Kasulikud nõuanded

Kuidas valida muruniidukit?

Vaata kõiki muruniidukite pakkumisi
16.03.2021
muru niitmine muruniidukiga

Aia- ja majaomanike jaoks ei möödu soe hooaeg kunagi välitöödeta, mille muudavad lihtsamaks kvaliteetsed muruniidukid. Milline mudel aga endale valida? Oleme välja toonud peamised kriteeriumid, mis abiks uue niiduki valimisel.

oransž muruniiduk

Muruniiduki suurus 

Mida suurem (või täpsem) niiduk, seda suurem pindala on võimalik korraga niita. Kui seade on aga liiga lai ja teie hoov kitsas ja väike, raiskate aega sellega manööverdamisele. Seetõttu tuleb niiduki lõikelaiust valides arvestada niidetava ala suurusega: 

- Väga väikeste muruplatside korral on piisav lõikelaius 32 cm; 

- 350–500 ruutmeetrisele aladele tasub valida 40–46 cm lõikelaiusega niiduk;

- 1000 ruutmeetrine maalapp vajab 46–51 cm lõikelaiusega niidukit; 

- Suurematele kui 1000 ruutmeetristele kruntidele tasuks valida masin, mis niidaks korraga vähemalt 51 cm laiuse rohuriba. 

Mõne niiduki mudeli puhul ei ole võimalik seda parameetrit täpsustada. Sellisel juhul peaksite tähelepanu pöörama masina enda laiusele: selle taga olev lõikelaius on enamasti vaid paar sentimeetrit väiksem. 

Samuti tasub mõelda, kus te niidukit hoiustate – sellest sõltub samuti suuresti masina suuruse valik. Eriti oluline on valida sobiv koht bensiinil töötavatele mudelitele, kuna neid ei tohi kuidagi küljele keerata ning neid pole ka väga mugav tõsta.

mees niidab aias muru

Niiduki tüüp 

Kui otsustate valida tavalise muruniiduki, tuleb teil otsustada selle tüüp. Igaühel on omad eelised, millest järgnevalt ka veidi juttu teeme.

Mehaanilised muruniidukid 

Kõige lihtsam ja soodsam niidukitüüp, millel pole mootorit ja mis seetõttu ei vaja kütust. Need mudelid on kerged ja madala müratasemega, nõudes minimaalseid tegevuskulusid. Vajate vaid head füüsilist vormi, kuna seadme liikumiskiirus sõltub üksnes teie pingutustest. Mehaanilised niidukid on keskkonnasõbralikud, vajavad vähe hooldust ja niidavad täpselt ja õrnalt. Samuti on teretulnud selliste mudelite iseterituvad terad: öeldakse, et sel moel muru pügamine on muru jaoks kõige kasulikum.

Kõrge rohu või suuremate aladega on selle seadmega aga keeruline hakkama saada. Ideaalis võiks maalapp olla väike, korralik ja ilma suuremate takistusteta. Pidage meeles, et ka antud mudelite kõrguse seaded on veidi keerukamad. Väiksemas hoovis on selliste muruniidukitega aga väga mugav manööverdada: lihtne on ületada künkaid või mööduda aias paiknevatest kompositsioonidest. 


Akumuruniidukid 

Teist tüüpi mootorita niiduk, millega saate niita väikseid ja keskmise suurusega murulappe, olenevalt aku võimsusest. Akumuruniidukit kasutades ei piira teid juhtmed, seade on piisavalt vaikne ja lihtne ning te ei pea selle hooldamisele liigselt tähelepanu pöörama. Ainus miinus on aku maht – peate seda aeg-ajalt laadima. Kui niidetav ala on suur, võib niitmine laadimise võrra kauem aega võtta. Sellisel juhul on soovitatav mõelda täiendavale akule, mis võimaldaks tööd teha ilma pikema pausita ja kauem. 


Elektrilised muruniidukid

Kerged, vaiksed ega eralda mürgiseid gaase. Neid ei tule laadida ja need töötavad mugavalt mis tahes nurga all – isegi suurtel nõlvadel. Tarbimiskulud ei ole suured, samuti on positiivne madal müratase.

Sellegipoolest pole seda tüüpi seadmed kõige võimsamad ja juhtmed piiravad tugevalt nende kasutamist. Kui teile aga sellised omadused sobivad, võite suuremate alade niitmiseks kasutada pikendusjuhet. Kõige tähtsam on meeles pidada, et selle seadmega ei tohi niita märga muru.