Kasulikud nõuanded

Kuidas valida toa interjööriga sobivad aknakatted?

Vaata kõiki pakkumisi
30.09.2019
aknakatted

Kardinad ei ole kindlasti esimene detail, millest lähtuvalt asuda tuba kujundama, küll aga annavad need interjöörile viimase lihvi, andes justkui nii märku: kardinad on akna ees, nüüd on tuba valmis.

Aknad vajavad katmist üsna praktilistel põhjustel (kaitse päikese eest, vajadus toas toimuvat varjata jms), kuid need ei ole kaugeltki ainsad tegurid, miks aknaavade ette midagi riputatakse. 

Hoopis olulisem on kardinate visuaalne ja psühholoogiline mõju: tühi klaaspind näib kõle ja elutu, tekstiilid toovad ruumi soojust. Isegi steriilne töökeskkond mõjub palju hubasemalt, kui akna ees on ruloo.

Kas kodus peaksid kõigis tubades olema sarnast tüüpi kardinad? Millest nende valikul üldse lähtuda? Kuidas akna eesriided ruumi üldist atmosfääri mõjutavad?


Toa suurus seab piirid

Kardinad on hea viis muuta tuba optiliselt suuremaks või väiksemaks.

Selleks ei ole vaja teha muud, kui paigaldada kardinapuu võimalikult lae alla. Mida kaugemal see aknaraamist on, seda kõrgem ja avaram ruum tundub.

Teleskoop-tüüpi kardinapuu võiks tõmmata maksimumpikkuses lahti, sest mida pikemalt puu akna kohal on, seda laiemalt saab kardinad lahti tõmmata. Kui kangas ei varja aknast tuppa pääsevat valgust, rippudes kahel pool klaasi, tunduvad nii aken kui terve tuba laiemad.

Kõrge lae illusiooni aitavad tekitada ka vertikaalse mustriga, eriti just triipudega, akna eesriided. Väga kõrget ja kitsast ruumi muudavad näiliselt lühemaks ja madalamaks horisontaalsete joontega kardinad.

Kui tegemist on väga väikese, näiteks koridori või pisikese toa aknaga, siis on mõistlik kasutada hoopiski rulood. Kahel pool klaasi voogav kangas muudaks niigi pisikese aknaruudu veelgi väiksemaks.

Seinte värvid panevad toonid paika

Sama loogika kehtib ka värvitoonide valikul: heledad toonid suurendavad, tumedad kahandavad.

Ehk kui toa seinad ja mööbel on valdavalt tumedas värvigammas, peaks akna ette riputama midagi, mis ei ole otsast otsani sama tume. Seda võib teha, aga ainult siis, kui tegemist on tõeliselt avara, lausa saalimõõtu ruumiga, kus on kõrged laed, maast laeni aknad ja palju valgust.

Pastelse või suisa valge siseviimistlusega toas, kus on hele mööbel, mõjuvad hästi mustriga kardinad. Need ei pea tingimata värvilised olema, heledal foonil toimib edukalt ka vastandtoonide kombinatsioon.

Tasub meeles pidada: neutraalsemad toonid seovad interjööri üheks tervikuks ja tekitavad tuppa pehme aura, julged ja kontrastsed toonid tõmbavad tähelepanu ja tõstavad fookusse akna.

Igale ruumile oma aknakate

Teatud ruumides, eriti just neis, kus õhus on rohkem niiskust, on paslik kasutada rullkardinaid. 

Rulood on sobilikud sauna, duši- ja tualettruumi, vannituppa, sahvrisse, esikusse, koridori, trepihalli ja kindlasti kööki.


Ribakardin võib ka olla bambusest või puidust, need materjalid mõjuvad koduses interjööris soojemalt.

Tõsi, köögis, näiteks maakodu omas, võivad akent ilmestada ka kardinad, sest need haakuvad maalähedase miljööga. Kuid oluline jälgida, et kangas ei oleks valamule ega pliidile liialt lähedalt.

Elu- ja magamistoas tuleks kardinatüüpi valikul joonduda toa stiilist: volangid, draperiid, sitsid-satsid, romantilised lillemustrid ja muu taoline mõjuks köögiakna ees võõrkehana, kuid magamistuppa on need väga sobilikud. 

Seevastu rooma- ja paneelkardinad ja kahesiinilised tekstiilkardinad tunduvad magamistoas pisut liiga ranged ning istuvad paremini elutoa akende ette.

Voldikkardin on aga hea universaalne aknaeesriie, mida saab edukalt kasutada nii elu- kui magamistoas. 

Lastetuppa tasuks maani ulatuvaid tekstiilist kardinaid määrdumisohu tõttu mitte panna. Otstarbekam on riputada akna ette lastepäraste motiividega ruloo või ribakardin.

Kuidas hindate seda postitust?

Pigu grupp:
Internetinė parduotuvė Interneta veikals Kaledos.lt

© 2008-2019 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.