Kasulikud nõuanded

Kuidas valida muruniidukit?

Vaata kõiki muruniidukite pakkumisi
16.03.2021
muru niitmine muruniidukiga

Aia- ja majaomanike jaoks ei möödu soe hooaeg kunagi välitöödeta, mille muudavad lihtsamaks kvaliteetsed muruniidukid. Milline mudel aga endale valida? Oleme välja toonud peamised kriteeriumid, mis abiks uue niiduki valimisel.

oransž muruniiduk

Muruniiduki suurus 

Mida suurem (või täpsem) niiduk, seda suurem pindala on võimalik korraga niita. Kui seade on aga liiga lai ja teie hoov kitsas ja väike, raiskate aega sellega manööverdamisele. Seetõttu tuleb niiduki lõikelaiust valides arvestada niidetava ala suurusega: 

- Väga väikeste muruplatside korral on piisav lõikelaius 32 cm; 

- 350–500 ruutmeetrisele aladele tasub valida 40–46 cm lõikelaiusega niiduk;

- 1000 ruutmeetrine maalapp vajab 46–51 cm lõikelaiusega niidukit; 

- Suurematele kui 1000 ruutmeetristele kruntidele tasuks valida masin, mis niidaks korraga vähemalt 51 cm laiuse rohuriba. 

Mõne niiduki mudeli puhul ei ole võimalik seda parameetrit täpsustada. Sellisel juhul peaksite tähelepanu pöörama masina enda laiusele: selle taga olev lõikelaius on enamasti vaid paar sentimeetrit väiksem. 

Samuti tasub mõelda, kus te niidukit hoiustate – sellest sõltub samuti suuresti masina suuruse valik. Eriti oluline on valida sobiv koht bensiinil töötavatele mudelitele, kuna neid ei tohi kuidagi küljele keerata ning neid pole ka väga mugav tõsta.

mees niidab aias muru

Niiduki tüüp 

Kui otsustate valida tavalise muruniiduki, tuleb teil otsustada selle tüüp. Igaühel on omad eelised, millest järgnevalt ka veidi juttu teeme.

Mehaanilised muruniidukid 

Kõige lihtsam ja soodsam niidukitüüp, millel pole mootorit ja mis seetõttu ei vaja kütust. Need mudelid on kerged ja madala müratasemega, nõudes minimaalseid tegevuskulusid. Vajate vaid head füüsilist vormi, kuna seadme liikumiskiirus sõltub üksnes teie pingutustest. Mehaanilised niidukid on keskkonnasõbralikud, vajavad vähe hooldust ja niidavad täpselt ja õrnalt. Samuti on teretulnud selliste mudelite iseterituvad terad: öeldakse, et sel moel muru pügamine on muru jaoks kõige kasulikum.

Kõrge rohu või suuremate aladega on selle seadmega aga keeruline hakkama saada. Ideaalis võiks maalapp olla väike, korralik ja ilma suuremate takistusteta. Pidage meeles, et ka antud mudelite kõrguse seaded on veidi keerukamad. Väiksemas hoovis on selliste muruniidukitega aga väga mugav manööverdada: lihtne on ületada künkaid või mööduda aias paiknevatest kompositsioonidest. 


Akumuruniidukid 

Teist tüüpi mootorita niiduk, millega saate niita väikseid ja keskmise suurusega murulappe, olenevalt aku võimsusest. Akumuruniidukit kasutades ei piira teid juhtmed, seade on piisavalt vaikne ja lihtne ning te ei pea selle hooldamisele liigselt tähelepanu pöörama. Ainus miinus on aku maht – peate seda aeg-ajalt laadima. Kui niidetav ala on suur, võib niitmine laadimise võrra kauem aega võtta. Sellisel juhul on soovitatav mõelda täiendavale akule, mis võimaldaks tööd teha ilma pikema pausita ja kauem. 


Elektrilised muruniidukid

Kerged, vaiksed ega eralda mürgiseid gaase. Neid ei tule laadida ja need töötavad mugavalt mis tahes nurga all – isegi suurtel nõlvadel. Tarbimiskulud ei ole suured, samuti on positiivne madal müratase.

Sellegipoolest pole seda tüüpi seadmed kõige võimsamad ja juhtmed piiravad tugevalt nende kasutamist. Kui teile aga sellised omadused sobivad, võite suuremate alade niitmiseks kasutada pikendusjuhet. Kõige tähtsam on meeles pidada, et selle seadmega ei tohi niita märga muru.

