Kasulikud nõuanded

Tänapäeval levinumat tüüpi telerid: LCD, LED valgustusega LCD ja Plasma

Vaata kõiki telerite pakkumisi
02.10.2015
teler elutoa seinal

Esialgsetel teleritel moodustas kuvar ligi poole tervest seadmest, neile oli iseloomulik mustvalge pilt ning puuduv heli. Need olid rasked kastid, mille tuppa mahutamiseks pidi kodus spetsiaalselt ruumi tegema. 1950ndatel tulid müüki esimesed värviteleviisorid, ent televiisorite välimus jäi samaks. Alles 1980ndatel hakati tähelepanu pöörama televiisori kompaktsemaks muutmisele ja disainielementidele.

Kuigi tehnoloogia ülesanne on elu lihtsustada, on õige teleri valimine kõike muud kui lihtne. Tehnika areneb kiiresti ning kasutajal võib olla keeruline kõikidest lühenditest ja tehnilistest näitajatest aru saada. Tutvustame tänapäeval levinumat tüüpi ekraani tehnoloogiad: LCD, LED valgustusega LCD ja Plasma.

LED LCD teler

Esimene, hetkel kõige populaarsem on LED LCD teler. Mida mõni peab LED-teleriks, on tegelikult LED-tagantvalgustusega LCD-teler. See kasutab valgust eraldavaid dioode, mis panevad LCD-ekraani helendama. LED-valgustusega LCD-teler võimaldab teha teleri palju õhemaks. Lisaks annab LED-valgustus kordades parema kontrasti ja seega palju parema musta värvi. Samuti tagab LED-valgustsus täpsema värviedastuse. LED-valgustusega LCD-telerid tarbivad võrreldes luminofoorvalgustusega LCD-teleritest kuni 40% vähem voolu. Alati sisse lülitatud LED-tagantvalgustus on paigutatud ekraani äärtesse (märgitakse tihti ingliskeelse väljendiga Edge LED) või terve ekraani taha (Direct LED, Full LED).

LCD teler

Luminofoorvalgustusega LCD-telerid saadaval odavamas hinnaklassis erinevate suuruste ja omadustega, alustades mõnest tollist, lõpetades 90 tollistega. Järjest enam kasutavad LCD telerid valgusallikana LED-tehnoloogiat, CCFL- ehk külmkatoodiga luminestsentslampidest lahenduse asemel.

Plasmateler

Plasmateler on lameekraaniga televiisor, milles kasutatakse pildi loomiseks paljudest väikestest kambrikestest koosnevat maatriksit. Pildi tekitamiseks ioniseeritakse kambrikestes sisalduv gaas elektrilaenguga, mis on ka põhjus, miks seadme nimetuses kasutatakse sõna "plasma". Plasmatelereid toodetakse alates 42-tollistes ekraanisuuruses, eeliseks on väga sügav must värv ning eriti kvaliteetne värviedastus. Samas ei ole plasmateler parim valik liikumatu pildi edastamiseks, seega ei sobi plasmateler kasutamiseks monitorina või fotode vaatamiseks.

LED LCD teleri alternatiiv suureekraaniliste telerite seas on OLED. Orgaanilisi valgust eraldavaid pildielemente kasutades suudab see teler panna helendama iga pildielemendi eraldi, vajamata lisavalguse allikat nagu LCD. See annab aga veelgi erksama ja värvilisema pildi, trumbates üle traditsioonilised LED ekraanid. Painduvatest materjalidest valmistatud OLED ekraanid võimaldavad ka muuta ekraani nõgusaks, et seda saaks vaadata iga nurga alt. Tänu sellele, et nad ei vaja lisavalgustust ekraani taha, saab teha palju õhemaid OLED telereid.

Ultra HD LED LCD

Uue tehnoloogia kasutamise asemel mahutavad Ultra HD LED LCD telerid ekraanile lihtsalt rohkem piksleid. Kui ekraanialal on rohkem piksleid, muudab see pildi teravamaks ja detailsemaks kui tavaliste HD telerite oma. 4K teleritena tuntud Ultra HD teleritel on tavalise HD teleriga (1920 x 1080 pikslit) võrreldes neli korda suurem resolutsioon (3840 x 2160 pikslit). Et sellist resolutsiooni saavutada, pidid Ultra HD telerite ekraanid varem olema minimaalselt 55-tolli suurused. Nüüd, kasutades arenenud pikslitehnoloogiaid, on Ultra HD telerid saadaval ka väiksemates suurustes.

Tihti võrreldakse 4K Ultra HD ja OLED telereid üksteisele vastanduvalt "kas see või teine". Tõde on see, et kumbki tehnoloogia ei ürita teist asendada, vaid pigem üksteist täiendada nagu näitavad ka hiljutised teleritootjate tooted.

3D tehnoloogia

3D meedia ja seadmete valik suureneb kiiresti, ning 3D toega telerite hinnad on kiiresti langenud. 3D tugi eeldab telerilt väga kvaliteetseid komponente ja tipptasemel pilditöötlust, seega tasub 3D teleri ostu kaaluda pildikvaliteedi huvides ka siis kui 3D pilt ise teile huvi ei paku.

Kasutusel on kaks erinevad 3D tehnoloogiat: Samsung, Sony, Panasonic, Sharp ja kõrgema hinnaklassi Philipsi telerid kasutavad aktiivprillide tehnoloogiat, LG 2011 a. mudelid ja soodsama hinnaklassi Philipsi mudelid kasutavad polariseeritud passiivprillide tehnoloogiat. Aku või patareitoitega Aktiivprillidega tehnoloogia annab teravama pildi, kuid omab tänu aktiivsete katikute kasutamisele värelust. Uute mudelite juures on värelus viidud miinimumini ning see ei häiri. Passiivprillide eeliseks on aktiivprillidest kordades soodsam hind ja palju kergem kaal, samas on passivtehnoloogia pildi detailsus kehvem.


Pilditöötlus määrab kvaliteedi

Suure osa teleri hinnast määrab teleris kasutatav pilditöötlusmootor. Praktiliselt kõik tänapäevased pilditöötlusmootorid suudavad esitada Blu-Ray filmide puhul olulist 24p kaadrisagedust. Eriti tähtis pilditöötluse osa on liikumiskompensatsioon.

Liikumiskompensatsiooni juurest kasutatakse kombineeritult kahte meetodit: värskendussageduse suurendamine ja kaadrite juurdearvutamine. Värskendussagedust väljendatakse hertsides. Kui lihtsamate telerite värskendussagedus on 50 Hz siis parema pilditöötlusega teleritel on värskendussagedus 100 Hz või 200 Hz. Liikumise sujuvamaks muutmiseks lisatakse kaadrite vahele pilditöötlusmootori poolt arvutatud lisakaadreid

Uue teleri paigaldamine

LED-telerid on väga õrnad, seega tuleks paigaldamisel jälgida, et näpuotsad või esemed ei puutuks kokku teleri ekraaniga. Sõltumata sellest, kas paigutate teleri telerialusele või kinnitate seinale, tuleks arvestada telerialuse või seinakinnituse valikul, et teleri optimaalne kõrgus on selline, et vaatamiskohal istudes jäävad silmad ekraani keskpunktiga samale joonele.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
1 Kliendi hinnang

Kuidas hindate seda postitust?

Pigu grupp:
Internetinė parduotuvė Interneta veikals Kaledos.lt

© 2008-2020 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.