Kuumad hinnad kuni -45%*!    Pakkumised, mida ei tasu maha magada! 

Kevadhooaeg nõuab aiapidajatelt ettevalmistusi

Aiatööriistade valik lööb silme eest kirjuks. Siiski on olemas mitmeid tarvikuid, mis on hädavajalikud nii hobi-kui professionaalse aedniku tööriistakollektsioonis.

Erinevate firmade tööriistade vahel on keeruline valida, kuna tootevalik on suur. Aianduseksperdid soovitavad tööriistade valikul lähtuda toote töömugavusest, turvalisusest ja sellest, kuidas seda hooldada. Aiatöödel on oluline teada, mida ja milleks kasutada - õunapuu piiramiseks ei ole mõttekas osta uhket mootorsaagi, kui töö teevad ära ka professionaalsed oksakäärid. 

Ka materjalivalik on tööriistade puhul lai. Roostevabad seadmed libisevad kergesti läbi maapinna ning neid on lihtne puhastada, kuid traditsioonilised sepistatud tööriistad on see-eest ühed tugevaimad. Kõige kergemad on plastikust, süsinikkiust ning alumiiniumist tööriistad. Materjalivalikul tasub lähtuda sellest, kas soovitakse, et tarvik kaua vastu peaks või on soov aegajalt tööriist uue mudeli vastu välja vahetada.  

Õige tööriista leidmist lihtsustavad kindlasti e-poed, mis suurte kaubanduskettide kõrval pakuvad laias valikus erinevaid aiatööriistu. „E-poes saab mugavalt tutvuda erinevate tootjate tootevalikuga, kõrvutada nende omadusi ning valida välja enda aiast lähtuva tarviku,“ selgitas Baltikumi Pigu Gruppi kuuluva Kaup24 juhatuse liige Maris Kivi. E-poest aiatarvikute ostmine on muutunud Kivi sõnul üha populaarsemaks. Võrreldes eelmise aastaga on aiakaupade müük e-poes kahekordistunud ning lisaks väiksematele tööriistadele ning tarvikutele ostetakse ligi kolm korda rohkem ka erinevaid masinaid, mida aiatöödel kasutada. Näiteks murutraktoreid ja -niidukeid, saage, trimmereid. Ka kasvuhoonete müük on tõusuteel „Trend näitab, et inimestel on tekkinud usaldus koduturul edukalt toimivate e-kaubamajade suhtes ning esimesed prooviostud on end igati õigustanud,“ lisab Kivi. Lisaks pakub Kaup24 ka võimalust tasuda e-poest tellitud kaupade eest alles pärast nende kättesaamist Mustamäe tee kaubaväljastuspunktis. „See võimalus julgustab tegema suuremaid oste internetist, sest klient saab veenduda, et kaup vastab ootustele,“ nendib Kivi.

Lisaks mugavusele on e-poest aiatööriistade ostmise eeliseks ka hind. „Reeglina on e-poes müüdavad kaubad ligi viiendiku võrra odavamad kui poodides,“ lisas Kivi. Niiviisi võibki saada kauba märkimisväärselt soodsamalt ning lihtsama vaevaga. Kivi rõhutab, et e-poest aiatööriistade ostmist ei tasu karta, sest kui toode ei peaks sobima, siis on ostjal õigus toode tagastada 14-päeva jooksul, lisaks kehtib ka e-poe toodetele alati 2-aastane õigus pretensioonideks kauba suhtes.  „Siiski soovitan kontrollida e-poe tausta. Kvaliteetse ning kliendisõbralike e-kaubandusettevõtete juurest leiab ostukaitse garantii märgised,“ lausub Kivi.

Millised aiatööriistad peaksid kindlasti igas aiaga majapidamises olema?

  • Igas aiaga majapidamises peaks olema kindlasti korralik aiahark mulla kobestamiseks ning labidas tõsisemateks kaevetöödeks. Kuigi enamikel aednikel on kuuris labidas eelkõige istutusaukude kaevamiseks ning peenramaa rajamiseks, tasub aiatööriistade hulka lisada ka hargi, sest hargiga saavad istikud õhulisema kasvukeskkonna.
  • Labidavaliku määrab ära pinnas. Kõvema, kivise ja savise pinnase kaevamiseks sobib paremini terava otsaga, liivast ja pehmemast mullast pinnase kaevamiseks kumera otsaga labidas.
  • Aedniku tööriistakollektsioonis on asendamatud ka nii metallist kui plastmaterjalist rehad, mis on abimeheks nii lehtede kui okste koristamisel ning muru külvamisel.
  • Kindlasti tasub soetada korralikud aiakäärid vähemalt kahes erinevas suuruses. Väiksemad aiakäärid on mõeldud eelkõige peenemate okste ja kasvude lõikamiseks, jämedamate okste jaoks tasub valida juba spetsiaalselt okste lõikamiseks mõeldud oksakäärid. Samuti tasub varuda ka tugevam saag ning kirves.
  • Aiamaade omanikel peaksid kindlasti olemas olema erinevad istutustarvikud ja -tööriistad. Istutustarvikutest tasub kindlasti soetada istutuskühvel, kõblas ning käsireha, umbrohuga võitlemiseks umbrohunapsikud. Teleskoopvarrega umbrohunapsikutega on võilillede ning muu umbrohuga võitlemine imelihtne ning tõhus.

Tööriistad vajavad hoolt

Aiatööde hooaja alguses tasub üle vaadata juba olemasolevad tööriistad ning välja sorteerida katkised ning parandamist vajavad tarvikud. Lisaks vajavad tööriistad ka puhastamist. Kõik tööriistade metallpinnad tuleb puhastada liivapaberiga eemaldamaks roosteplekid ning seejärel katta õliga. Kui sügisel jäid tööriistade hooldustööd tegemata, tuleks need kindlasti ette võtta enne kevadist kasutamist.

Hoolduse hulka kuulub ka teritamine, sest pidevas kasutuses olevad terariistad nürinevad. Kõige lihtsam on tööriistu teritada teemantviiliga, mida on hõlbus käsitseda. Samuti tuleb tööriistu kaitsta. Näiteks vedrudega tööriistad tuleb pärast kasutamist lukustada ning kõik teradega aiatarvikud tasub panna lukustatavasse hoidikusse. Kaup24 juhatuse liikme Maris Kivi rõhutab, et aiatööriistade hoolduselt ei tasu aiapidajatel kokku hoida, kuna hästi hoitud tööriista eluiga on kuni….. korda pikem.