste valgusdioodide asemel kasutatakse orgaanilisi valgusdioode. Sisuliselt on tegu mitmekihiliste õhukese kilega ekraanidega, mis ei vaja eraldi valgusallikat, muutes need eelkäijatest palju õhemaks ja kergemaks. OLED-teleritel on ülikõrge kontrastsus, peaaegu veatu must, kiire reageerimise aeg ja laiad vaatenurgad. See tehnoloogia on siiski endiselt üsna kallis, seda kasutatakse näiteks nutitelefonides.


  •     QLED. (Quantum dot LED). QLED-telerid – Samsungi uus tehnoloogia heledamate ja värvikamate piltide saamiseks. Põhimõtteliselt on see välja arenenud LED-tehnoloogiast, mis kasutab "kvantpunkte" ja mis võimaldab nende saadavat valgusspektrit märkimisväärselt laiendada. Erinevalt OLED-tehnoloogiast, kus dioodid ise valgust kiirgavad, toimib QLED-tehnoloogia filtrina – parema pildi saavutamiseks kasutatakse valgusallikana LED-i. Nii et põhimõtteliselt paigutavad QLED-telerid nii kvaliteedi kui ka hinna osas LED- ja OLED-tehnoloogiate vahel. Praegu võib seda tehnoloogiat leida teleritest, mille diagonaal on suurem kui 43 tolli. Koos teiste tehnoloogiatega, näiteks 4K eraldusvõime ja kumera ekraaniga, aitab QLED teil saada võimalikult realistliku pildi.


Turul pakutavate ekraanide eelised ja puudused

Ekraani tüüp

Eelised

Puudused

LCD

Soodne hind, vähene energiatarve, madal soojusvõimsus, erinevad suurused

Aeglane reageerimisaeg, piiratud pildinurk, madal kontrastsus ja musta intensiivsus, kinni kiiluvad pikslid

LED

Hind, värvigamma, reageerimisaeg, õhuke ekraan, vastupidavus, on saadaval väga suurte mõõtmetega

Kontrastsus ja musta intensiivsus on pisut paremad kui LCD-ekraanil, kuid ei konkureeri OLED või QLED-ekraaniga

OLED

Väga kõrge kontrastsuse tase, suurepärane musta intensiivsus, madal energiatarve, lai vaatenurk, õhuke, väike kaal

Hind, eluiga, niiskuskindlus

QLED

Värvigamma, heledus, kontrastsus, energiatõhusus

Pildikvaliteedi puudulikkus ainult võrreldes OLED-iga (kontrast, must, reageerimise aeg)

Resolutsioon

Peaaegu kõigi ekraaniseadmete (sülearvutid, monitorid või telerid) suhtes kehtib üks reegel – mida suurem on eraldusvõime, seda selgem ja detailsem on pilt. Kuid alati ei ole vaja investeerida kallitesse teleritesse, mis pakuvad väga kõrget eraldusvõimet. Pidage meeles, et pilt sõltub peamiselt vastuvõetava signaali või kuvatava salvestuse kvaliteedist.

Teleri resolutsiooni tähistab ekraanil olevate punktide arv horisontaalselt ja vertikaalselt. On selge, et suuremate ekraanidega seadmed võivad kiidelda suurema eraldusvõimega, kuid see pole reegel, kuna antud parameeter võib sõltuda ka ekraani tüübist. Telereid ise nimetatakse sageli HD (HD Ready), Full HD või 4K, mis viitab ka nende eraldusvõimele.

  •     HD – on hetkel kõige populaarsem resolutsioon, eriti odavamate telerite puhul, mis vastab 1366x768 pikslile. See eraldusvõime on tüüpiline telerite hulgas, mille diagonaal on 28-32 tolli.


  •     Full HD – see eraldusvõime võrdub 1920x1080 piksliga. Kõige sagedamini esineb see 40-50-tollistel teleritel.


  •     4K või Ultra HD – on standard, mida kasutatakse nutitelefonides eraldusvõimega 3840x2160 pikslit. See annab võimaluse nautida kvaliteetseid pilte. Peaksite siiski teadma, et praegu on nii kõrge resolutsiooniga materjali (telesaateid või filme) raske leida.