Kasulikud nõuanded

Kuidas hooldada bensiinimootoriga muruniidukit?

Vaata kõiki bensiinimootoriga muruniidukite pakkumisi
02.03.2020
bensiinimootoriga muruniiduk

Käes on jällegi soojemad ja niiskemad ilmad, mis tähendab taas muruniiduki välja võtmist ja kasutamist. Kui Sinu abimeheks on osutunud bensiinimootoriga muruniiduk, siis tasuks kindlasti tähelepanu pöörata ka selle hooldamisele. Vaid nii saad kindel olla, et Sulle ustav niidukil on pikk eluiga ning teeb oma tööd hästi.

Hoolda korrapäraselt

Igal sügisel tuleks vahetada muruniidukis õli, teritada tera, puhastada või ümber vahetada õhufilter ning kindlasti pesta. Viimast tuleks teha peale igat niitmist, kuna niiske muru on happeline ning mõjutab tunduvalt niiduki kere. Eriti aitab kaasa korrosiooni tekkele masina külgedele kleepunud rohi. Seetõttu tuleks pesemisel eriti tähelepanu pöörata niidukorpusele. 

Vaheta sageli õli ja kütust

Üldiselt on inimestel kombeks teha õli ja kütuse vahetust enne niitmishooaega ehk kevadel, kuid tegelikkuses tuleks seda teha terve niitmishooaeg. Peale niitmist on masinas olev õli läbi töötanud ning kütusejäägid muutunud happeliseks. Kui jätta näiteks talveks vananenud õli seisma, võib see tekitada teiste varuosades kahjustusi. Õli vahetamisel tuleb korra mootor soojaks lasta, mis vedeldab seisma jäänud õli. Seejärel tuleb keerata mootori all olev kork ning lasta sealt õli välja kuhugi teise anumasse või kasutades süstalt. Kahe avaga õlipaagil tuleb alumine väljalaske kord kinni keerata ja valada masinasse uus õli. Pea meeles, et õli ega kütust ei tohi valada kanalisatsiooni ega visata loodusesse, vaid toimetada see ette nähtud kogumispunkti.

Kütuse kvaliteet ajaga halveneb, mis tekitab omakorda erinevaid tööhäireid, siis tasuks kütust vahetada iga hooaja algul. Nii hoiad töökorras masinat kui ka säästad oma rahakotti, sest hiljem varuosade väljavahetamine on palju kulukam. Eriti oluline on õli ja kütuse hooldust teha uue masina soetamisel ning seda juba 5 tunni jooksul pärast esimest kasutamist.

Terita muruniiduki tera

Kui muruniiduk oma tööd enam nii efektiivselt ei tee, võib asi olla niidutera teravuses. Alati ei pea seda välja vahetama ega eksperdi poole pöörduma - võimalik on seda teha ka ise kodus. Teritada tuleks vaid niidutera lõike osa vastava teritajaga. Lõike osa ei tohiks jätta liiga õhukeseks, sest niidutera peaks säilitama oma vastupidavuse löökide suhtes. Niidutera otsad peaksid jääma samale tasandile ning niidutera peaks olema tasakaalus - seda kontrolli viskumise abil. Kui tera liigub liiga kiiresti alla, ei ole niiduterad tasakaalus ning tuleks proovida uuesti teritamist.

Puhasta korrektselt

Pesemisel võib kasutada nii aiavoolikut, survepesurit või pesuniplit. Pesta tohib vaid siis, kui mootor ei tööta, mootor on jahtunud ning eemaldada tuleks küünlapiip. Soe mootor ja külm vesi võivad omavahel tekitada pingeid, mis võivad mootoris tekitada olulisi kahjustusi. Pesemisel võib kasutada pesuvahendit, kui veest jääb väheseks. Niidukit pestes tuleks seda kallutada käepideme poole, vastasel juhul valgub mootoris olev õli summutisse või karburaatorisse ning on oht, et peale pesu mootor enam ei tööta. Peale pesemist tuleks üleliigne vesi suruõhuga eemaldada või siis mootor paariks minutiks tööle jätta - soe mootor aitab veel kiiremini aurustada. 

Katkise niiduki korral tee kindlaks, milles on probleem

Kui muruniiduk küll läheb tööle aga sureb mõne hetkega välja, siis võib olla probleem kütusesegus. Mootor ei pruugi saada piisavalt bensiini või saab vastupidiselt liiga väikeses koguses õhku. Siis tuleb pöörata tähelepanu näiteks kütuse vahetamisele või bensiinipaagi korgi kontrollimisest. Kui mootor peale välja suremist läheb veel tööle peale mootori jahtumist, siis on tegu vigase süütepooliga. Kui aga mootor ei lähe üldse tööle, siis võib olla põhjuseid mitmeid - tühi bensiinipaak, väljaveninud seisupiduri tross, ülekuumenenud mootor jne. Siis tuleks ise vaadata niiduki sisemusse ning leida, milles on probleem tekkinud. Kui mootor läheb tööle, kuid teeb veidrat häält, siis tuleks kontrollida niidutera ja õlinivood. Kui aga probleemi tuvastamine ei õnnestu, siis tasuks kindlasti pöörduda spetsialisti poole.

Vaheta katkised või vananenud varuosad välja

Kui ongi juhtunud, et mootor enam ei tööta korralikult ning ise lahendust ei leia, tasuks kindlasti katkised varuosad välja vahetada. Kui oskad ise neid paigutada, on need võimalik poodidest osta, kuid soovitatav oleks siiski seda teha eksperdi abiga. Siiski on see varuosade vahetamine üsnagi kallis, mistõttu võib olla kasulikum variant hoopiski soetada uus masin.

Mootorniiduki omamine on äärmiselt kasulik, kui omad suurt aeda. Kahjuks ei pruugi omamine aga kasulik olla siis, kui selle hooldust ei teostata. Selleks, et kokku hoida aega ja raha, tasuks panustada masina korrapärasesse puhastamisse ja hooldamisse.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
2 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?