Bensiiniga muruniidukid

Kõige võimsam niidukitüüp, mis sobib suurepäraselt ka suurtele aladele. Bensiinimootoriga niidukit ei piira ei juhe ega aku. Juhtmete ja kaablite puudumise tõttu peetakse neid mudeleid äärmiselt ohututeks ning nende teravad labad käsitlevad nii kuivanud rohtu kui põõsaoksi. Lisaks on seda tüüpi masinate hinnaskaalaga lai. Seadmed on hinnatud oma jätkusuutlikkuse ja pika tööea poolest, kuid vajavad teistest seadmetest enam hooldust. Näiteks tuleb masinat tankida ning õlitada ning selle osasid regulaarselt kontrollida ja vahetada. 

Kuna mehhanism ise on veidi keerulisem, on bensiiniga muruniidukitel sagedased niiduki rikked. Kui valite siiski kvaliteetse seadme ja varustuse ning hooldate masinat korralikult, on võimalik taolisi probleeme vältida. Nende suurem kaal võib nõuda rohkem füüsilist pingutust, kuid kui hindate efektiivsust, jääte lõpptulemusega rahule. 

Rohu kogumise /multšimise põhimõte 

Enamikul niidukitest on murukoguja ​​ja mõnel multšimisvõimalus, mõni viskab niidetud muru küljelt välja. Seetõttu on väga oluline otsustada, kas soovite, et niiduk niidetud rohtu koguks või oleks tal võimalus kogutud muru multšida ja purustada ning niidetud muru õhukese kihina katta. Viimane võimalus muudab teie muru elujõuliseks ja vastupidavaks. Kui muru pole vaja koguda ja muru ise ei ole väga nähtavas kohas, soovitame valida külgväljaviskega niiduki. 

Kui valite murukogumise funktsiooniga seadme, tuleb hoolikalt mõelda ka paagi suurusele. Mida rohkem muru paaki mahub, seda harvem tuleb teil paaki tühjendada. Loomulikult peaksite hindama ka oma füüsilist võimekust – peate jaksama iseseisvalt suurt paaki tühjendada. Umbes 50–70-liitrist paaki peetakse tavaliselt optimaalseks, kuid võite valida nii väiksema kui suurema paagiga seadme.

niidukit kasutatakse aia ja muru hooldamiseks

Veel olulisi omadusi

Lisaks tuleb niidukit valima asudes arvestada järgmiste parameetritega: 

  • Võimsus. Mida suurem on niiduki võimsus, seda sujuvamalt see töötab ja seda lihtsam on suuremate koormustega toime tulla. Sel juhul peaksite jällegi hindama, millist murupinda kavatsete niita ja millised raskused uut seadet ootavad. 
  • Liikumine. Niidukid jagunevad lükatavateks ja iseliikuvateks. Nende erinevus seisneb selles, et lükatavaid seadmeid tuleb ise lükata ja iseliikuvad rattad pöörlevad ilma täiendava abita mootorist eemale, nii et piisab hoidmisest ja manööverdamisest. Viimane on eriti mugav, kui peate tegelema suuremate niidualadega või soovite suuremat võimsust. Sellise muruniidukiga töötades väsite palju vähem. 
  • Ratta suurus. Mida suuremad on niiduki rattad, seda lihtsam on liikuda ebaühtlasel ja kõvemal pinnasel, need muudavad manööverdamise mugavamaks. 
  • Korpus. Valikus on metallist ja plastikust korpusega mudelid. Plastikust korpusega muruniiduk töötab vaiksemalt, kuid sobib paremini madalama intensiivsusega tööks. Metallkorpusega seade tasub valida, kui peate sageli töötama ja muru niitma suurematel aladel. 
  • Lisafunktsioonid. Reguleeritava kõrgusega ergonoomilised käepidemed ja lõikekiiruse muutmine on vaid väike osa sellest, mida niidukid tänapäeval pakkuda võivad. Uurige hoolikalt nende kirjeldusi ja mõelge, milliseid lisafunktsioone tegelikult vajate. 
  • Tootja. Usaldusväärsete, tuntud kaubamärkide aiatehnika võimaldab teil uute seadmete töökindluses ja vastupidavuses enesekindlamalt tunda. Kui olete aga huvitatud ka vähemtuntud tootjate pakutavatest seadmetest, tasub vaadata teiste ostjate tagasisidet ja kommentaare ning anda ka teistele ettevõtetele võimalus. On suur tõenäosus, et vähemtuntud brändide seadmed on tunduvalt soodsama hinnaga.
  • Hind. Võib varieeruda sõltuvalt mugavusest, lisanduvatest eelistest, võimsusest või isegi kaubamärgist, seega on mõistlik eelnevalt otsustada, kui palju olete nõus seadme eest välja käima. Soodsamad mudelid ei pruugi tingimata olla madalama kvaliteediga, seda enam, et võite leida suurepäraseid sooduspakkumisi.

Kõiki neid kriteeriume arvesse võttes leiate kindlasti enda vajadustele vastava niiduki. Valik on äärmiselt lai – kõik oleneb sellest, mida täpselt vajate!